خانه / یادداشت / حکمت شعار سال

حکمت شعار سال

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَميعاً فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ؛ مائده/ ۱۰۵ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، به خودتان بپردازيد. هر گاه شما هدايت يافتيد، آن‌كس كه گمراه شده است به شما زيانى نمى‏رساند. بازگشت همه‌ی شما به سوى خدا است. پس شما را از آنچه انجام مى‏داديد، آگاه خواهد كرد».

 

 

«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَميعاً فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ؛ مائده/ ۱۰۵ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، به خودتان بپردازيد. هر گاه شما هدايت يافتيد، آن‌كس كه گمراه شده است به شما زيانى نمى‏رساند. بازگشت همه‌ی شما به سوى خدا است. پس شما را از آنچه انجام مى‏داديد، آگاه خواهد كرد».

 

حکمت شعار امسال

بخش دوم سخن ما درباره‌ی شعار سال کشور است که از طرف رهبر عزیز و عالی قدرمان اعلام شد. به مسئله‌ای که امروز عرض می‌کنیم، باید توجه شود. هر چه خدا را شکر کنیم بابت داشتن چنین رهبر بیدار، خردمند، آینده‌نگر و زیرکی، باز هم کم است. بعد از اعلام شعار امسال، در اتاق‌های فکر شیطان طوفانی برپا شده است. منتها این را هنوز دوستان ما متوجه نشده‌اند. می‌گویند چه شده است؟ دولت، ملت، همدلی، هم‌زبانی. هنوز این را پیش خودشان تکرار می‌کنند، به جای اینکه مفهوم آن را بگیرند و وارد میدان شده باشند، هنوز به آن فکر می‌کنند.

شعار امسال یک ظاهر و یک باطن دارد. ظاهرش همان است که آقا در پیام نوروزی‌شان و در مشهد مقدس مطرح فرمودند. همکاری‌های گسترده، تقویت اعتماد و انسجام درونی نظام و مواردی از این قبیل، با توجه به کارهای بزرگی که در عرصه‌های گوناگون، مخصوصاً در عرصه اقتصاد پیش رو است. اینها مطالبی بود که ایشان با توجه به ملاحظه کارهای بزرگ پیش رو تبیین فرمودند.

اما جنبه درونی و عمیق‌تر مسئله چیست؟ عبارت است از خنثی‌سازی یکی از مهم‌ترین ابزارهای دشمن برای فروپاشی نظام که «حاکمیت دوگانه» است. حضرت آقایی و بقیه باید این بحث را ان‌شاءالله تحلیل کنند؛ منتها من سربسته و جمع‌بندی‌شده‌اش را خدمت‌تان عرض می‌کنم.

 

خنثی‌سازی «حاکمیت دوگانه» با طرح شعار امسال

مسئله حاکمیت دوگانه یک گفتمان شیطانی است که در سکولاریزمِ پنهان در نفاق داخلی ریشه‌ دارد. این مسئله بستر و زمینه‌سازی اصلی تولید فتنه‌های درونی، همچون فتنه سال ۸۸ با آن‌‌همه خسارت‌ها و مصیبت‌هایش است. از روز اوّل دشمن روی مسئله حاکمیت دو گانه تمرکز کرد. در جمع شما خیلی معدود هستند عزیزانی که زمان بنی‌صدر را یادشان باشد. اما عده زیادی هستند که زمان افسادات را که به دروغ اصلاحات می‌گفتند، یادشان باشد. البته برخی جوان‌های عزیز قرارگاهمان خوشبختانه آن دوران را هم ندیده‌اند؛ اما باید درباره‌اش مطالعه کنند.

