یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
خانه / مناسبت ها / محرم / روز دوم محرم / احکام عزاداری/ نماز مقدم است یا عزاداری؟

احکام عزاداری/ نماز مقدم است یا عزاداری؟

هنگام سوگواری امام حسین(علیه السلام) نماز مقدم‌تر است یا عزاداری؟

هدف از عزاداری این است که نشان دهیم ما پیرو ائمه: هستیم و هرچه آنان فرموده‌اند، اطاعت می‌کنیم تا اعمال ما مورد رضایت آنها واقع شود. یکی از اهداف قیام امام حسین(علیه السلام) اقامه نماز بوده است. در زیارت امام(علیه السلام) می‌خوانیم «اشهد انک قد اقمت الصلوه؛۱ اقرار می‌کنم که شما نماز را برپا داشتید».

ظهر عاشورا یکی از یاران امام(علیه السلام) در بحبوحه جنگ، وقتی به امام اطلاع می‌دهد که وقت نماز شده، امام(علیه السلام) خوشحال می‌شود و او را مورد لطف قرار می‌دهد و برای او دعای خیر می‌نماید و سپس نماز جماعت را برپا می‌دارند و چندین شهید هم در راه نماز تقدیم اسلام می‌نمایند.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) در جنگ صفین، در حال نبرد، نگاه به آسمان می‌کرد تا ببیند کی وقت نماز می‌رسد. یکی از یاران عرض کرد یا امیرالمؤمنین این چه کاری است؟ فرمود آفتاب را می‌نگرم که اگر وقت نماز رسید، نماز بخوانم. آن یار امام گفت آیا حالا وقت نماز است با این سرگرمی جنگ؟ امام(علیه السلام) فرمودند: اصلاً ما برای چه با این گروه می‌جنگیم؟ مگر برای غیر نماز است؟ تنها به خاطر نماز با آنان نبرد می‌کنیم و می‌خواهیم نماز برپا شود و پا برجا بماند.۲

تمام رنج و زحمتی که ائمه: در طول زندگی به جان و دل خریدند، برای برپا داشتن احکام دین از جمله نماز بوده است و اگر ما برای شهادت آنها عزاداری می‌کنیم پیام ما این است که در راستای اهداف و روش ائمه: قدم برمی‌داریم و ثابت‌قدم ایستاده‌ایم.

پاورقی‌ها:

۱٫‌ مفاتیح الجنان، زیارت وارث.

۲٫‌ سفینةالبحار، ج۲، ص۴۴، شیخ عباس قمی، انتشارات فراهانی.

همچنین ببینید

علت عزاداری برای امام حسین

پرسش: چرا باید برای شهادت امام حسین (علیه السلام) و یارانش عزاداری و گریه کنیم؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 13 = 17