خانه / پرونده استکبار ستیزی / مروری بر جنایات آمریکا علیه ملت ایران

مروری بر جنایات آمریکا علیه ملت ایران

نویسنده:سید صمد موسوی

رابطه ایران و ایالات متحده آمریکا در دوران معاصر یکی از پر فراز و نشیب ترین روابط در سطح بین الملل محسوب می شود تا جایی که برخی اتفاقات بیرون از دایره جغرافیایی این دو کشور را متاثر از این ارتباط می دانند.

آمریکا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با توجه به نگاه استکباری خود همواره به ایران به عنوان حیاط خلوت خود می نگریست و  از زمان پیروزي انقلاب اسلامی نیز نه تنها احترامی به ملت ایران نگذاشت، بلکه تا جایی که در توان داشت  علیه  این انقلاب مردمی  اقدامات و جنایات بسیاری را مرتکب شد.

حافظه تاریخی مردم ایران شاهد سیاستهاي سیاه این کشور و گزندهایش می باشد  و خیانتهای آن به  فهرست بلند بالایی نیازمند است چنانچه مقام معظم رهبری می فرماییند: اگر بخواهیم برای جنایات آمریکا فهرست درست کنیم، یک کتاب می شود. (دیدار با دانش آموزان، ۱۲/۸/۸۸)

نوشتار ذیل مروري بر فهرستی از سیاستها و جنایات سیاه آمریکا  علیه ملت ایران در طی سالهای ۱۳۳۲  تا کنون است که به خوبی نشانگر خباثت دولت مستکبر امریکا می باشد:

کودتاى۲۸ مرداد

بعد از ملی شدن صنعت نفت در ایران آمریکایی ها برای نفوذ بیشتر با روى کار آمدن آيزنهاور سياست ملايم آمريکا نسبت به دولت مصدق تغيير کرد و به سرعت به سمت سرنگونى حکومت مصدق حرکت کرد سازمان اطلاعات مرکزى آمريکا (سيا) با همکارى سازمان اطلاعاتى انگلستان و هماهنگى عوامل ايرانى خود ( نزديکان به دربار، افسران ارشد ارتش و فئودال ها ) طرح سرنگونى دولت مصدق را تدوين کرد. روزولت از طرف سيا وارد ايران شد و هدايت عمليات را بر عهده گرفت . سپهبد زاهدى به عنوان نامزد آمريکا و انگليس براى جانشينى مصدق مطرح شد و اجرا شد.

ريچارد نيکسون در کتاب « ۱۹۹۹ پيروزى بدون جنگ » ضمن اعتراف به دخالت مستقيم آمريکا در کودتا مى گويد : « عمليات پنهانى آيزنهاور رژيمى را درايران بوجود آورد که به مدت يک ربع قرن نه تنها به منافع آمريکا بلکه به منافع مردم ايران (!) و دوستان و متحدان ما در منطقه نيز خدمت کرد.

همکاری در کشتار دانشجویان

در تاريخ ۲۴ آبان اعلام شد که نيکسون معاون رئيس جمهور آمريکا از طرف آيزنهاور به ايران مي‏آيد. تظاهرات دانشجويان دانشگاه تهران، به عنوان اعتراض به ورود دنيس رايت، كاردار جديد سفارت انگليس در ايران، از روز ۱۴ آذر ۱۳۳۲، آ‎غاز گرديد. دانشجويان دانشكده هاى حقوق و علوم سياسى، علوم دندان پزشكى، فنى، پزشكى، داروسازى در دانشكده هاى خود تظاهرات پرشورى عليه رژيم كودتا برپا كردند.

روز ۱۵ آذر تظاهرات به خارج از دانشگاه كشيده شد و ماموران انتظامى، در زد و خورد با دانشجويان، شمارى را مجروح و گروهى را دستگير و زندانى كردند. صبح روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲، گارد تا دندان مسلح رژيم پهلوى براى اولين بار وارد صحن دانشگاه شد تا فرياد مخالفان را در گلو خفه كند که در نتیجه  ۳کشته و ۲۷ نفر دیگر دستگیر و تعدادی از دانشجویان مجروح شدن.