از اوّل اینها دنبال همین مسئله بودند. ساختار نظام ما را مطالعه کردند و گفتند اگر بخواهیم این نظام را بشکنیم، باید درون این نظام، حاکمیت دوگانه و دو قطبی را برنامه‌ریزی کنیم. یعنی رهبری را یک سمت بگذاریم، و حوزه اجرایی و رئیس جمهور را به خاطر ظرفیت‌های خاصش و اتکای به رأی مستقیم مردم، سمت دیگر قرار دهیم. مجری این طرح کیست؟ مجری جریان نفاق است. خیال نکنید مجری خودشان هستند. این قصه امکان اجرا از بیرون ندارد. این جمله طلایی را به خاطر بسپارید: نفس اماره جامعه اسلامی جریان نفاق است و جهاد اکبر جامعه اسلامی، رویارویی با نفاق است؛ چنان‌که جهاد اکبر در شخصیت خودتان با نفس اماره است. نفس مطمئنه جامعه اسلامی ولایت است؛ پس «اعتصموا بحبل الله؛[۳۲] و همگى به ريسمان خدا چنگ زنيد».

 

امیدهای واهی دشمن

در جریانات اخیر دشمن امیدهای تازه‌ای پیدا کرد. گمان می‌کردند حاکمیت دوگانه دوباره فعال شده است. اما با تدابیر خنثی شد. سپس گفتمان انسجام ملی، ولایی و یکپارچه شد، ولی دوباره حاشیه‌هایی پیدا کرد. در این فراز و فرود آنها گفتند زمان آن است که دوباره مسئله حاکمیت دوگانه را بازآفرینی کنیم. فتنه بزرگ‌تری که آقا قبلاً فرمودند آماده آن باشید، ذیل همین عنوان طراحی می‌شود. آنها با استفاده از دولت جدید و ظرفیت‌های جدید در دولت، دنبال بازآفرینی فتنه بودند. بستر کارشان نیز مذاکره هسته‌ای است. اینها می‌دانستند که آقا روی این بخش‌ها حساس هستند؛ مخصوصاً اگر پای مذاکره با شیطان پیش بیاید. گفتند اینجا خوب است. به عنوان شعار انتخابات هم مطرح شد. جامعه از تحریم خسته است، ما باید کلیدهایی را پیدا کنیم که قفل تحریم را باز کنیم. قفل تحریم باز شود، نظام نجات پیدا می‌کند. ذائقه عمومی را سنجیده بودند و چون مردم در مسائل اقتصادی یک مقدار دل‌زدگی و خستگی دارند، به گمانشان از اینجا می‌شود وارد شد و ماجرای حاکمیت دوگانه را محقق ساخت. آقا و طیف حزب‌الله و متدینین را مخالفین مذاکره نشان دهند؛ یعنی مخالفین گشودن فضای رفاه و اقتصاد کشور و خوب شدن وضع معیشت مردم. عده دیگری را که در دولت و جاهای دیگر در حوزه دیپلماسی مشغول هستند، موافق مذاکره نشان دهند. عقبه این کار جریانات افساداتی و نفاق است. آنها و روزنامه‌هایشان فعال ‌شدند و دوقطبی را گفتمان‌سازی ‌کردند. بستر نیز ماجرای هسته‌ای است. آقا (روحی فدا) مذاکره را به رسمیت شناختند و نقشه‌های آنان، نقش بر آب شد. با اینکه جریان مذاکرات از قبل هم بود، منتها این رویکرد جدید را نیز به رسمیت شناختند، تأیید و تقویت کردند.

