خانه / مناسبت ها / محرم / روز ششم محرم / پرسش/چرا در غم از دست دادن دیگران گریه می‌کنیم؟ مگر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) از گریه برای مردگان نهی نفرموده است؟

پرسش/چرا در غم از دست دادن دیگران گریه می‌کنیم؟ مگر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) از گریه برای مردگان نهی نفرموده است؟

پرسش/چرا در غم از دست دادن دیگران گریه می‌کنیم؟ مگر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) از گریه برای مردگان نهی نفرموده است؟

پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) نیز در غم از دست دادن فامیل یا آشنایان به عزاداری و گریه می‌پرداخت.

مسلمانان در جنگ اُحد ۷۰ شهيد دادند. در مدينه هر كسى براى بستگان شهيد خود گريه مى‌كرد. چشمان پيامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) با ديدن اين صحنه، پر از اشك شد و فرمود: «اما عمويم، حمزه، گريه كننده ندارد»،۱ « جنازة حمزه را رو به قبله نهاد و ايستاد و با صداى بلند گريه كرد و صفات خوب حمزه را برشمرد».۲

اسماء، همسر جعفر بن ‌ابى ‌طالب، كه از زن‌هاى با ايمان و وفادار صدر اسلام بوده است، مى‌گويد: «جعفر در جنگ موته به شهادت رسيد. بر رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) وارد شدم، ايشان فرمود: اى اسماء، فرزندان جعفر كجا هستند؟ آنان را پيش آن حضرت آوردم. آنان را در آغوش كشيد و گريه كرد و فرمود: جعفر امروز به شهادت رسيد»­.۳

پی‌نوشت:

  1. سيرة‌الحلبيه؛ ج ۲، ص ۲۰۶٫
  2.  همان، ص ۶۰٫
  3. ابن‌سعد، طبقات، ج ۸، ص ۲۸۲٫

 

همچنین ببینید

شهید بهشتی و تربیت آزاد اندیشی

دختر شهید میگفت: ما چند سالی در آلمان بودیم ومن در آن زمان ده ساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
28 + 12 =


51 + = 58