خانه / مناسبت ها / شهيد آيت الله دستغيب

شهيد آيت الله دستغيب

 امام خميني:

دست جنايتكار آمريكائيان يك شخصيت ارزشمند كه مربي بزرگ و عالمي عامل كه گناهش فقط تعهد به اسلام بود از دست ملت ايران و اهالي محترم فارس گرفت .

 زندگينامه از زبان شهيد

بنده سيد عبدالحسين دستغيب ، پدر ما مرحوم آقاي آسيد محمد تقي دستغيب است.تولد بنده روز عاشوراي محرم ۱۳۳۲ مطابق با ۱۹۲۲ شمسي.بنده تا سنه ۱۳۴۳ ﻫ . ق كه پدرمان مرحوم شد مقداري از مقدمات را خدمت ايشان مي‌خواندم بعد از فوت والد كه تقريباً ۱۱-۱۲ ساله بودم تحصيلات را در شيراز ادامه دادم كه عبارت بودند از صرف و نحو بيان ومنطق فقه و اصول ….

آن دوران به علت اينكه مصادف بود با اوايل سلطنت رضا خان قلدر ملعون و جنگ با روحانيت و از بين بردن روحانيت و ضديت با آن نمي‌گذاشتند كسي طلبه شود و تحصيل علم بكند، و با فشارهاي زيادي كه مي‌آوردند كمتر كسي ديگر حاضر مي‌شد تحصيل علم كند و در رشته طلبگي بيايد. به طوري اين ملعون جو را بر عليه روحانيت درست كرده بود كه مي‌گفتند روحاني عضو فلج اجتماع است و در نتيجه كسي اصلش رغبت خواندن درس طلبگي نكند، لكن در همان حال خداي تعالي شوقي عنايت كرده بود كه ما به همه سختيها ساختيم و با همه فشارهايي كه تحمل كرديم و بحمدالله تحصيلات را ادامه داديم و در همان اوقات هم دوش به دوش تحصيلات كه مي‌كرديم در مسجد باقرخان آنجا نيز بعد از نماز به تبليغ اسلام و بر عليه دستگاه پهلوي مشغول بوديم و لذا در همان وقت هم چندبار ما را در زندان كردند ويك دفعه هم بناشان تبعيد بود و بعد فشار آوردند كه اصلش بايد از روحانيت بيرون بروي و ۲۴ ساعت مهلت دادند كه بنده خود را خلع لباس كنم و از روحانيت بيرون روم و مسجد و منبري نباشم . بنده بناچار رفتم نجف اشرف البته اين هم وسيله‌اي بود كه خداي تعالي خيري مي‌خواست براي ما كه آنجا مشرف شويم. در آنجا مدتي خدمت آيت‌‎الله شيخ محمد كاظم شيرازي و مرحوم آيت الله اصطهباناتي خدمت اين بزرگان استفاده مي‌كردم تا بعد از شهريور ۲۰ و سقوط پهلوي در سنه ۲۱ به شيراز مراجعت كردم . به شيراز كه آمديم دوستان آمدند براي اينكه در مسجد جامع عتيق اقامه جماعت بشود و منبر در آن برقرار گردد. زيرا اين مسجد جامع عتيق در آن وقت از طرف پهلوي دستور داده شده بود كه تمام مصالحش را بفروشد و دوستان آمدند كه اگر بشود اينجا را يك اداره‌اي بكنند شبستانها و صحن مسجد تمام خراب شده بود و ديگر كسي مانع نشد و ما هم رفتيم شبستان وسط را براي انجام برنامه‌ها آماده كرديم كه الحمدلله اجتماع مؤمنين در آنجا روزبه روز زيادتر مي‌شد و هر روز مقداري از سطح مسجد را تسطيح مي‌كردند كه بشود نماز خوانده شود بعد هم در ماه مبارك تشويق كرديم مردم را به اينكه از نماز يك ساعت تفسير قرآن مجيد و بيان اخلاق و قواعد و … داشته باشيم ووقتي از سنه ۴۲ كه حضرت امام خميني در قم نهضت فرمود و امر فرمود كه همه قيام كنند ماهم اجابت كرديم و در اينجا مشغول شديم به مبارزات و آن پيشامدهائي كه شد .

متن پيام حضرت امام خميني (ره)  جهت انتصاب ايشان به امامت جمعه شيراز:

بسم الله الرحمن الرحيم .

خدمت حضرت مستطاب حجت الاسلام والمسلمين آقاي حاج سيد عبدالحسين دستغيب دامت بركاته .