جریان پلید نفاق و عقبه شیطانی‌اش در جریان مجلس ششم کام‌شان شیرین شده بود؛ لذا دوباره می‌خواهند سراغ انتخابات مجلس بیایند تا یک عده از عناصر دگراندیش را وارد مجلس کنند. آن وقت دیگر مجلسی نیست که علیه شیطان تکبیر بگوید. می‌خواهند دوباره یک مشت عناصر منفعل را وسط این گفتمان جلو ببرند. ذیلش گفتمان حاکمیت دوگانه است با ترفندِ ساختن دوگانه‌های موهوم. مثلاً ما نوگرا هستیم، آنها کهنه‌گرا، ما طرفدار حضور بانوان در عرصه فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی هستیم، اینها امل هستند. ما طرفدار انفتاح عرصه‌های جهانی هستیم، ولی اینها طرفدار انسداد هستند. ما طرفدار رونق اقتصاد و فرهنگ هستیم، ولی اینها نیستند. ما عقلانیت و خردورزی را دنبال می‌کنیم، اینها آرمان‌گرا هستند و همیشه می‌خواهند شلوغ کنند و با دنیا درگیر شوند. ما طرفدار شادی هستند آنها طرفدار غم. اگر مقالات زنجیره‌ای‌ این جریان را مطالعه کنید، این حرف‌ها کاملاً به دست‌تان می‌آید. آقا چشم فتنه را کور کردند. روزنامهUSA Today گفته بود: ما هر جا وارد می‌شویم، با یک اَبَرحریف به نام آیت‌الله خامنه‌ای در ایران روبه‌رو هستیم که حریفش نمی‌شویم و دست ما را می‌خواند. مردم هم به او اعتماد دارند. کار ما این‌طور پیش نمی‌رود. این بار هم همین‌طور شد. آقا چه کار کردند؟ مذاکرات هسته‌ای را به رسمیت شناختند، آن را تقویت کردند و تیم مذاکره‌کننده را امین خودشان دانستند؛ منتها شروع به ریل‌گذاری کردند. گفتند به میدان بروید، قوی هم بروید؛ اما اینها خطوط قرمز است و در این بخش خطوط قرمز، در راهبری کلان فوق‌العاده فعال، مستقیماً حضور پیدا کردند؛ حتی بعضی وقت‌ها اندازه تعریف کردند و راجع به بعضی پروژه‌های کلان به مناسبت‌هایی اسم بردند. بعد هم فرمودند: من کاری به امور جزئی ندارم. این خطوط رعایت شود، بروید مذاکره کنید، ما هم پشتیبان شما هستیم. دشمن اوّلین ضربه را اینجا خورد. هر چه در این بیانات آقا خطوط را بیشتر واضح‌ می‌کردند، آنها بیشتر ناراحت می‌شدند. تیم هسته‌ای هم انصافاً تیم زحمت‌کش و امینی است. امروز اگر در بیانیه‌ای که منتشر شده روی موافقت اوّلیه مطالبی هست که خیلی جالب نیست، هیچ کس نمی‌تواند اینها را به رهبری نسبت دهد؛ زیرا آقا فرمودند من وارد جزئیات نمی‌شوم. از این طرف راه را بستند و از آن طرف، اصل مسئله را باز گذاشتند؛ بنابراین هر موفقیتی پیش بیاید موفقیت کل نظام می‌شود و امکان دوقطبی‌سازی اصلاً وجود ندارد. آقا یک قدم دیگر هم برداشتند. آن قدم دوم چه بود؟ در تمام مدتی که عده‌ای می‌خواستند همه چیز کشور را به نتیجه مذاکرات گره بزنند، آقا تئوری پیشرفته مبتنی بر اندیشه‌های عالی و ناب اسلام فقاهتی جواهری که بر تجربه‌ جمهوری اسلامی و مبانی امام راحل عظیم الشأن‌ مبتنی بود، یعنی اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. ایشان گفتند مذاکرات به هر جا می‌خواهد برسد، برسد، ما باید روی پای خودمان بایستیم. نگاه معطوف به درون در برابر گفتمان نگاه معطوف به بیرون است. بر این اساس آقا اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. اکنون بهتر می‌توانید بفهمید که چه بلایی بر سر طرح‌های دشمن می‌آید. رهبری با این کار خود تیر خلاص را زدند.