روز ۱۶ آذر به عنوان روز مقاومت و ايستادگي دانشجويان اين سرزمين در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگي در دفتر تاريخ اين سرزمين به يادگار ثبت گرديده است.

تأسیس سازمان مخوف ساواک‏:

ساواک زیر نظر آمریکا تأسیس شد و مستشاران آمریکایی در همه‌ سطوح ساواک، به طور مستقیم و غیرمستقیم مداخله می‌کردند. نکته‌ی جالب توجه این بود که در تشکیل ساواک نه تنها «سازمان سیا» نقش مؤثری داشت، بلکه «اف‌بی‌آی» و «آژانس امنیت ملی آمریکا» نیز با ساواک همکاری می‌کردند.

در اسفند ۱۳۳۵ قانون تشکیل سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) را تصویب کرد و این سازمان در فروردین ۱۳۳۶ به طور رسمی تأسیس شد.

ساواک با بازداشت‌های خودسرانه و انواع شکنجه‌های فجیع جسمی و روحی افراد زندانی برای گرفتن اعتراف و ایجاد فضای رعب و وحشت تلاش کرد رژیم پهلوی را حفظ کند ولی این اقدامات نتیجه‌‌ی عکس به بار آورد و نه تنها آتش زیر خاکستر مخالفان شاه را خاموش نکرد، بلکه موجبات خشم و تنفر بیشتر مردم از رژیم پهلوی و نهایتاً شعله‌ور شدن آتش انقلاب را فراهم کرد.

تحمیل قانون کاپیتولاسیون و تحقیر ملت بزرگ ایران

با سفر شاه به امریکا در تیرماه ۱۳۴۳ و مذاکراتی که صورت گرفت، امریکا اعطای کمکهای نظامی را به وضع مقرراتی در زمینه مسائل قضایی منوط کرد. شاه برای دریافت دویست‌میلیون‌دلار کمک نظامی، به امریکا قول مساعد داد و پس از بازگشت از امریکا آن را به تصویب رساند.

تصویب قانون کاپیتولاسیون واکنش شدید امام خمینی ـ رحمه الله علیه ـ را در سال ۱۳۴۳ به دنبال داشت و در آبان ماه طی سخنانی که در جمع هزاران نفر از مردم ایراد نمود به این موضوع اعتراض کردند و با آیه استرجاع (انالله و انا الیه راجعون) سخنرانی خود را آغاز کردند و در آن بیانات اظهار داشتند:

«رژیم ایران، استقلال کشور را فروخت و در عمل دست نشاندگی خود را به آمریکا اعلام داشت، چنین روزی عزای ملت ایران است و جا دارد مردم بر سر در منازل و مغازه های خود پرچم سیاه بیاویزند». (ر.ک: به انقلاب اسلامی و چرایی و چگونگی رخداد آن، جمعی از نویسندگان، ویراست سوم، نشر معارف، ص ۸۴ ـ ۸۵٫)

هم چنین امام خمینی طی اعلامیه ای که در این باره انتشار دادند تصویب لایحه کاپیتولاسیون را محکوم نموده و آن را «سند بردگی ملت ایران» دانستند و نسبت به سوء استفاده های ناشی از آن هشدار دادند و همین اعتراض های باعث گردید تا ایشان را در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ از ایران به ترکیه تبعید نمایند.

لایحه کاپیتولاسیون سرانجام سه‌ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با تصویب شورای انقلاب و دولت موقت، لغو گردید.

تبدیل سفارت به لانه جاسوسى‏

در ابتداي انقلاب و زمان حكومت دولت موقت، در سرتاسر كشور، حركت‌هايي مي‌شد تا جو سياسي جامعه را ملتهب و پيچيده كند. بعدها معلوم شد كه مركز تمامي اين فتنه‌ها و جريانات ضدانقلابي، در سفارت آمريكا در تهران است؛ در حاليكه موضع منافقانه آمريكا نسبت به انقلاب اسلامي مانع از روشن شدن چهره واقعي آمريكا در ميان مردم گرديده بود.

