خانه / مصاحبه / سامانه پاسخ‌گویی همراز

سامانه پاسخ‌گویی همراز

سامانه پاسخ‌گویی به سوالات دانش آموزی «همراز»

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام و المسلمین علیخانی

معاونت سرمایه انسانی و تبلیغ مرکز فرهنگی‌ـ‌تبلیغی آینده‌سازان

 

  

اشاره:

«شده گاهی میون کلی سؤال و مشکل، دنبال یه دوست بگردی؟ شده تا حالا به چیزایی که باورشون داری شک کنی؛ مثل دلیل بودنت، مثل وجود خدا؟ لابد دوست داری یه مشاور تحصیلی تمام‌وقت کنارت باشه. شاید بعضی وقتا که می‌خوای کتاب بخونی بدت نیاد که از محتوای اون کتاب باخبر بشی. شاید این روزا به فکر گرفتن یه تصمیم بزرگی. ولی برای گرفتن تصمیمای بزرگ همیشه یه همراز خوب لازمه.»

این جملات را همراه با تصاویری از دانش‌آموزان در تیزر تبلیغاتی سامانه‌ی همراز می‌شنویم. گوینده در پایان، دانش‌آموز را به طرح سؤالاتش با سامانه‌ی همراز و گرفتن پاسخ در کم‌ترین زمان تشویق می‌کند. هر بخش از این گفتار کوتاه، اشاره به بُعدی خاص از فعالیت‌های سامانه‌ی همراز در زمینه‌های اعتقادی و احکام، مشاوره‌ی تحصیلی و کتاب‌خوانی و مشاوره‌های روان‌شناختی و تربیتی دارد.  «همراز» نامی آشنا برای دانش‌آموزان و مربیان است. چند سالی است که مربیان ما هر جا که احساس کنند متربی نیاز به ارتباط با سطوح بالاتری از اساتید فنون تربیتی دارد، با خیالی آسوده شماره‌ی همراز را به دانش‌آموز می‌دهند. ما در این شماره از نشریه‌ی راهنما، به بررسی ابعاد مختلف این سامانه پرداخته‌ایم. آنچه در پی می‌آید، گفت‌وگویی است با حجت‌الاسلام علیخانی، معاون سرمایه‌ی انسانی مرکز فرهنگی‌ـ‌تبلیغی آینده‌سازان.

* لطفاً درباره‌ی تأسیس سامانه‌ی همراز توضیح کوتاهی برای خوانندگان ارائه بفرمایید و بگویید که در فرایند تربیتی مربی و متربی، این سامانه چه جایگاهی در اتحادیه دارد؟

در گفت‌وگویی که در شماره‌ی پیشین نشریه‌ی راهنما داشتیم،‌ فرایند آموزش حضوری و غیرحضوری مربیان را توضیح دادیم و بیانِ چرخه‌ی این آموزش را تکمیل کردیم. شناسایی،‌ جذب،‌ گزینش، آموزش و پشتیبانی، مراحل مهم دستور کار اتحادیه‌ای ماست. در بخش پشتیبانی، یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها، پشتیبانی معرفتی است که در سامانه‌ی همراز متجلی می‌شود.

سامانه‌ی همراز در سال‌های اولیه‌ی تأسیس، سامانه‌ای برای ارتباط‌ با نماینده‌ی مقام معظم رهبری در اتحادیه بود. دانش‌آموزان درد دل می‌کردند، نکاتی راجع‌به اتحادیه‌ی استان‌هایشان می‌نوشتند یا سؤال‌ها و دل‌نوشته‌‌هایی داشتند. کم‌کم مطالب ارسالی زیاد شد و اتحادیه به این سمت سوق پیدا کرد که سامانه‌‌‌ی ارتباطی جامعی برای دانش‌آموز و مربی ایجاد کند. نتیجه‌ی کار رضایت‌بخش بود. ارتباط‌گیری دانش‌آموزان با سامانه خیلی خوب بود.

از همین موقعیت استفاده کردیم و سامانه و نظام ارجاع را برای مربیان در فرایند تربیت طراحی کردیم. مربی وقتی با دانش‌آموز در قرارگاه مرتبط می‌شود، بسیاری از سؤالات او را پاسخ می‌دهد؛ متولی امور تربیتی و تحصیلی او می‌شود و بعضی اوقات به جایی می‌رسد که می‌خواهد با متخصص آن امر، مشاوره‌ای داشته باشد. در این‌جاست که مربی خود، به سامانه‌ی همراز مراجعه می‌کند یا دانش‌آموز را به سامانه ارجاع می‌دهد. بعضی اوقات نیز دانش‌آموز به دلایلی نمی‌تواند برخی سؤالات را از مربی خود بپرسد. در این مواقع، مستقیماً از همراز می پرسد.

* فرایند پرسش و پاسخ‌ در سامانه‌ی همراز چگونه است؟

سؤال‌ها به صورت آفلاین در سامانه ضبط می‌شود و پس از کارشناسی دقیق به‌وسیله‌ی کارشناس، در کم‌ترین زمان ممکن پاسخ داده می شود، سپس دانش‌آموز این پاسخ‌های ضبط‌شده را گوش داده، در مسیر زندگی از آن استفاده می‌کند. بعضی مواقع چند بار مراجعه تکرار می‌شود. مراجعه‌کننده با تلفن گویا دقیقاً راهنمایی می‌شود که چگونه سؤال خود را مطرح و پاسخ خود را دریافت نماید.

