خانه / معرفی کتاب / معرفی کتاب «این رشته سر دراز دارد»

معرفی کتاب «این رشته سر دراز دارد»

 

http://nashrcdn.ir/i/10187.jpg

ما با انتخاب‌هايمان زندگي مي‌كنيم. انتخاب، شريك زندگي همه ما و صد البته يكي از مهمترين عوامل تعيين‌كنندة روز‌هاي تلخ و شيرين زندگي است. برخی از انتخاب‌ها، همچون انتخاب دوست، ‌‌رشتة تحصیلی، شغل، همسر و… مخصوص سنين خاصي است. هر چه انتخاب به عمل‌آمده دقيق‌تر باشد، انتظار روزهاي شيرين پيش رو منطقي‌تر به نظر مي‌رسد.

معمولاً انتخاب‌هاي مهم زندگي با استرس همراه هستند. استرس ناشي از اينكه اگر تصميم من نادرست باشد چه عواقبي ممكن است گريبان‌گيرم شود. افراد در مقابلِ استرس‌هاي ناشي از انتخاب‌ها دو دسته‌اند؛ دسته اول براي فرار از استرس پيش‌رو سريع دست به انتخاب مي‌زنند و خود را از رنج ماندن در ابهام و بلاتكليفي مي‌‌رهانند، غافل از آنكه ممكن است اين سرعت عمل و فرار سريع از ترديد، آنان را در ادامه زندگي دچار ترديدهاي عميق‌تر و استرس‌هاي شديد ناشي از ناكامي كند. دسته دوم افرادي هستند كه به انتخاب‌هاي زندگي با رويكرد حل مسئله نگاه مي‌كنند. آنان افرادي هستند كه هنگام رويارويي با مشكلات با تمام تلاش اقدام به گردآوري اطلاعات لازم براي تصميم‌گيري مي‌نمايند و براي انتخاب درست به تمام راه‌هاي منطقي از جمله مشاوره با افراد خبره اقدام مي‌كنند. البته اين روش دشوارتر است اما ميوة آن بسيار شرين‌تر است و آنان را از ترديدهاي آينده و روزهاي تلخ احتمالي نجات مي‌دهد.

برخي از انتخاب‌ها همانند رسيدن به دوراهي است و برخي ديگر همانند رسيدن به چندراهي. روشن است كه انتخاب هنگامي كه چند راه وجود داشته باشد هم دشوارتر است و هم استرس‌زاتر.

يكي از انتخاب‌هاي چندراهي كه در مسير افراد خواهان ادامة تحصيل روي مي‌دهد، انتخاب رشته تحصيلي است. در حقيقت مي‌توان انتخاب رشته را به مانند يك «ازدواج كاري» دانست؛ چراكه افراد موفق خوب مي‌دانند در آينده به نحوي با رشته‌اي كه انتخاب مي‌كنند زندگي مشترك خواهند داشت. از اين رو انتخاب درست در رشته تحصيلي حرف اول را مي‌زند. ديدن دانشجويي كه پس از گذراندن چند ترم دانشگاهی متوجّه عدم علاقة خود به آن رشتة خاص مي‌گردد و اينكه او قبل از انتخاب رشته، حتّي ليست دروسي را كه گذراندن آنها در آن رشتة تحصيلي لازم است، مشاهده ننموده است! ديدن افرادي كه در مقطع كارشناسي ارشد اقدام به تغيير رشته می‌نمایند و در آن رشتة جديد نیز با توجّه به نگذراندن پيش‌نيازهاي لازم دچار مشكل می‌گردند، و ديدن بي‌انگيزگي در تحصيل از سوي برخي، همه و همه نشان از آن دارد كه بايد با مهارت‌هاي لازم براي انتخاب درست رشته تحصيلي آشنا بود.

دلايل مختلفي همچون علاقه و استعداد، موقعیّت، وضعیت خانواده و جامعه در انتخاب رشتة تحصیلی دخالت دارند؛ امّا چگونگی و مقدار دخالت هر کدام، همچنین راه‌های کشف آنها از دغدغه‌های ذهنی ما به حساب می‌آید. علاوه بر موارد ذکرشده، لزوم بررسی نوع شخصیت با تست‌های مربوط، سنجش علاقه و بررسی عوامل ایجاد آن، اخذ تست هوش، لزوم پیمودن مهارت‌های حل مسئله و اموری از این قبیل نیز کمتر مورد توجه افراد واقع می‌شود.

بهتر است بگوییم انتخاب رشتة تحصیلی بیشتر اشخاص بدون بررسی کامل و سنجیدن و دخالت دادن همة عوامل مؤثّر در این انتخاب صورت می‌گیرد؛ البته افرادی هم هستند که براي این موضوع اهمّیت خاصّی قائل‌اند، امّا اطلاعات کافی در این باره ندارند.