دانشجویان پیرو خط امام که به سفارت آمریکا حمله کرده بودند، به همه پرونده های سفارت دست یافتند. کارکنان سفارت، پیش از آن که به گروگان درآیند، می کوشند تا آنجا که ممکن است با دستگاه رشته کننده، پرونده ها را نابود کنند، ولی دانشجویان اسناد برش خورده را مرتب می کنند و به طور منظم آنها را در کنار هم می چسبانند. این اسناد بعدها به صورت کتاب منتشر شد که تاکنون به ۷۰ نسخه رسیده است. بیشتر این اسناد، گزارش های اداره سیا و تماس های مخفی آنها است.

مصادره اموال ایران‏

۲۳ آبان ۱۳۵۸ يعني ده روز پس از تسخير سفارت آمريکا در تهران توسط دانشجويان کارتر رييس جمهور وقت آمريکا با اعلام وضعيت فوق العاده در روابط ايران و آمريکا طي دستوري دارايي ها و اموال دولت، سازمان ها و شرکت هاي وابسته به جمهوري اسلامي ايران در ايالات متحده و نزد بانک هاي آمريکايي خارج از اين کشور را مسدود کرد.

از ۲۳آبان ۱۳۵۸ تا کنون هر ساله حکم انسداد دارايي هاي ايران روي ميز روساي جمهور آمريکا گذاشته مي شود و آنان حکم توقيف اموال ايران را امضاء مي کنند.

اين اموال مشتمل بر موارد ذيل بوده است:

  1. وجوه نقدي (اوراق بهادار و طلا)
  2. اموال و تجهيزات نظامي
  3. اموال ديپلماتيک
  4. اموال civil (غير نظامي)
  5. اموال شاه و خانواده سلطنتي بعنوان اموال ايران

هر چند در رابطه با وجوه نقدي ايران در نزد بانکهاي آمريکايي، آماري دقيق وجود ندارد و رقم ۱۰ تا ۲۴ ميليارد دلار در مجالس و محافل مختلف مطرح شده است، اما رابرت کارس ول و ريچارد جي. ديويس، بعنوان مسئولين بررسي اموال ايران در آمريکا در کتاب «تجربه يک بحران» مي گويند: دارايي هاي مسدود شده در تاريخ حل و فصل نهايي بين (۱۰۹۸۷-۱۲۰۸۷) ميليارد دلار بوده است.

هجوم نظامى و واقعه طبس‏

يک سال بعد اشغال لانه جاسوسی آمريکا در حالی که اقتدار بين المللی آمريکا خدشه دار شده بود و از آنجا که واشنگتن به هيچ عنوان حاضر به تحويل محمدرضا پهلوی به دولت ايران نبود راه حل مسالمت آميزی برای حل قضيه باقی نمانده بود، ايالات متحده برای بازسازی ابهت و اقتدار خود تصميم داشت به يک محمل قاطع و تهاجمی دست بزند .

واشنگتن اميدوار بود با يک عمليات ماهرانه کماندويی و هوابر ضمن کشتن محافظان و دانشجويان ، گروگانها را آزاد کردنه و جمهوری اسلامی ایران را تنبیه کند. برای انجام اين عمليات گروه کماندويی برجسته دلتا که در طی سالهای جنگ ويتنام شکل گرفته بود برگزيده شد و چند پايگاه بزرگ متعلق به پنتاگون و سيا در آمريکا برای تمرين و شبيه سازی عمليات در اختيار آنها گذاشته شد . از همکاری کشورهای متحد آمريکا همچون مصر ، عربستان سعودی، عمان  وپاکستان ، بهره برداری کامل به عمل آمد و عوامل سابقه دار آمريکا در ايران هم بطور کامل با عمليات هماهنگ شدند

مطابق طرح عمليات قرار بود که ۸ فروند هليکوپتر حمل و نقل دريايی و دوفروند هواپيمای سی – ۱۳۰ از مصر و عمان و عرشه ناوهای آمريکايی خليج فارس عازم طبس شده و پس از توقفی کوتاه برای اجرای عمليات راهی تهران شوند . ورزشگاه شيرودی فعلی به عنوان فرودگاه نيروی دلتا در تهران در نظر گرفته شده بود و در شب عمليات چراغهای آن به نحو مرموزی روشن بود .