هنوز بعضی دوستان ما متحیر به مسئله نگاه می‌کنند. برخی گمان می‌کردند نام امسال یک شعار جهادی با درون‌مایه‌ای از ایستادگی و مقاومت باشد. اما پیش‌بینی آنها اشتباه بود. آقا نام دیگری برگزیدند و به هم‌زبانی قانع نشدند و همدلی را مطرح کردند. کسانی که اهل ولایت هستند، باید وارد میدان شوند و به مبانی اقتدار جمهوری اسلامی که توسط رهبری ترسیم می‌شود ایمان بیاورند و این کار را پیش ببرند.

 

آنچه که اتفاق افتاده یک موفقیت بوده است. آنهایی که نتیجه مذاکرات را زیر سؤال می‌برند به طور کامل در اشتباه محض هستند. از این مذاکره باید به عنوان یک بُرد و موفقیت یاد کنید. از آنهایی که زحمت کشیدند تشکر کنید؛ اما همان‌طور که آقا فرمودند، باب نقد عالمانه و ناصحانه که از روی نصیحت و خیرخواهی است، همچنان گشوده است.

نه کسانی که می‌گویند باید طبل پیروزی کامل را بزنیم، درست می‌گویند، نه بعضی که خیال می‌کنند باید شیپور عزا زد. هر دو اشتباه می‌کنند. از نظر رهبر عزیز و عالی‌قدرمان، این مذاکره یک موفقیت برای نظام است که با تدبیر نظام و شخص ایشان انجام شده است. این‌ را همه می‌دانند و به طور مرتب آقایان، مخصوصاً آقایان روحانی و ظریف به آن اشاره می‌کنند. این موفقیت را مدیون حمایت و رهنمودهای سخاوتمندانه رهبر عزیز هستیم و این موفقیت برای نظام است. باید احساس خوبی داشته باشیم؛ اما در عین حال چشم‌مان را هم باز کنیم؛ چون دشمن خیلی خطرناک و مکار است و به آنها هیچ اعتمادی نیست.

 

بررسی اوضاع یمن

آل سعودِ ملعونِ کثیفِ پلید، این شکم‌باره‌های شهوت‌ران، با یک محاسبه غلط و تجویزی از طرف شیطان بزرگ، در باتلاقی به نام یمن افتادند. امیدواریم در این باتلاق کاملاً فرو بروند. یمن یک کشور عادی نیست، یک کشور بزرگ است. مردمش صحراگرد، زاهد و مقاوم هستند. یمن باتلاقی برای آنها می‌شود، مخصوصاً اگر وارد درگیری زمینی شوند. آنها منتظر درگیری‌های زمینی هستند؛ چون عربستان اهل جنگ زمینی نیست. هوایی اقدام می‌کنند که باعث رسوایی‌شان شده است. اسم عربستان سعودی و آل سعود کنار رژیم صهیونیستی کودک‌کش قرار گرفته است. ما چگونه می‌توانستیم باطن رژیم سعودی را به جهان اسلام که تحت تأثیر این رژیم است، نشان دهیم؟ بعضی از جوانان ساده و ظاهربین که عمره می‌رفتند، می‌گفتند اینها خیلی هم آدم‌های بدی نیستند. چه کسی می‌خواست باطن اینها‌ را نشان دهد؟ اینجا است که باید گفت: «الحمدلله الذی جعل اعدنا من الحمقاء» امیر عربستان که مجسمه حماقت است، وارد چنین مهلکه‌ای شد و چهره‌ی واقعی خود را آشکار ساخت. افشاء شدن آل سعود در جهان اسلام یکی از نکته‌های کلیدی پیشرفت گفتمان اسلام ناب است.