مرقوم محترم كه حاكي از صحت مزاج شريف بود واصل گرديد طوماري هم از اهالي محترم شيراز بوسيله حامل نامه رسيد كه خواستار شده بودند جنابعالي دعوت آقايان را جهت اقامه نمازجمعه بپذيرد و بدين ترتيب مناسب است جنابعالي اقدام فرموده و نماز جمعه را در شيراز بخوانيد ، از خداي تعالي ادامه توفيقات و سلامتي آنجانب را خواستارم .والسلام عليكم ورحمه الله بركاته

 مبارزات شهيد

شهيد آيت الله دستغيب در سال ۱۳۴۱ فعاليت ضد رژيم را در راستاي مبارزات حضرت امام خميني (ره) آغاز كرد و از آن تاريخ مستقيماً با امام در تماس بود واز جانب ايشان در امور مختلف راهنمايي مي‌شد . پس از جريانات ۱۵ خرداد سال ۴۲ توسط عوامل رژيم آمريكايي شاه دستگير و پس از مدت كوتاهي بطرز معجزه‌آسايي آزاد گرديد . درسال ۱۳۴۲ مجدداً دستگير و زنداني شد .

شهيد آيت الله دستغيب از اين تاريخ به بعد كه موج خفقان بر جامعه ايران سايه شوم خود را گسترده بود با زيركي و پايمردي هر چه تمامتر مبارزات ضد رژيمي مسلمانان بخصوص اهالي محترم فارس را رهبري مي‌كرد .مبارزات پنهاني و سازش ناپذير ايشان درطول حيات رژيم طاغوت به هيچكس پوشيده نيست و در زمان تبعيد امام خميني (ره) ايشان به كرات در سخنراني‌ها رژيم شاه را زير سؤال قرار مي‌دادند.

مسجد جامع عتيق كه به همت ايشان پس ا ز سالهاي طولاني مرمت و تجديد بنا گرديد مركزي براي هدايت و ارشاد اقشار مختلف مردم خصوصاً جوانان مشتاق و تشنه معارف اسلامي بود و شهيد دستغيب در حدود۴۰ سال از اين سنگر بذر اعتقاد و ايمان و جهاد و مبارزه و آگاهي واخلاق اسلامي در دل‌هاي مستعد و جانهاي باطراوت مي‌كاشت و چه بسيار نهال‌هاي بارور و پرثمر كه در سايه تربيت و مراقبت اين عارف والامقام ريشه گرفته و به بارنشستند. رژيم كه متوجه شده بود جوانان مسلمان و دانشگاهي و بازاري و ديگر اصناف و اقشار گرد ايشان جمع شده و از اين مركز ارشاد وهدايت مي‌شوند شهيد دستغيب را در سال ۵۶ ممنوع الملاقات كرد و منزل وي را تحت محاصره خود درآورد اما بلافاصله با عكس العمل شديد مردم روبرو شد و مفتضحانه عقب نشست .شهيد آيت الله دستغيب همواره در سالهاي اوجگيري انقلاب اسلامي منشاء و محرك خروش انقلابي مردم فارس بود و با مجاهدات و روشنگري ‌هاي خود نقش مهمي در سرنگوني رژيم سفاك و غاصب شاه معدوم ايفا نمود .

شهيد آيت الله دستغيب پس از پيروزي انقلاب به عنوان نماينده مردم استان فارس در مجلس خبرگان شركت كرد و در همين ايام بنا به درخواست كتبي اهالي و بفرمان امام به سمت امام جمعه شيراز منصوب گرديد .