نتيجه عمليات را اما طوفان شن تعيين کرد . دو فروند از هليکوپتر ها هرگز به مقصد نرسيدند يکی ديگر دچار اشکال فنی شد و يک هليکوپتر و هواپيما به يکديگر برخورد کردند و ۸ کشته برجای گذاشتند . افراد گروه  مجبور شدند به سرعت سوار هواپيما و هليکوپتر های باقی مانده شده و بازگردند . اين شکست ضربه سنگينی به حيثيت دولت جيمی کارتر وارد کرد و نام های انقلاب ايران و گروگان گيری را برای هميشه به تلخی در خاطره آمريکاييان حک کرد.

کودتاى نوژه‏

کودتای ۱۸ تير ۱۳۵۹ معروف به نوژه بزرگترين و دامنه دارترين تلاش برای سرنگونی جمهوری اسلامی به شمار می رود.

در طرح عمليات قرار بود مراکز مهم قدرت همچون بيت امام، پادگانهای اصلی سپاه و راديو تلويزيون توسط هواپيماهای جنگی بمباران شده و با خاک يکسان شود و سپس نيروی زمينی کودتا  که برخی از واحد های زرهی ارتش را نيز با خود داشت وارد عمل شود و هر نوع مقاومت در برابر کودتا را از بين ببرد.

کودتا چيان که از پايگاه مردمی نظام آگاه بودند، طبق اعترافات صريح خود حاضر بودند برای رسيدن به قدرت حتی ۱۰ ميليون نفر را به قتل برسانند. دولت آمريکا از يکسو با ستاد کودتا در پاريس در ارتباط بود و در سال ۵۹ برخلاف سال قبل موافقت خود را با طرح ابراز داشته بود و از سوی ديگر کمک های مالی کلان دولت های وابسته به آمريکا همچون عربستان سعودی به عوامل کودتا و گرايش هوادارانه نسبت به آمريکا در تمامی عوامل سياسی و نظامی کودتا هيچ ترديدی در اين که آمريکا در پس اين کودتای مخوف و شوم قرار  داشته باقی نمی گزارد. همچنين مطابق اعتراف کودتاچيان رژيم عراق از طريق سيا با کودتا هماهنگ بود. وظيفه رژيم عراق حملات مرزی بود تا باعث شود هواپيماهای نظامی هميشه در حالت آمادگی برای پرواز قرار داشته باشند تا در روز کودتا امکان استفاده از آنها وجود داشته باشد.

اما با عنايت الهی هيچيک از اين تدابير شوم به تحقق نپيوست و با پشت کردن دو نفر از نظاميان شرکت کننده در کودتا به کودتاچيان در شب قبل از عمليات و آگاه کردن مسوولان جمهوری اسلامی از کودتا، در روز مورد نظر کودتا چيان در همه نقاط مورد نظرشان، خود را با تجمع هوشيارانه نيروهای پاسدار انقلاب مواجه ديدند و تقريبا تمامی آنان به دام افتادند. اعترافات صريح آنها پرده از ابعاد اين توطئه امپرياليستی عليه انقلاب اسلامی برداشت

جنگ تحمیلی تشدید جنایات آمریکا و حمایت تسلیحاتى و اطلاعاتى از صدام

تهاجم نظامی عراق به ایران در سپتامبر ۱۹۸۰ (شهریور ۱۳۵۹) که منجر به وقوع جنگ هشت ساله بین دو کشور شد، در آخرین ماه های دوران ریاست جمهوری کارتر آغاز گردید و در دوران ریگان ادامه یافت.

وفیق السامرایی، رییس استخبارات نظامی عراق در زمان جنگ، طی مصاحبه ای اعلام کرد:

اگر حمایت غرب نبود، صدام نمی توانست جنگ علیه ایران را آغاز کند و ادامه دهد. وی نقش ایالات متحده در کمک به صدام را چنین بر می شمارد:

ارایه اطلاعات کامل به عراق در مورد آرایش نظامی نیروهای ایران.

تشویق متحدین خود در اروپا و منطقه به اعطای کمک مالی به عراق.

تحریم ایران و جلوگیری از دستیابی آن به تسلیحات و تجهیزات مدرن.

