خانه / تشکل / معرفی کتاب/ جستارهایی در باب تشکل دینی

معرفی کتاب/ جستارهایی در باب تشکل دینی

 یکی از  حوادث مهم و تاثیرگذار در قرن بیستم، وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) در ایران است.

انقلابی که در دورانِ سیطره اندیشه‌های الحادی و به تبع آن انزوای اندیشه‌وران دینی است که با استمداد از عنصر «روشنگری دینی» توانست توده‌های اجتماعی زیادی را به‌طور فراگیر به میدان آورد و جهان را به تعجب وادارد.

 در بهبوهه و هیاهوی «وابستگی» یا «وادادگی» احزاب سیاسی ایرانی، نقش مهم تشکل‌های دینی در تحقق انقلاب اسلامی که انقلابی عظیم، غیرقابل انکار و موثر در تاریخ بوده است که صد البته این نقش تاریخی، در دوران تأسیس نظام اسلامی نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد.

 برای استفاده حداکثری و موثر از ظرفیت تشکل‌های اسلامی در عصر حاضر در جامعه، بازخوانی و یاد آوری هویت تاریخیِ «تشکل دینی» مسأله‌ای حیاتی و مهم است.

کتاب جستارهایی در باب تشکل دینی، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و مطالب مختصر در باب «تشکل دینی» است که در آن، اندیشه‌ها، مبانی و تجارب تشکیلاتی در بستر تاریخ تحولات اسلامی مرور شده است تا زمینه‌ساز پژوهش‌های تفصیلی برای سایر پژوهشگران در این زمینه قرار گیرد.

معرفی هویت و کارکردهای «شرطةالخمیس»، «شبکه وکالت»، «نظام تبلیغی فاطمیان مصر»، «تجارب تشکیلاتی روحانیت شیعه در عرصه سیاست، آموزش، اقتصاد، نظام سازی، تربیت و…»، «نقش شبکه سراسری روحانیت در تحقق انقلاب اسلامی»،  بررسی «رابطه متقابل بین مسجد و تشکل دینی»، تبیین «مبانی و راهکارهای تربیت تشکیلاتی»

 و همچنین بازخوانی و گردآوری اندیشه‌ها و نظرات تشکیلاتی شخصیت‌هایی مانند «آیت الله شاه‌آبادی، سیدعبدالحسین لاری، میرزا کوچک جنگلی، آیت الله سید نورالدین حسینی الهاشمی، شهید صدر و… »،

 بخشی از موضوعات یاد شده در این کتاب است.

نویسنده کتاب جستارهایی در باب تشکل دینی حسن مقدمی شهیدانی است.

این کتاب در ۲۰۸ صفحه قطع رقعی در انتشارات نشر معارف و در ۱۰ فصل به موضوعات مربوط به تشکل دینی پرداخته است.

همچنین ببینید

معرفی کتاب/ دنیای جوان

زندگی انسان به دوره‏ های مختلفی تقسیم می‏ شود. مهم ‏ترین دوره آن، جوانی است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
11 + 18 =