خانه / کتاب / شهید فرهنگ: شهید سید مرتضی آوینی در آینۀ خاطرات

شهید فرهنگ: شهید سید مرتضی آوینی در آینۀ خاطرات

تحقیق و تنظیم: یاسر عسگری / دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

سید مرتضی آوینی در شهریور ۱۳۲۶‌ در شهر ری متولد شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در گروه تلویزیونی جهاد سازندگی به فیلم‌سازی پرداخت و همزمان با آن، از سال ۱۳۶۲ فعالیت‌ مطبوعاتی‌اش را با نگارش مقالاتی در ماهنامۀ «اعتصام» آغاز كرد. اواخر سال ۱۳۷۰ مؤسسۀ فرهنگی «روایت فتح» تأسیس شد و سید مرتضی آوینی، بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، در فكه و در حال ساخت مجموعۀ مستند و تلویزیونی روایت فتح، بر اثر برخورد با مین‌های باقیمانده از زمان جنگ، به شهادت رسید. این کتاب روایت ۱۵۱ خاطره متفاوت از دوره‏های مختلف زندگی سید شهیدان اهل قلم است. این خاطرات از زبان افراد و شخصیت‏‌های مختلف بیان شده است که هر کدام، وجوه مختلفی از حیات شهید را روایت کرده‌‏اند. در ابتدای کتاب، زندگی‌نامۀ خودنوشت شهید آوینی آمده است و با گزیده‌ای از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانوادۀ شهید (در تاریخ ۰۲/۰۲/۱۳۷۲) پایان می‌پذیرد.

بریده‌ای از کتاب:

«رضا برجی» (مستندساز و از همراهان شهید):

یادم هست یک روزی شهید آوینی، شهید گنجی و بنده در جایی نشسته بودیم. شهید گنجی جمله‌ای را ابراز کرد که شهید آوینی در جواب، جمله جالبی گفت. من بین این دو شهید بودم.

شهید گنجی خطاب به شهید آوینی گفت: حاج مرتضی! دیگر باب شهادت هم بسته شد.

آوینی در جواب گفت: نه برادر! شهادت لباس تک‌سایزی است که باید تن آدم به اندازۀ آن درآید. هر وقت به سایز این لباسِ تک سایز درآمدی، پرواز می‌کنی. مطمئن باش!

مدتی پس از این گفت‌وگو مرتضی آوینی به شهادت رسید و به فاصلۀ یک سال نیز گنجی شهید شد.

 

همچنین ببینید

کتاب “حاکمیت الهی” حاوی بیانات نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه منتشر شد

همزمان با ایام الله دهه فجر و سی ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتاب “حاکمیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
10 + 17 =