تأمین سلاح‏هاى شیمیایى عراق علیه ایران‏

استفاده از گازهای سمی و شیمیایی در جنگ ایران و عراق از نظر تنوع و پیچیدگی عناصر شیمیایی مورد استفاده، رکورد جدیدی را در جنگ ها به ثبت رساند که بعید به نظر می رسد تا سال های سال شکسته شود. با وجود این، در حالی که حدود پانزده سال از پایان این جنگ می گذرد، ابعاد مختلف این موضوع، به ویژه بعد حقوقی آن که می تواند در آشکار کردن مظلومیت مردم ایران در طول جنگ و استیفای حقوق آنان از عاملان تجهیز عراق به سلاح های مرگبار شیمیایی مؤثر باشد، کم تر مورد توجه قرار گرفته است. براساس آخرین افشاگری های انجام شده، در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق، حدود پنجاه شرکت اروپایی و امریکایی تجهیزات و امکانات ساخت و تولید عوامل شیمیایی را در اختیار رژیم بغداد قرار دادند. بدین ترتیب، عراق موفق شد به کمک این فناوری های نوین، بزرگ ترین مجتمع های شیمیایی را بنا و مهلک ترین عناصر شیمیایی را تولید کند و آنها را عملاً در در جبهه های جنگ و حتی در شهرها و روستاها علیه مردم غیرنظامی به کار گیرد.

حمله آمریکا به کشتى‏ها و سکوهاى نفتى ایران‏

پس از پيروزي های نيروهای جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۴ احتمال پيروزی ايران در جنگ قوت گرفت و اين موجب هراس آمريکا و رژيم های وابسته به غرب در منطقه گرديد. سياست آمريکا بر ممانعت از پيروزی ايران در جنگ قرار گرفت ، برای نيل به اين منظور نيروی دريايی آمريکا وارد منطقه خليج فارس شد . در اين دوران رژيم عراق به شکل وسيع اقدام به حمله به نفتکش‌ها و پايانه های نفتی ايران نمود ، تا از لحاظ اقتصادی ايران را در جنگ به زانو درآورد و در نيل به اين منظور از مقابله به مثل ايران وحشت نداشت ، چرا که نفتش را به واسطه کويت صادر می کرد.هنگامی که ايران نفتکشهای کويتی را به خاطر همکاری با عراق تهديد به تهاجم کرد فرصت خوبی برای واشنگتن به وجود آمد تا به بهانه حفاظت از نفتکشهای کويتی نيروی بيشتری وارد خليج فارس کند و مستقيماً با ايران درگير شود. در اين برهه آمريکاييها همچون يک متحد مستقيم عراق ، ابتدا به حمله به پايانه های  نفتی بی دفاع ايران پرداختند و سپس به ناوچه های نيروی دريايی ايران حمله کردند. هنگامی که ايران از تاکتيک حمله به وسيله قايقهای کوچک تندرو استفاه کرد ، نيروی دريايی آمريکا ، آزادی عمل سابق خود را از دست داد. در اين درگيريها ، يک نفتکش کويتی که با پرچم آمريکا حرکت می کرد کاملاً منهدم شد و چند نفتکش ديگر آسيب ديدند. همچنين يک هليکوپتر نظامی آمريکا سرنگون شد و آمريکاييها نيز چند نفر از رزمندگان ايرانی را به اسارت گرفتند و در عرشه ناو خود ناجوانمردانه به شهادت رساندند و يک ناو آمريکايی هم با يک مين برخورد کرد و به شدت آسيب ديد.

اين درگيری نظامی مستقيم و شجاعانه با نيروی دريايی آمريکا همواره به عنوان يک سند افتخار آميز در تاريخ جمهوری اسلامی ايران باقی خواهد ماند.

ساقط کردن هواپیماى مسافربرى ایران‏

در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره “هنگام” مورد هجوم یگان های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد. این هواپیما که با موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیروهای تجاوزگر و جنایت پیشه شیطان بزرگ قرار گرفت حامل ۲۹۸ مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال با وقوع این جنایت فجیع به شهادت رسیدند. در میان سرنشینان هواپیما، ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال، ۵۳ زن و ۴۶ تن تبعه کشورهای خارجی نیز بودند که کشته شدند.

