خانه / معرفی کتاب / معرفی کتاب/ خاطرات مستند سید هادی خسروشاهی دربارۀ آیت الله سید محمود طالقانی

معرفی کتاب/ خاطرات مستند سید هادی خسروشاهی دربارۀ آیت الله سید محمود طالقانی

مؤلف: سید هادی خسروشاهی

ناشر: کلبۀ شروق

این کتاب در واقع چهارمین رساله از مجموعۀ «حدیث روزگار» است که شامل خاطرات متفرقه‌ای دربارۀ آیت الله سید محمود علائی طالقانی می‌شود. ویژگی ممتاز این کتاب تاریخی و خاطرات استاد خسروشاهی، حضور فعالانۀ استاد در غالب فعالیت‌‏های اسلامی و انقلابی معاصر در کشور و مُستند بودن آنها است که بخش قابل توجهی از حوادث تاریخ معاصر و جریان نهضت اسلامی ایران را به طور دقیق و صحیح، با مدرک و سند، ارزیابی، تحلیل و تبیین می‌‏کند.

خاطرات مستند این کتاب در پنج فصل، تنظیم و تدوین شده است. فصل اول: زندگی و مبارزۀ آیت ‏الله سید محمود طالقانی (متن گفتگوی استاد خسروشاهی با ماهنامۀ «شاهد یاران» که با عنوان «ابوذر امام و مالک اشتر انقلاب» منتشر شده است). فصل دوم: آیت ‏الله طالقانی در حوزۀ علمیۀ قم (گفتگوی استاد خسروشاهی با فصلنامّ «یادآور»). فصل سوم: طالقانی، تبلور و تجسم عینی «پرتوی از قرآن» (گزیدۀ سخنرانی استاد خسروشاهی در همایش بررسی اندیشه‌های قرآنی و اقتصادی آیت ‏الله طالقانی، در دانشگاه مفید قم در سال ۱۳۸۷). فصل چهارم: آیت ‏الله طالقانی و بیداری اسلامی (متن کامل سخنرانی استاد خسروشاهی در مراسم رونمایی از آخرین شمارۀ «کتاب ماه فرهنگی تاریخی یادآور» که شناخت‏‌نامۀ جامع آیت ‏الله طالقانی نام گرفته و استاد در آن، به تشابه فکری و فعالیت‏های سید جمال ‏الدین اسدآبادی و آیت ‏الله طالقانی، می‌پردازد که در شمارۀ هجدهم هفته نامه بعثت چاپ گردیده است). بخش پنجم نیز ضمائم کتاب، که شامل روزشمار زندگی، تصاویر و اسناد، فهرست اعلام، اماکن و کتب می‌شود، است. بیش از ۵۰ تصویر و سند دربارۀ این عالم مجاهد و انقلابی و اولین امام جمعۀ تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در این کتاب وجود دارد که ارزش اسنادی و تاریخی آن را بیشتر کرده است. در قسمت‌‏های مختلف این کتاب، استاد خسروشاهی، اسناد و زوایای ناگفته از زندگی، شخصیت و اندیشۀ آیت ‏الله طالقانی را بیان می‌‏کند که تاکنون کمتر بیان شده یا اینکه اصلاً بیان نشده است؛ از جمله حضور آیت ‏الله طالقانی در حوزۀ علمیۀ قم، روابط مراجع و علما با ایشان و… .

بریده‌ای از متن:

آیت الله طالقانی در راستای رسیدن مسلمین به استقلال و سعادت، به جای پرداختن به مسائل فرعی فقهی و حل و فصل «فروع علم اجمالی» و بحث در بارۀ طهارت و نجاست، به تحقیق دربارۀ مسائل مورد نیاز مردم، پرداخت و برای آگاه سازی عموم، به آموزش مفاهیم قرآن و تفسیر آیات الهی اقدام کرد و نسلی را بیدار و آگاه ساخت. در واقع در اوج سلطۀ ظلمت و تاریکی و استبداد، نهضت بیداری اسلامی را پایه گذاری کرد که استمرار آن، پیروزی انقلاب اسلامی بود.

 

همچنین ببینید

دستاوردهای انقلاب اسلامی

به گزارش روابط عمومی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان، طی عمر پر برکت انقلاب اسلامی؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
11 + 6 =


31 + = 39