* مراجعه‌کننده به سامانه‌ی همراز با چه طبقه‌بندی‌ای در موضوعات روبروست؟

ارجاع‌ها هم برای خود مربی پیش می‌آید و هم برای دانش‌آموز، با معرفی مربی. در واقع این سامانه، همراز دانش‌آموز و مربی است. سؤالات این عزیزان به گونه‌ای بود که ما را به این طبقه‌بندی نزدیک کرد. یعنی طبقه‌بندی تشکیلاتی،‌ مشاوره‌ی تحصیلی، تربیتی و مباحث اعتقادی و احکام. ما باید به این سمت برویم و سامانه را سامانه‌ی همراز والدین هم بکنیم تا ضلع سوم نظام تربیتی ما که خانواده است نیز بتواند دسترسی راحتی به این سامانه داشته باشد. البته الآن ارتباط خانواده‌ها نیز برقرار است، اما از همان کانال طراحی‌شده برای دانش‌آموز استفاده می‌کنند. پس این سامانه، سامانه‌ی ارجاع تخصصی است.

* در طراحی این سامانه چه دیدگاه‌های دینی و فرهنگی‌ای حکم‌فرما بوده است؟

در قرآن کریم آمده: «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ» (انبياء: ۷). در سوره‌ی مبارکه‌ی نحل نیز به این پرداخته شده که اگر نمی‌دانید، بپرسید تا در دسترستان قرار بگیرد و بتوانید برنامه ‌زندگی‌تان را با آن ببندید. در آیه‌ی هفده و هجده سوره‌ی زمر نیز چنین آمده: «فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئِكَ الَّذينَ هَداهُمُ اللَّهُ وَ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الْأَلْبابِ». فراز آخر آیه، بشارت الهی است و نشان می‌دهد که نظام ارجاع، سرشار از این بشارت است. بندگان خاص پروردگار که از قول احسن تبعیت می کنند، در واقع عقل جمعی‌ای هستند که خداوند آنها را هدایت کرده است.

از سوی دیگر اگر می‌خواهیم به سمت توسعه در مباحث فرهنگی برویم، باید ارجاع به متخصص را دائماً داشته باشیم. مربی ارجاع بدهد به بالاتر و‌ دانش‌آموز را آموزش بدهند برای ارجاع به متخصصِ آن امر. در همه‌ی امور بشری این مسئله وجود دارد. ما برای همین سامانه‌ی همراز را با دو محور سامانه‌ی همراز مربی و دانش‌آموز طراحی کردیم.

دانش‌آموز یا مربی ما پس از یک فرایند تحصیلی یا مشاوره‌ای و کارهای اجتماعی از مدرسه یا محل کار می آید، درحالی‌که سؤالات متعددی در این روند در ذهنش شکل گرفته است. اینجاست که گوشی تلفن را برداشته، با همراز تماس می‌گیرد. بر همین اساس است که ما در این ساعات، بیشترین تعداد مراجعه‌کننده را داریم.

* چه برنامه‌ای برای آینده‌ی همراز و ارتقای این سامانه دارید؟

یکی از مشکلات همراز، دردسترس نبودن به صورت آنلاین است. به عبارت بهتر، این سامانه باید همیشه و سریع در اختیار دانش‌آموز و مربی ما باشد. ما باید سامانه را طوری طراحی کنیم که نیازهای تربیتی دانش‌آموز را در مدرسه، اتحادیه و خانه پاسخ‌گو باشیم. مثلاً می‌توان خطوط تماس را در مدارس دایر کرد تا دانش‌آموز با هزینة کمتری به صورت مستقیم با کارشناس تماس بگیرد و پاسخ خود را دریافت نماید. در سیستم آفلاین، برخی مراجعان برای دریافت جواب خود دوباره مراجعه نمی‌کنند.

البته سیستم آفلاین هم مزیت‌های خود را دارد. در این حالت، پاسخ‌گو پس از شنیدن سؤال، در آن موضوع مطالعه می‌کند،‌ فکر می‌کند،‌ ادبیاتش را به ادبیات دانش‌آموز نزدیک می‌کند و او را با دقت بیشتری راهنمایی می‌کند. ضمناً با کدی که به مراجعه‌کننده داده می‌شود، او می‌تواند تمام فرایند پرسش و پاسخ را در سیستم به صورت ثبت‌شده داشته باشد و بارها به آن مراجعه کند. این موجب تقویت حس پی‌گیری می‌شود. اکثر افراد، بارها و بارها به سامانه مراجعه کرده‌اند و سؤال جدیدی مطرح و پاسخ دیگری دریافت نموده‌اند. یکی دیگر از برنامه‌های آینده‌ی ما رساندن زمان پاسخ‌گویی به ۶ ساعت است.

* آیا نتایج رصدی این سؤالات، در اختیار مربیان و متصدیان تربیتی قرار می‌گیرید؟

بله، این یک چرخه است. پرسش، پاسخ‌گویی، رصد و تولید محتوا بر اساس این پرسش‌ها. مثلاً رصدها این نتایج را برای ما به ارمغان می‌آورد که در فلان استان این گونه سؤالات فراوان شده است. ما در آن موضوع تولید محتوا کرده، برای مربیان آن استان ارسال می‌کنیم تا در پاسخ‌گویی کمکشان نماییم. همچنین قصد داریم در آینده‌ی نزدیک، از مجموعه‌ی این پرسش و پاسخ‌ها، کتاب همراز مربی و دانش‌آموز را منتشر کنیم. این کتاب هم‌اکنون در حال تولید است.

 

همچنین ببینید

تمدن تنها مسیر زمینه‌­ساز ظهور (نگاهی تربیتی به بیانیه گام دوم انقلاب)

باسمه‌تعالی   تمدن تنها مسیر زمینه‌­ساز ظهور (نگاهی تربیتی به بیانیه گام دوم انقلاب) معاونت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
27 + 10 =


+ 81 = 83