مقام های آمریکایی پس از چندی، در توهینی آشکار به ملت ایران، مدال شجاعت بر گردن ناخدای این ناو انداختند و بدین سان حمایت رسمی خود را از این جنایت اعلام نمودند.

حمایت آمریکا از سازمان منافقین‏

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گروه ها و جریانات وابسته به بلوک شرق و غرب که مخالف حاکمیت روحانیت و انقلابیون مذهبی بر کشور بودند، با به راه انداختن عملیات تروریستی، درصدد ایجاد ناامنی و اختلال در امور و در نهایت اضمحلال نظام برآمدند.

 آنها با به کار بستن حربه ترور، از ابتدای پیروزی انقلاب مقامات و مسئولین نظام و تعداد زیادی از مردم را مورد هدف قرار داده و به شهادت رساندند.

با اتخاذ جهت گیری براندازی نظام جمهوری اسلامی در سیاست خارجی امریکا و در پی ناامیدی از نیل به این هدف از طریق لیبرال های نهضت آزادی، سران کاخ سفید برای وارد کردن ضربات کاری بر پیکر انقلاب و نظام اسلامی ایران، با خط دهی، هدایت، پشتیبانی و حمایت مالی ازگروه های تروریستی و توسل به تروریسم کور، دامنه ترورها را توسعه دادند.

 یکی از مجریان اصلی عملیات تروریستی علیه جمهوری اسلامی، گروهک تروریستی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) بود که اعضای آن، به عنوان مهره های اجرایی عملیات طراحی شده امریکا، وارد عمل می شدند و هم کنون نیز مورد حمایت بی قید و شرط آمریکا می باشند.

اعمال تحریم‏هاى ظالمانه علیه ایران‏

يكی از مهمترين راهكارهايی كه آمريكا در برابر كشوهايی كه به انحاء گوناگون در برابر سياست زياده خواهانه ايالات می ايستند و با برچسب های مختلف حمايت از تروريسم ، تلاش برای دستيابی به سلاح های كشتار جمعی و نقض حقوق بشر متهم می گردند ، استفاده از حربه های اقتصادی است.

تحريم اقتصادی ايران كه از يك سو تجارت با ايران را محدود و از سوی ديگر سرمايه گذاری در صنايع گاز و نفت ايران را در حد ۲۰ ميليون دلار محدود می سازد، لابی صهيونيست كنگره آمريكا كوشيده است به اتهام دستيابی ايران به سلاح های كشتار جمعی مخالفت با روند صلح خاورميانه ايران را تحت فشار قراردهند و ايران را تحريم نمايند.

از جمله مهم ترین  این تحریم ها می توان به شش قطعنامه ناعادلانه و غیر قانونی شورای امنیت سازمان ملل که با تلاش آمریکا به تصویب رسید اشاره کرد

 تهاجم فرهنگى و جنگ نرم علیه ملت ایران‏

ایالات متحده آمریکا پس از شکست در مبارزه با جمهوری اسلامی ایران و ساقط کردن این نظام، با بهره گیری از تکنولوژی های ارتباطی جنگ نرمی را علیه کشورمان راه انداخته است که داشتن دیدی روشن از اهداف آمریکا می تواند به مقابله با این اقدامات کمک نماید.

افزایش بدبینی و ناامیدی در قشرهای مختلف جامعه و نفوذ و تاثیرگذاری در مطبوعات و رسانه ها از جمله اهدافی است که در این فرایند دنبال می شود و بهره برداری از قشرها و اصناف مختلف در جامعه بویژه قشرها و جریانات دانشگاهی، اقوام و اقلیت ها و هدایت، حمایت و بهره برداری از گروه های ضد انقلاب و تأثیر گذاری و اختلال در امور اقتصادی به عنوان راهبردهای این بخش شمرده می شود.