برای بهتر فهمیدن این قضیه به این نکته توجه کنید که اندونزی عمق استراتژیک جمهوری اسلامی از نظر گفتمان انقلابی است. تا کسی نرود آنجا نمی‌تواند این مسئله را درک کند. مردم آنجا مجذوب انقلاب اسلامی، گفتمان امام و گفتمان انقلاب هستند. پارسال که به آنجا رفتم، دیدم در هواپیمای ما، چند نفر از شال قرمزی‌ها و دشداش سفیدها هستند. با خود گفتم: اینها کجا می‌خواهند بروند؟ نزدیک در هواپیما که می‌خواستیم پیاده شویم، برای اینکه حال مرا بگیرند، جلو آمدند و گفتند: سلام علیکم و رحمة الله. داشتند به ما می‌گفتند شما خیال کردید فقط خودتان هستید. ما هم آمدیم. آنجا به من خبر دادند که در اندونزی شیعیان را تحت فشار گذاشته‌ و عده‌ای‌شان را دستگیر کرده‌اند که تاکنون سابقه نداشته است. اندونزی یعنی کشور اسلامِ خندان. در فرودگاه نوشته‌اند: به کشور اسلام خندان خوش آمدید. چون همه‌شان لبخند می‌زنند و تیپ آرامی دارند. به مسئول امور مساجدشان که قبلاً معاون رئیس جمهور بود، گفتم: چه شده در کشور شما چه خبر است؟ گفت: سعودی‌ها و وهابی‌ها به اینجا آمده و خط تبلیغی راه انداخته‌اند. دوستان به من گفتند در تمام پروازها به سمت مجمع الجزایر اندونزی، مبلّغان وهابی حضور دارند. این غیر از آن کاری است که در حج و عمره انجام می‌دهند. ما با چنین چیزی مواجه بودیم.

 

یمن کشور مهمی در جغرافیای ظهور

اما اتفاق دومی غیر از این افشاگری رخ داد که باید با آن حساس‌تر برخورد کنیم و آن، رونمایی از ملت یمن است. ارادت‌ آنها به امام، رهبر عظیم الشأن، جمهوری اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی، آشکار ‌شد. این، خطرناک است؛ زیرا آنها بیشتر بفهمند اینها چه کسی هستند، بعداً کار ما سخت‌تر خواهد شد.

 

یمن کشور مهمی در جغرافیای آستانه ظهور است؛ لذا اتفاقاتش را باید غیر از نگاه سیاسی اعتقادی هم ببینیم؛ چنان‌که بحرین هم همین خصوصیت را دارد و باید مسائلش را با دقت ببینیم. نگذارید بحرین فراموش شود. الحمدلله در عراق وضعیت ‌ما خیلی خوب است. «اگر قاسم سلیمانی نبود، داعش، نجف و کربلا را هم گرفته بود». این سخن مردم کوچه و بازار عراق امروز است. به شدت به جمهوری اسلامی خوش‌بین هستند. داعشی‌ها که دست‌پرورده عربستانی‌ها و آمریکا و استکبار بودند، وسیله خیر شدند. عدو شود سبب خیر، گر خدا خواهد. کاری که ما با میلیاردها تومان هزینه و سرمایه‌گذاری نمی‌توانستیم بکنیم، داعشی‌های احمق انجام دادند. البته ابتکار رهبری ما و لشکر قدس و سردارش که اکنون یک نماد بین‌المللی برای جمهوری اسلامی شده است نیز در این باره مؤثر بوده است.

در سوریه مشکلات همچنان وجود که ان‌شاءالله با دعا و توسل برطرف خواهد شد.

 

چند پیشنهاد تشکیلاتی

در بحث‌های تشکیلاتی سخن تازه‌ای برای شما نداشتیم. آقای علامتی ضمن فهرست کارهای انجام‌نشده‌، مطالبی را مطرح کردند که ما در سال گذشته مطرح کرده بودیم. همان‌ها را دوستان ان‌شاءالله پیگیری کنند. این همان نگاه معطوف به درون است. ما جای دیگر دنبال نیرو می‌گردیم، حال آنکه نیروهای خودمان را داریم از دست می‌دهیم. این روش بسیار غلطی است. یا در ارتباط با فناوری، رویکرد خوبی را شروع کرده‌اند. آن را باید دنبال کنند.

