خانه / مناسبت ها / محرم / روز پنجم محرم / بیا با هم گریه کنیم

بیا با هم گریه کنیم

بعد از آنکه امام حسين(علیه السلام) را محاصره نمودند و حضرت دقايقي قبل از شهادت را سپري مي‌نمود، عبدالله پسر امام حسن(علیه السلام) که پسری یازده ساله بود، از خيمة زنان خارج شد. امام حسين(علیه السلام) به حضرت زينب(سلام الله علیها) فرمود: او را نگه دار اي خواهر!
حضرت زينب(سلام الله علیها) خواست مانع او شود، اما او اصرار مي‌نمود و مي‌گفت: (لا وَالله لا اُفارِقُ عَمّي) به خدا قسم از عمويم جدا نخواهم شد. و با عجله خود را به امام حسين(علیه السلام) رساند، ابجر بن کلب و طبق روايتي حرملة بن کاهل جلو آمد و قصد زدن شمشير بر سر امام(علیه السلام) را داشت که عبدالله فرياد زد: «وَيلَکَ يَابنَ الخَبيثَة آَتَقتُلُ عَمّي؛ واي بر تو اي پسر مادر خبيث (کنايه از حرام‌زاده بودن) آيا مي‌خواهي عموي مرا بکشي؟».

وقتي آن ملعون شمشير را فرود آورد، عبدالله دست خود را سپر امام حسين(علیه السلام) قرار داد و دستش چنان قطع گرديد که به پوستي آويزان شد. عبد الله فرياد زد: عمو جان!

ابا عبد الله(علیه السلام) او را در آغوش گرفت و فرمود: «يَابنَ اَخِي اِصبِر عَلي ما نَزَلَ بِکَ وَ اِحتَسِب في ذلِکَ الخَير فَاِنّ اللهَ سَيُلحِقُکَ بِابائِکَ الصّالحين، برسول‌الله(صلی الله علیه و آله وسلم) و علي و حمزه و جعفر و حسن صلوات الله عليهم اجمعين؛ اي پسر برادرم بر اين ظلم صبر کن و آن را به حساب خدا بگذار، خداوند تو را به پدران صالحت ملحق خواهد کرد».

در اين هنگام حرملة بن کاهل تيري به طرف عبدالله انداخت که گلوی عبدالله گوش تا گوش بريده شد و در آغوش عموي بزرگوارش جان داد.

آنگاه حضرت به خداوند عرض کرد: «اَللهُمّ أَمسِك عَنهُم قِطَرَ السّماء و َامنَعهُم بَرَكاتِ الأَرضِ اَلّلهُمَّ فَاِن مَتعتَهُم إِلى حين فَفَرّقهُم فَرقا و َاجعَلهُم طَرائِقَ قَدَدا وَ لاتَرضِ الوُلاةَ مِنهُم اَبَدا فَأنّهُم دَعَونا لِيَنصُرونا ثُمَّ عَدّوا عَلينا فَقَتَلوا ثُمَّ ضارَبَ عَدوا عَلَينا؛ خدايا باران را از آنها قطع کن و برکات زمين را از آنها منع فرما. خدايا اگر به آنها زمان معيني مهلت داده‌اي بينشان جدايي بينداز، و آنها را در راه‌هاي مختلف پراکنده ساز و هرگز اميري را از آنها راضي مکن چون آنها ما را دعوت کردند که ياريمان کنند، سپس با ما دشمني ورزيدند و ما را کشتند».

منابع :

۱٫ بحار الانوار، ج۴۵، ص۵(سلام الله علیها).
۲٫ اللهوف في قتلي الطفوف، ص(علیه السلام)۲٫

همچنین ببینید

شهید و زیارت عاشورا

چهل صبح بعد از نماز صبح زیارت عاشورا می خواند تا خدا دعایش را اجابت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
19 + 28 =


4 + 5 =