ساخت فیلم‏هاى ضد ایرانى و ضد اسلامى‏

ایران در طول سی سال گذشته هدف سینمای آمریکا وغرب و به عنوان مشخص «هالیوود» هم قرار گرفت و همگان شاهد بوده اند که تاکنون دهها فیلم و سریال با میلیون ها دلار هزینه علیه ایران اسلامی ساخته و اغلب به صورت رایگان در سطح جهانی توزیع شده است. اگرچه متولی اصلی برخی از این فیلم ها هالیوود نبوده اما حمایت ویژه آمریکا از آنان بر ناظران روشن بوده است.

در همین راستا می توان به فیلم های ضدایرانی اشاره کرد که اطلاعات سطحی کارگردان و نویسنده درباره جامعه ایران و تحریف واقعیات ویژگی مشترک همه آنهاست  که از جمله می توان به پرسپولیس، فرار از تهران، مستند نسل جدید تهران، خانه‌ای از شن و مه، بدون دخترم هرگز، هواپیمای ۱۰۳، مستند ترس مقدس، فیلم ۳۰۰، سنگسار ثریا، اسکندر، کشتی گیر، شرایط اشاره کرد

حمایت آمریکا از هر گونه فتنه و اغتشاش در سالهاى ۸۸، ۸۲، ۷۸

یکی از خیانتهای واضح آمریکا علیه مردم ایران تحریک فتنه گران و آشوبگران و حمایت علنى و رسمى از آنها در طول  فتنه های ۷۸ و ۸۸ است.

طبق گزارشی که باراك اوباما براي رؤساي كنگره و مجلس سناي آمريكا ارسال کرده شرح مفصلي از اقدامات ضدايراني دولت خود در حوزه اطلاع رساني ارائه كرده است.

براساس گزارش اوباما، محور اصلي عمليات رسانه اي كاخ سفيد عليه ايران، نهادي دولتي به نام « شوراي پخش مديران» (BBG) است و شبكه خبر فارسي صداي آمريكا (PNN) و راديو فردا متعلق به راديو آزاد اروپا/ راديو آزادي (RFE/RL) از جمله رسانه هايي هستند كه در اين پروژه نقش دارند و به ادعاي اوباما، ايراني ها از اين طريق مي توانند به اخبار سانسور نشده و بي طرفانه دست يابند. در اين ميان تلويزيون شبكه خبر فارسي صداي آمريكا و راديو فردا نيز به صورت ۲۴ ساعته به پخش برنامه و اخبار مي پردازند.

در ادامه اين گزارش به تلاش دوچندان آمريكايي ها براي دامن زدن به ناآرامي ها در ايران، درست روز بعد از انتخابات اشاره شده است. گزارش اوباما در اين زمينه تصريح مي كند: «روز بعد از انتخابات شبكه خبر فارسي صداي آمريكا دو برنامه جديد را در دستور كار خود قرار داد تا به ايرانيان درباره حوادث كشورشان اطلاع رساني كند. در يك «برنامه صبحگاهي جديد» يك «گزارش ويژه» دو ساعته قرار داده شد كه به اخبار انتخابات و حوادث پس از آن مي پرداخت.»

در گزارش اوباما سه منبع اصلي براي تامين محتواي برنامه هاي ضدايراني رسانه هاي دولتي آمريكا ذكر شده است. اين منابع عبارتند از؛  تصاوير ويدئويي تهيه شده توسط شهروندان روزنامه نگار ايراني؛ تلفن هاي بينندگان از داخل كشور و تشريح آنچه ديده بودند؛ و گزارش هايي از واكنش هاي ايرانيان خارج از كشور و همچنين واكنش هاي رسمي كشورهاي مختلف از جمله آمريكا.»

ترور دانشمندان هسته‏اى ایران‏

طراحی و عملیاتی کردن طرح ترور دانشمندان هسته‏اى ایران از جمله اقدامات پلید آمریکاست که طی آن با همکاری سرویس های صهیونیستی دانشمندان هسته ای کشورمان  شهریاري،رضایی نژاد،علی محمدي و احمدي روشن به شهادت رسیدند.

 

همچنین ببینید

سه رویداد مهم ۱۳ آبان

۱۳ آبان؛ روز ملّی مبارزه با استکبار ۱۳ آبان یادآور سه واقعه مهم در تاریخ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
1 + 20 =


1 + 3 =