خانه / تشکل / معرفي كتاب «اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا»

معرفي كتاب «اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا»

كار تشكيلاتي بهترين‌ راه و نه تنهاترين

كتاب «اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا» مجموعه‌اي از سخنراني‌هاي شهيد متفكر آيت‌الله بهشتي و نظرات مشورتي‌اي است كه در ده چهل شمسي در برخي از شهر‌هاي آلمان ايراد گرديد. گرچه زمان زيادي از برخي از اين سخنراني‌ها و همفكري‌ها مي‌گذرد، ولي به جز مواردي كه مربوط به شرايط خاص آن دوره بيان شده، كليات مباحث و مباني ايراد شده توسط شهيد بهشتي از تازگي و عمق زيادي بهره‌مند است.

بخش اول‌ و دوم اين كتاب شامل پيام مكتوب و سخنراني اين شهيد بزرگوار است كه به تبيين وظايف اتحاديه و عواملي كه باعث تضعيف پيوند برادري اسلامي است اختصاص دارد. در بخشي از فصل دوم مي‌خوانيم: «نتيجه نهايي اين تعاليم اسلامي آن است كه همه مسلمانان جهان يك حكومت اسلامي مشترك يا چيزي شبيه به آن، از قبيل يك فدراسيون واقعي، داشته باشند كه چه از نظر داخلي و چه از نظر خارجي و بين‌المللي، به طور يكسان نگهبان مصالح اقتصادي و سياسي و به طور كلي اجتماعي همه آن‌ها باشد.»

در بخش سوم اين كتاب نظرهاي مشورتي مركز اسلامي هامبورگ كه در نشست پنجم مجمع عمومي اتحاديه دانشجويان مسلمان در اروپا برگزار شد، جمع‌‌آوري شده است. ايشان در بخشي از صحبت‌هاي خود به وضعيت نا بسامان تشكل در ميان جامعه اسلامي ايراني اشاره كرده و چنين مي‌گويد: «كار دسته جمعي؛ كار متشكل. آه! تشكل، دسته‌جمعي! چيزي كه گفتنش آسان و عمل كردنش به خصوص براي امثال ما كه براي اين منظور نه در خانه، نه در مدرسه و نه در اجتماع تربيت نشده‌ايم، مشكل است. حتي جو خاص طبيعي و سياسي و اجتماعي كه ما در آن زندگي كرده‌ايم ما را در جهت مخالف آن بار آورده است؛ هر چه بيشتر خودخواه و يكه‌تاز».

در اين بخش آيت‌الله بهشتي به اهداف، مقدمات و اوازم حركت‌هاي متشكل سياسي و اسلامي اشاره مي‌كند كه براي خواننده‌ و به ويژه‌ براي كساني كه در جهت ارتقاي كار تشكيلاتي تلاش مي‌كنند بسيار مفيد خواهد بود.

در بخش چهارم اين كتاب راه‌هاي رشد كيفي و محتوايي سازمان بيان مي‌شود كه ايشان برخي از آن‌ها را چنين برميشمرد:

  1. تكيه هرچه بيشتر بر روي ايمان
  2. برخورد محبت‌آميز با ديگران
  3. دوري از خودخواهي و پذيرش انتقاد
  4. اهميت انضباط تشكيلاتي و خوگرفتن به آن
  5. و…

در بخش پنجم اين كتاب نيز علاوه بر ذكر پيام‌هاي ارسالي به انجمن‌ها دو توصيه ذكر شده است كه شامل شناخت بهتر اسلام و معرفي اسلام اصيل به ديگران و همچنين پايبندي به اسلام در گفتار و عمل است.

در مجموع آنچه در اين كتاب آمده در برگيردنده برخي تفكرات نغز شهيد آيت‌‌الله بهشتي است كه درباره موضوع تشكل اسلامي و كار تشكيلاتي بيان شده است. اين كتاب به قطع يكي از منابعي است كه مربيان امور تربيتي به ويژه كساني كه كار تشكيلاتي اسلامي را بهترين و نه تنها‌ترين راه براي ارتقاي فرهنگ اسلامي مي‌دانند، مي‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

«اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا» از جمله مجموعه آثاري از اين شهيد والا مقام است كه توسط بنياد نشر آثار و انديشه‌هاي شهيد آيت‌الله بهشتي تهيه و تنظيم شده است.

همچنین ببینید

معرفی کتاب/ تمثیلات

از ویژگی های مباحث حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در برنامه تلویزیونی تلویزیونی درس هایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
26 + 6 =