از آنجا که این جلسه، جلسه مسجدی هم هست، مناسب است پیام قرآنی هم داشته باشد. ما در مرکز مساجد هم امسال حرکت قرآنی را در دستور گذاشتیم. دوست عزیز ما آقای عبدی، امروز سوره مبارکه انسان را تلاوت کردند و آن را خیلی خوب خواندند. ما همین جا فی المجلس به نظرمان رسید که برادرها و خواهرهای عزیزمان را در اتحادیه به حفظ سوره انسان دعوت کنیم که سوره حضرت زهرا و امیر و اهل‌بیت (علیهم السلام) است. همه‌ی عزیزمان ان‌شاء‌الله سوره انسان را حفظ کنند.

دوستان عزیز ما دو سه مورد کار تکمیلی هم بکنند. برای این حفظ یک حرکت سراسری درست کنند و مسابقه گذاشته شود. مرکز قم هم از تفاسیر موجود که به افق دانش‌آموزی نزدیک است، مسابقه تفسیری برگزار کند. کادر و دانش‌آموز و… آقایان خودشان را مستثنی نکنند و این سوره را حفظ کنند.

مضامین و مطالب به صورت یکپارچه در اختیار دوستان قرار گیرد که در آن کار مسابقه‌ای، هم‌زمان مفاهیم به تأمل گذاشته شود و بستری برای تفکر در قرآن فراهم شود. من هم ان‌شاءالله به استان‌های شما آمدم، از شما سؤال خواهم کرد تا ببینم چقدر حفظ کرده‌اید. این هم یک دستورالعمل قرآنی علاوه بر آیه سال بود.

در مورد آیه سال هم، همه‌ی کارهایی که سال گذشته گفته بودیم، آقایان انجام دهند؛ منتها من کارشان را آسان کردم. این بحثی که انجام شد، چهارچوب کتابی را که می‌خواهند بنویسند و منتشر بشود، ان‌شاءالله محضرشان تقدیم شد. آقای علامتی و شورای محترم مرکزی و سایر دوستان مطالبی را که قبلاً تقدیم شد، چه در جلسه آیه سال، چه در جلسه کنگره، همان‌ها را ان‌شاء‌الله دنبال بفرمایید.

 

[۱]. مائده: ۱۰۵.

[۲]. همان: ۶۷.

[۳]. همان: ۳.

[۴]. انشقاق: ۶.

[۵]. لقمان: ۱۵.

[۶]. عنکبوت: ۵۷.

[۷]. بقره: ۱۵۶.

[۸]. مؤمنون: ۶۰.

[۹]. توبه: ۱۰۵.

[۱۰]. اسراء: ۱۳.

[۱۱]. دست‌نوشته امام علی (علیه السلام) بر روی قبر سلمان فارسی.

[۱۲]. همان.

[۱۳]. انفطار: ۶.

[۱۴]. جمعه: ۸.

[۱۵]. تحریم: ۶.

[۱۶]. ميرزا حبيب الله هاشمي خویی، منهاج البراعة في شرح نهج البلاغة،ج‏۲۱، ص۱۰۷ .

[۱۷]. محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج۶۷، ص۷۳.

[۱۸]. مِرصادُ العباد، چاپ سنگي‌، ص‌۱۷۹.

[۱۹]. آمدی، غررالحکم.

[۲۰]. بقره: ۴۴.

[۲۱]. همان: ۵۴.

[۲۲]. همان: ۱۸۷.

[۲۳]. حجرات: ۱۱.

[۲۴]. نجم: ۳۲.

[۲۵]. حدید: ۱۴.

[۲۶]. همان.

[۲۷]. ابراهیم: ۲۵.

[۲۸]. فتح: ۲۹.

[۲۹]. مائده: ۳.

[۳۰]. حشر: ۱۸.

[۳۱]. :شعیری، جامع الاخبار، ص ۱۱۹.

[۳۲]. آل عمران: ۱۰۳.

همچنین ببینید

آشنایی حوزویان با فلسفه غرب

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی موسوی آشنایی حوزویان با تمدن و تفکر غربی جریان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 30 =