اگر مطالبي كه در بالا ذكر شد از دغدغه‌هاي شما خواننده محترم نيز هست، ما به شما كتاب «اين رشته سر دراز دارد» نوشته آقاي «احمد امامي‌راد» را توصيه مي‌كنيم. اين كتاب كم‌حجم و كاربردي را انتشارات مؤسسه امام خميني (رحمه‌الله‌عليه) چاپ كرده است.

اين اثر ارزشمند داراي سه فصل و ضميمه‌اي مفيد است. در فصل اوّل، عوامل مؤثّر در انتخاب رشتة تحصيلي مورد بررسي قرار گرفته است؛ مواردي از قبيل رغبت، توانايی ذهنی و استعداد، شخصیت، توجّه به واقعیت، اشتغال، عوامل محيطي، و وظیفة عقلی، شرعی و اجتماعی.

در فصل دوم، مشکلات انتخاب شغل و راهکارهای حل آنها ارائه گرديده است. اين موارد عبارت‌اند از بی‌تصمیمی يا انتخاب مشکوك، نداشتن اطلاعات کافی، مغایرت تمایلات خانواده یا افراد با نفوذ با رغبت‌های واقعی شخص، اقتضای سنین خاص، طرز تلقّی فرد نسبت به شغل خاص، تنوع گرايش‌ها و استعدادها، انتخاب نامعقول، انتخاب مشکوک، وابستگی، و دلهره.

از آنجا كه انتخاب درست ارتباط تنگاتنگي با مهارت مسئله‌گشايي دارد، در فصل سوم، مهارت‌های حل مسئله بيان شده است. براي رسيدن به اين مهارت اين موارد مطرح شده است: اتّخاذ نگرش حل مسئله، کم شدن مشکل در صورت عدم حل کامل آن، کم‌تر شدن عوارض ناشی از مشکل، محدود نبودن راه‌حل‌ها به دانسته‌های اولیه ما، طولاني شدن مدت زمان لازم براي حل مشکل در صورت حل نشدن زود هنگام آن، و اندیشیدن به پیامدهای مثبت حاصل از حل مسئله. در ادامه فصل به مطالب لازمي از اين قبيل پرداخته شده است: شناسایی مسئله، تعریف کامل و روشن مسئله، تفکیک عینی اجزای مسئله، تفکیک مسئله از مسائل دیگر، تطبیق مسئله با واقعیت زندگی، تهیة فهرست راه‌حل‌های مسئله، نوشتن راه‌حل‌ها با بارش فکری، عدم ارزیابی راه‌حل‌های به نظر آمده در این مرحله، بهتر بودن راه‌حل‌های ناآشنا، بیشتر بودن راه‌حل‌ها، پیوند راه‌حل‌ها به یکدیگر، ارزیابی گزینه‌ها، تهیة لیستی از پیامدهای مثبت و منفی راه‌حل‌های مسئله نوشته شده، جداسازی معقول نکات مثبت و منفی، امتیاز دهی نکات مثبت و منفی بر طبق درجة ارزشمندی، تطابق با واقعیت و قابل دسترس بودن، انتخاب گزینه و تصمیم‌گیری، انتخاب بهترین و عملی‌ترین گزینه و عمل بر طبق آن انتخاب، عدم تعلّل و وسواس فکری در عمل به آن گزینه، عدم ملامت خود به سبب عواقب آن عمل، ارزیابی مجدّد، بررسی نتایج تصمیم‌گیری، امتیازبندی نتیجه، و عمل به گزینة دوم بهتر در صورت عدم وصول به نتیجة ‌عملی مطلوب در گزینه ‌اول.

در بخش ضمائم چند ضميمه خوب و مفيد ارائه گرديده است كه به آنها اشاره مي‌كنيم: «پرسشنامة رغبت سنج تحصیلی ـ شغلی»، «توضیحات شانزده تیپ شخصیتی برای تشخیص تناسب شخصیت با رشته و شغل بهتر»، «اطلاعات مربوط به برخی از رشته‌های علوم انسانی از جمله فلسفه، جامعه‌شناسی، روان‌شناسي، علوم سیاسی، مدیریت، علوم تربیتی، علوم قرآنی، تاریخ، حقوق، کلام و دین‌شناسی و اقتصاد».

مطالعه اين كتاب سودمند را به همه آنهايي كه در چند راهي انتخاب رشته واقع شده‌اند توصيه مي‌كنيم.

 

به كوشش محمد حسني

همچنین ببینید

کتاب سیزده ساله ها

کتاب ” سیزده ساله ها “، بر اساس خاطرات شهدا و ایثارگران نوجوان دوران دفاع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

55 + = 59