چهارشنبه , ۹ بهمن ۱۳۹۸
خانه / مناسبت ها / محرم / روز نهم محرم / از قافله جاماندگان۲

از قافله جاماندگان۲

 عاشورا صحنه‌‌ی نبرد حق و باطلی بود که هر کس حق را همراهی ننمود محکوم به خسارت ابدی گشت و یکی از این زیانکاران عمرو بن قیس بود.
عمرو، به همراه پسر عموی خود در منزل بنی مقاتل به محضر امام حسین وارد شد . در ابتدا عموزاده اش به امام گفت: «این سیاهی که در محاسن شما می بینم از خضاب است یا موی شما بدین رنگ است؟»

حضرت فرمود: «خضاب است، موی ما بنی هاشم زود سپید می شود . . . آیا برای یاری من آمده اید؟»

عمرو بن قیس گفت: «عایله زیادی دارم، مال بسیاری از مردم نزد من است و نمی دانم کار به کجا می انجامد . خوش ندارم امانت مردم از بین برود!» پسر عمویش نیز همانند او پاسخ داد .

امام فرمود: «فانطلقا فلاتسمعا لی واعیة، و لاتریا لی سوادا، فانه من سمع واعیتنا او رای سوادنا فلم یجبنا و لم یغثنا کان حقا علی الله عزوجل ان یکبه علی منخریه فی النار; پس از این جا بروید، تا فریاد ما را نشنوید و ما را نبینید، همانا هر کس ندای ما را بشنود و یا ما را ببیند و پاسخ نگوید و به یاریمان نشتابد، سزاوار است که خداوند او را به بینی در آتش افکند .» (۱)

گردباد دنیاگرایی در پوشش فرینده عائله مندی و امانت داری مردم، ابن قیس و عموزاده او را در دام خود نهاد و آن دو را از همراهی با کاروان نور و راه یابی به بهشت جاودان بازداشت و در کویر نفس سرکش جای داد . «و ما الحیوة الدنیا الا متاع الغرور .» (۲)

پی‌نوشت:

۱٫ شیخ صدوق، ثواب الاعمال، ص۳۰۸
۲٫ سوره آل عمران(۳) آیه ۱۸۵؛ سوره حدید(۵۷) آیه ۲۰: زندگی دنیا جز متاع و مایه فریبکاری نیست.

همچنین ببینید

روایت علمدار+اینفوگرافی

ه گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان؛ بی شک یکی از برجسته ترین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 1 =