خانه / بی عکس / عقل، حجت خدا بر مردم

عقل، حجت خدا بر مردم

ابن سكیت اهوازى، از دانشمندان بزرگ و مشهور عصر امام دهم حضرت هادى(ع) بود و از محضر آن حضرت و امامان دیگر بهره هاى وافر برده بود، او روزى از امام هادى(ع) این سئوال را كرد:

خداوند چرا حضرت موسی(ع) را با معجزه عصا و ید و بیضا و وسائل باطل كننده جادوى جادوگران فرستاد؟

و چرا حضرت عیسى (ع) را با وسائل طبابت و درمان بیماری‌ها (و شفاى دردمندان و بیماران جسمى) فرستاد؟. ولى حضرت محمد پیامبر اسلام (ص) را، با معجزه بیان و شیوا خطبه هاى غرا و سخنان دلنشین فرستاد؟

امام هادى(ع) در پاسخ فرمود: در عصر موسى(ع)، آنچه كه بیشتر رواج داشت، جادوگرى و سحر بود . او كارهایى كرد كه ساحران از انجام آن عاجز ماندند، و جادوهاى جادوگران را باطل كرد و به این ترتیب، حجت و برهان را بر آنها ثابت نمود.

و در عصر عیسى(ع)، بیمارى فلج و زمین گیرى زیاد شده بود، و مردم به پزشك و درمان، نیاز شدید داشتند، از این رو عیسى (ع) در همین راستا، از جانب خدا چیزى آورد، كه پزشك‌هاى عصرش نظیرش را نداشتند او به اذن خدا مردگان را زنده مى كرد، كور مادر زاد را بینا مى‌نمود، اشخاص ‍ مبتلا به بیمارى پیسى را شفا مى‌داد و به این ترتیب حجت را بر آنها ثابت نمود.

ولى حضرت محمد، پیامبر اكرم(ص ) در عصرى به پیامبرى مبعوث شد كه شیوه سخنورى و خطبه خوانى و شعرسرائى، زیاد شده بود، آن حضرت مطالب بلند پایه و دقیق با بیان رسا و شیوا آورد كه بر آنها برترى داشت و به این ترتیب حجت را بر آنها تمام كرد.

ابن سكیت: از پاسخ دلنشین امام هادى (ع)، قانع شد و عرض كرد: سوگند به خدا چنین پاسخى را از هیچكس نشنیده بودم. آنگاه ابن سكیت پرسید: در این زمان، حجت خدا بر مردم چیست؟

امام هادى (ع ) فرمود: آن حجت و دلیل، عقل است كه انسان به وسیله عقل، رهبر راستین را مى‌شناسد و او را مى‌پذیرد، و رهبر دروغین را مى‌شناسد و او را تكذیب می‌نماید.

این سكیت: سوگند به خدا پاسخ درست ، همین است.

(داستان‌هاى اصول كافى مؤلف: محمد محمدى اشتهاردى)

همچنین ببینید

اعتماد به شاگرد

شيخ طوسى(ره) به نقل از هشام بن سالم حكايت فرمايد: روزى به همراه برخی از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 + 7 =