سه شنبه , ۸ بهمن ۱۳۹۸
خانه / مناسبت ها / عظمت مقام حضرت صدیقه(سلام الله علیها) _اینفوگرافی

عظمت مقام حضرت صدیقه(سلام الله علیها) _اینفوگرافی

در وصف مقام حضرت فاطمه زهرا(س) همین بس که خداوند متعال سبب خلقت جهان را به واسطه ایشان دانسته است.کما اینکه در روایات مختلف از زبان اهل بیت(ع) نیز بر عظمت مقام ایشان و فضائل مادر سادات اسنادی است که بر هیچ کس پوشیده نیست.
آن بانوی بزرگواری که مردان نمونه و شخصیتهای برجسته از بزرگداشتش ناتوان مانده‌اند آن انسان با برکتی که تمام پیامبران و فرستادگان الهی با چنگ زدن و در آویختن به ریسمان ولایتش رستگار و کامیاب شده‌اند. فاطمه‌ای که در توصیف و شناخت واقعیش زبان‌ها و خردها از کار افتاده و حیران گشته است. طاهره‌ای که والاتر از شناخته شدن با گفتار است و بزرگتر از آن است که آثار و نامه‌ها و مسندات، بازگو کننده‌ی‌شأن او، گردند.و خلاصه آنکه هر آنچه که گفته‌اند و درباره‌اش گفته شده فروتر از شان و مقام او است. در نمودار شخصیت او همین سخن کافی است که پدرش او را (ام‌ابیها) خوانده و به او «فداها ابوها» گفته است.

عصمت او بالاتر از عصمت انبیاست
بانوى بزرگ ما حضرت فاطمه زهرا(س) جوهره آفرینش، میوه نبوت و گزیده ولایت است. آن حضرت بر تمامى افراد بشر حتى پیامبران و مرسلین غیر از پدر بزرگوار و شوهر گرامیش برترى دارد.
این مطلب در آیات و روایات فراوانى وارد شده است و ما به آوردن برخى از آنها تبرک مى جوئیم:
روایتى است که علامه مجلسى (ره) از حضرت صادق (ع) نقل کرده است که فرمود:«و هى الصدیقه الکبرى و على معرفتها دارت القرون الاولى» [ علامه مجلسى، ملا محمد باقر، بحارالانوار ۴۳/ ۱۰۵٫] اندیشمند گرانمایه ابوالحسن نجفى در کتاب ارزنده اش «ملتقى البحرین» در ذیل این حدیث گوید:مقصود از قرون نخستین دوران زندگى تمام پیامبران و اوصیاء و امت هاى آنان از حضرت آدم تا حضرت خاتم النبیین صلوات الله علیهم اجمعین است.یعنى خداوند هیچ یک از پیامبران را مبعوث نکرد مگر اینکه به فضیلت و محبت حضرت صدیقه کبرى زهرا (س) اقرار کنند. موید این مطلب روایتى است که سید هاشم بحرانى در کتاب «مدینه المعاجز» از آن حضرت آورده است که فرمود: نبوت هیچ پیامبرى تکمیل نشد تا اینکه به فضیلت و محبت آن حضرت اقرار کرد. و نیز روایتى که در صفحه ۱۹ همان کتاب از جابر از قول حضرت صادق (ع) نقل کرده است که مى گوید به حضرت عرض کردم به چه مناسبت حضرت را «زهراء» نامیده اند؟ فرمود: بدان جهت که خداوند آن حضرت را از عظمت خود آفرید، هنگامى که درخشید آسمان ها و زمین به نورش روشن شد و دیدگان ملائکه بهم آورد و همگى در مقابل عظمت خدا به سجده افتاده گفتند: اى خداى ما، اى آقاى ما، این نور چیست؟ خداوند به آنان وحى فرستاد و فرمود: این نورى از نور من است و آن را در آسمان خود جاى دادم. او را از عظمت خود آفریدم، و از صلب یکى از پیامبرانم بیرون مى آورم و بر تمام پیامبران برترى مى دهم و از آن نور امامانى را بیرون مى آورم که امر مرا به پا دارند و به حق من هدایت کنند و آنان را بعد از پایان یافتن وحى خود جانشینان خویش در روى زمینم قرار مى دهم.
همچنین در روایت دیگری حضرت صادق علیه السلام فرمود: اگر على بن ابیطالب با آن حضرت ازدواج نمى کرد تا روز قیامت بر روز زمین از آدم به بعد همسرى براى او وجود نداشت. [ علامه مجلسى، ملا محمد باقر، بحارالانوار، ۴۳/ ۱۰- ۱۱٫] علامه مجلسى بعد از نقل این روایات مى گوید: به این روایات مى توان بر اشرف بودن على و فاطمه بر عموم پیامبران غیر از حضرت رسول (ص) استدلال کرد.

همچنین ببینید

برای سردار دلها

به گزارش روابط عمومی فرهنگی تبلیغی آینده سازان، در این ایامی که نام سردار اسلام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

39 + = 49