 پيام مقام معظم رهبري در شهادت شهيد محراب

يا ايتها النفس المطمئنه ارجعي الي ربك راضيهً مرضيه فادخلي في عبادي و ادخلي جنتي .مردم دلير و مقاوم فارس و برادران و خواهران انقلابي شجاع آيت الله حاج سيد عبدالحسين دستغيب اين روحاني مبارز پرهيزگار بدست جنايتكار و دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب شهيد شد و شما بيش از هر كس مي‌دانيد كه او شخصيت مغتنم و ارزشمند براي عالم اسلام بود آنان كه از سوابق زندگاني اين شهيد بزرگوار آگاهند مي‌دانند كه او از نخستين كساني بود كه پرچم تبليغ انقلاب اسلامي را در سخت ترين شرايط در استان فارس برافراشت و برمعابر و مجامع نام امام امت را بر زبان جاري ساخت و با دستگاه ظلم وجور به مبارزه برخاست اين چهره پارسا و پرهيزگار در بهترين بخش از عمر پربركتش بي‌اعتنا به زخارف دنيوي همت و نيروي خود را در راه استقرار حاكميت الله صرف كرد و به ياد خدا دل خوش بود كه الابه ذكرالله تطمئن القلوب چهره معظم و دوست داشتني اين مرد خدا محبوب‌ترين چهره در ميان مردم فارس و مورد احترام عميق مردم در سراسر ايران بود روح و بي‌كينه و صفاي باطن ولحن روحاني او گرمي‌بخش دل مردم بود مردمي كه او را صميمانه دوست داشتند به شخصيت والاي اين روحاني و مبارز و متقي احترام مي‌گذاشتند هفتاد سال زندگي همراه با طهارت و تقوا وسالها صرف عمر در راه اسلام و انقلاب از اين مرد بزرگوار چهره‌اي ساخته بود مورد علاقه و احترام مردم چنين مردي از سلاله پاك پيامبر و از خدمتگزاران صادق و فداكار اسلام وازياران باوفا مهربان امام و امت امروز در شيراز و همراه تني چند از ياران و شاگردان خويش در راه اسلام و قرآن به شرف شهادت نائل آمدند . شهادت اين عالم رباني وسيد بزرگوار سند ديگري است بر پليدي و ناپاكي روح و ماهيت رسواياني كه بقاي خود را در فناي مردان خدا مي‌جويند.شهادت اين مرد ميدان تقوا و مبارزه را به مردم شهيد پرور ايران خصوصاً به اهالي غيور فارس و فرزندان و بازماندگان و شاگران آن شهيد تسليت وتبريك مي‌گويم

شب قبل از شهادت

از قول همسرشهيد آيت الله دستغيب نقل مي‌گردد :كه ايشان شب جمعه‌اي كه فرداي آنروز به شرف شهادت نائل شده وبه لقاءالله شتافت دچار حالتي كم سابقه شده و مضطرب بنظر مي رسيدند و آن شب را تا صبح در رختخواب غلطيده و بخواب نمي‌رفتند . اضطراب آن شهيد بزرگوار بحدي بود كه توجه همسرش به وي جلب شده و علت اضطراب را جويا مي‌شود شهيد آيت الله دستغيب خطاب به همسرش اظهار مي‌دارد فردا صبح سري ‌مي‌گويمت.صبح آن شب وي هنگام عزيمت براي اقامه نماز دشمن شكن جمعه برخلاف معمول عطر زيادي مصرف نموده و خودرا خوشبو و معطر مي‌نمايند وباز هم بر خلاف دفعات پيش هنگام رفتن با علامت دست رفتن خود را اعلام مي‌كنند و به نقل از يكي از پاسداران ايشان هنگامي كه از آستانه قدم به درون كوچه مي‌گذارند آيه شريفه انا لله و انا اليه راجعون را تلاوت مي‌كنند و بيش از چند قدم از منزل دور شده دچار حادثه و شهيد مي‌گردند و اینچنین  شهید محراب به خیل شهدای جنگ وانقلاب پیوستند.

سرانجام اين شهيد بزرگوار در روز جمعه ۲۰ آذرماه ۶۰ به دست منافقي كوردل به شهادت رسيدند .

پيام امام در شهادت حضرت آية الله دستغيب

عزيزان و نورچشمان ما در جبهه‌هاي جنوب و غرب هر روز با سركوبي اشرار آمريكائي و عقب راندن وبه جهنم فرستادن جنود شيطان براي اسلام سربلندي و عظمت خلق مي‌نمايند .به طوري كه تاب تحمل اين پيروزيها را از آمريكائيان خارج و داخل منافق و منحرف سلب نموده و بر جنون و وحشيگريهاي آنان افزوده است شما فرضاً شهيد بهشتي را گناهكار بدانيد شهداي ديگر مثل شهيد مدني و شهيد دستغيب كه جز تربيت محرومان و هدايت مردم گناهي نداشته‌اند با چه انگيزه شهيد مي‌كنيد.

دست جنايتكار آمريكائيان يك شخصيت ارزشمند كه مربي بزرگ و عالمي عامل كه گناهش فقط تعهد به اسلام بود ازدست ملت ايران و اهالي محترم فارس گرفت و حوزه‌هاي علميه و اهالي ايران را به سوگ نشاند حضرت حجة السلام و المسلمين شهيد حاج سيد عبدالحسين دستغيب را كه معلم اخلاق و مهذب نفوس و متعهد به اسلام و جمهوري اسلامي بود با جمعي از همراهانش به شهادت رساندند.

همچنین ببینید

مادر من فاطمه بود

مادر من فاطمه بود معصومیت مادرم عصمت خداوند بود، حتی زمین هم رخصت می گرفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
24 + 9 =


17 + = 22