خانه / مناسبت ها / محرم / روز نهم محرم / پرسش/ انجام دادن چه اعمالي در روز عاشوار سفارش شده است؟

پرسش/ انجام دادن چه اعمالي در روز عاشوار سفارش شده است؟

پرسش:

انجام دادن چه اعمالي در روز عاشوار سفارش شده است؟

 

پاسخ:
۱٫‌ دوري جستن از کارهايي که موجب لذت و خوشي است، مانند: خوردن، نوشيدن، پوشيدن لباس‌هاي زيبا، گردش و تفريح، مسافرت‌هاي تفريحي و شادي آفرين و برگزاري مجالس شادي..

۲٫‌ بر پا داشتن عزاداري و سوگوري؛ امام باقر(علیه السلام) مي‌فرمايد: «دراين روز بر امام حسين(علیه السلام) گريه و عزاداري کنيد و اهل خانه را نيز به عزاداري و گريه تشويق کنيد و در خانه خود مجلس مصيبت بر پا داريد و اظهار اندوه و ناراحتي کنيد!»

۳٫‌ سلام دادن بر امام حسين(علیه السلام)؛ براساس روايت امام باقر(علیه السلام) کسي که توانايي ندارد روز عاشورا در کربلا باشد، بر آن حضرت سلام بدهد و اگر بگويد: «السلام عليک يا اباعبدالله» کفايت مي‌کند و بهتر است که بر ديگر شهدا نيز سلام بدهد.

۴٫‌ رفتن به زيارت گاه‌ها.

۵٫‌ صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد.

۶٫‌ از خداوند براي دشمنان اهل بيت(علیه السلام) نفرين و لعن بخواهد، چنان که امام باقر(علیه السلام) مي‌فرمايد: «با جديت، بر کشنده آن حضرت لعن و نفرين فرستيد!»
۷٫‌ دوستداران اهل بيت(علیه السلام) چون يکديگر را ديدار کردند، گريه کنند و با اين جمله‌ها به يکديگر تعزيت گويند: «عظم الله اجورنا بمصابنا بالحسين(علیه السلام) و جعلنا و اياکم من الطالبين بثاره مع وليه الامام المهدي من آل محمد عليهم السلام».

۸٫‌ اندوخته نکردن نيازمندي‌هاي زندگي در آن روز؛ در روايت است: «اگر انسان در روز عاشوار چيزي را ذخيره کند، برکتي نخواهد داشت و براي خانواده او نيز برکت ندارد».

۹٫‌ خواندن دو رکعت نماز پس از سلام و نفرين بر قاتلان آن حضرت؛ اين عمل را در آغاز روز و پيش از ظهر انجام دهد.

 

منبع:ماهنامه اشارات، شماره۱۲۸

 

همچنین ببینید

روایت علمدار+اینفوگرافی

ه گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان؛ بی شک یکی از برجسته ترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 21 =


17 + = 25