خانه / سواد رسانه / معرفي کتاب / ۱۵۰ هشتگِ نهضتِ سوادِ رسانه‌ای

معرفي کتاب / ۱۵۰ هشتگِ نهضتِ سوادِ رسانه‌ای

 

#نهضتِ_سوادِ_رسانه‌ای با تبین الفبای سواد رسانه‌ای، آغاز و با تعیین و تأمین و تضمین دهۀ سواد رسانه‌ای انجام می‌یابد تا تنها راه فعالانه و خلاقانه برون رفت ما از سردرگمی و بلاتکلیفی عصر رسانه‌ها باشد و بتوانیم به جای اینکه محکوم قواعد تحمیلی صاحبان رسانه باشیم، حاکم بر آنها شویم. این کتاب تنها یکی از حروف آغازین در راستای این تحول بزرگ و ضروری است.

«۱۵۰ هشتگ» عنوان کتابی است، که تک تک  دستاوردهای رسانه‌ای چون رادیو، تلویزیون، ماهواره و وسایلی از این قبیل را با تصویرسازی زیبا، به مخاطب خویش معرفی می‌کند. این اثر ۱۹۸ صفحه‌ای، با توضیحات مختصر برای هر تیتر، حس کسالت و بی رغبتی را از خوانندۀ خویش دور می‌سازد و مشوق او برای ادامۀ مطالعۀ کتاب می‌شود. این کتاب گام ابتدایی انتشارات مسیر برای حضور در نشر کتاب بوده است. نویسندگان این کتاب آقایان دکتر سید بشیر حسینی از اعضای هیئت علمی دانشکدۀ ارتباطات دانشگاه صدا و سیما و آقای حسین حق پناه هستند،که همت خود را بر این نهاده‌اند که زبان کتاب شیوا و قابل فهم برای همگان باشد؛ کتابی که برای اولیا، معلمان و مربیان به رشته تحریر در آمده است و مؤلفه‌های سنجش سواد رسانه را در نوجوانان بیان می‌دارد.

نویسندگان توانای این کتاب، در فصل اول، علل اهمیت سواد رسانه و نحوۀ آموختن آن را بیان نموده‌اند و سپس به انواع رسانه‌ها پرداخته‌اند. یکی از فصول مهم این کتاب، فصل سیزدهم آن است که سبک زندگی و تأثیر رسانه‌ها را مطرح نموده است. در گوشه‌ای از این فصل نگاشته شده است: «وقتی در مقابل رسانه‌ها سپر بیندازیم و بی‌هدف و بی‌سواد با آنها برخورد کنیم، رسانه‌ها با جهت‌دهی افکار و اعمال ما، بر ما مسلط خواهند شد».

همچنین ببینید

معرفی کتاب/ تعلیم و تربیت بصیرت گرا:نظریه ای تربیتی مبتنی بر مفهوم بصیرت

معرفي نظريه اي جديد در تعليم و تربيت، با تأكيد بر بعد بصيرت و درك …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
23 + 24 =