خانه / تربیت / الگوی یک متربی

الگوی یک متربی

(خودت را به دست که می سپاری ای دوست)

هركس در زندگى خود، پيشوايى(الگو) دارد كه سعى مى‏كند خود را به او نزديك سازد، و گوشه ای از صفات او را در درون خود ببيند.به تعبير ديگر، در درون دل انسان جايى براى قهرمانها(الگوها) است; و به همين دليل، تمام ملتهاى جهان در تاريخ خود به قهرمانان واقعى، وگاه پندارى(غیر واقعی) متوسل مى‏شوند، و بخشى از فرهنگ و تاريخ خود را بر اساس وجود آنها بنا مى‏كنند; در مجالس خود از آنها سخن مى‏گويند و آنها را مى‏ستايند; و سعى مى‏كنند خود را از نظر صفات و روحيات به آنها نزديك سازند.اضافه بر اين، همرنگ شدن با ديگران، مخصوصا افراد پرنفوذ و با شخصيت يكى از اصول مسلم روانى است. مطابق اين اصل، انسان كششى در وجود خود به سوى هماهنگى و همرنگى با ديگران (مخصوصا با قهرمانان) احساس مى‏كند; و به همين علت، به سوى اعمال و صفات آنان جذب مى‏شود.اين جذب و انجذاب، در برابر افرادى كه انسان نسبت‏ به آنها ايمان كامل دارد، بسيار نيرومندتر و جذابتر است.

برای  وضوح مطلب باید بدانیم که الگو(قهرمان)یعنی جلودار و پیشرو در عملکرد های فردی و اجتماعی . هر کسی برای انتخاب یک الگو  نیاز مند معیار های مناسب و در خور شأن یک انسان  است . برای انتخاب چنین الگویی اول باید راه و مسیر آینده را برای خودمان ترسیم و مشخص نماییم ، که آیا می خواهیم با الگو (قهرمان) یمان تا سر کوچه یا تا سرخیابان و یا تا بیرون شهر ویا تا بیرون کشور ویا تاخدا  همراه باشیم؟! ، که خود این هم نیاز مند تأمل ، تفکر و تحقیق کافی است تا بتوانیم از بهترین ها استفاده نماییم ، با علم و آگاهی به این که برای هر کسی نهایت رشد و هدفی است ،( قرب الی الله ) باید بدانیم چه کسانی می توانند برای رسیدن ما به این هدف ارزشمند به عنوان یک الگو(مربی) قرار گیرند . با نگاهی به آیات قرآن وروایات معصومین علیهم السلام به این نتیجه خواهیم رسید که خداوند انسان را الگو پذیر(متربی)آفریده است یعنی اول نیاز به الگو را در انسان نهفته است و سپس الگو یی (مربی) را برای راهنمایی او قرار داده است ، و پی خواهیم برد که الگو باید ویژگی هایی را دارا باشد ، ویژگی هایی نظیر شجاعت ، عادلت ، خداترسی ، محبت ، مهربانی ، صبوری ، استقامت در برابر مشکلات و سختی ها ، باگذشت ، امیدواری ، خوشرویی  و مومن ؛ اگر بخواهم همه این ها را باهم جمع کنیم بایدبگوییم مربی یعنی (عمل کننده به فرامین و دستورات و احکام الهی )که در پایان ، قرآن  پیامبر عظیم شأن را معرفی می کند به عنوان سرمشق و مقتدا (لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَة)آگاه باشید که برای شما الگو و مدل رفتاری است بنام پیامبر که تمام ویژگی های یک الگوی خوب در او نهفته است و اوست که می تواند انسان را به هدف  بزرگ که رسیدن به رشد وقرب الهی است برساند . در همین مورد  امیر مومنان می فرمایند : به پیامبر پاکیزه و پاک اقتدا کن که این راه و رسم او الگویی است برای الگو طلبان و مایه فخر و بزرگی است بر ای  کسی که خواهان بزرگواری باشد و محبوب ترین بنده نزد خدا کسی است که از پیامبرش پیروی کند و گام بر جایگاه قدم اونهد .  با بیان زیبا ی امیر مومنان   مشخص مي شود که راه ورسم زندگی پیامبر معیار و ملاک برای انتخاب الگو(مربی) است . پس الگوهایی را که ما انتخاب می کنیم  باید دارای یک ویژگی اساسی باشند آنهم  زندگیشان ومسیر حرکتشان ، شبیه به سیره وزندگی پیامبر اسلام باشد هرمقدار این الگو ها به پیامبر نزدیک تر باشند ،مانند (شهدا)رسیدن به رشد وقرب الی الله سریع تر اتفاق خواهد افتاد و اگر این الگوها از زندگی پیامبر که الگوی اصیل واصلی برای رسیدن به خداست دور باشند انسان به اهداف بلند و متعالی نخواهد رسید  بلکه به سوی گمراهی وتباهی وپوچی خواهد رفت مانند عرفان های نوظهوری که  دامن گیر اکثر انسان ها شده است . چون کنار هر خوبی ،زشتی است وکنار هر سفیدی سیاهی قرار می گیرد. پس الگوی بد ونامناسب هم وجود دارد که انسان را از مسیر رشد و تعالی دور می کند و تمام استعداد های انسانی را در همین جسم خاکی جمع خواهد کرد ودیگر این انسان نمی تواند بالی برای پرواز کسب نماید و در همین زمین پراز انسان نماهای حیوان سیرت باقی خواهد ماند.ومحکوم به مرگ تدریجی بدون  هیچ رشد و تعالی .

خوش گفت استاد :

هرسرپرستی افراد تحت اختارش را برای محیطی که در اختیار دارد تربیت می کند، پدر که سر پرست خانه است فرزندش را برای خانه اش، استاد شاگرد را برای جامعه ی محدودش ویک دانشمند انسان را حد اکثر برای این زمین و برای هفتاد سال زندگی تر بیت می کند. اما انسان سرمایه اش بیشتر از زمین است و بی نهایت را در پیش دارد.پس مربی(الگو) او باید به بی نهایت(خدا) متصل باشد .

همچنین ببینید

داستانک های مادر

گل برای مادر مردی مقابل گلفروشی ایستاده بود و می‌خواست دسته گلی برای مادرش که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
24 + 23 =


+ 12 = 22