خانه / معرفی کتاب / معرفی کتاب/ قطره از دریا نشانی می دهد

” زندگی فاطمه ی زهرا (س) از همه ی ابعاد، زندگی ای همراه با کار و تلاش و تکامل و تعالی روحی یک انسان است. شوهر جوان او دائما در جبهه و میدان های جنگ است؛ اما در عین مشکلات محیط زندگی، فاطمه زهرا (س)، مثل کانونی برای مراجعات مردم و مسلمانان است. او دختر کارگشای پیغمبر است و در این شرایط، زندگی را با کمال سرافرازی پیش می برد: فرزندانی تربیت می کند مثل حسن و حسین و زینب؛ شوهری را نگهداری می کند مثل علی و رضایت پدری را جلب می کند مثل پیغمبر! راه فتوحات و غنایم که باز می شود، دختر پیغمبر ذره ای از لذت های دنیا و تشریفات و تجملات و چیزهایی را که دل دختران جوان و زنها متوجه آنهاست، به خود راه نمی دهد.”

حضرت آقا؛ همچنین درباره ی درس هایی که از ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا می توان گرفت، می گویند:

” این ایام، مصادف با روزهایی است که ایام شهادت حضرت صدیقه ی طاهره (س) است. این مناسبت ها اگر با چشم اعتبار نگاه شود، پر از درس است. به خاطر این است که تاریخ ما به برکت حوادث دویست و پنجاه ساله ی اول اسلام، پر از درس و عبرت است.

در قضیه ی حضرت صدیقه ی طاهره (س)، نکات خیلی مهمی وجود دارد؛ لیکن یک نکته که با وضع شما جوانان مومن و انقلابی تطبیق می کند، این است که همه ی این افتخارات و کارهای بزرگ و مقامات عالی معنوی و دست نیافتنی آن انسان والا و آن زن بی نظیر تاریخ بشر، و ضمنا همه ی آن صبر ها و ایستادگی ها و موقع شناسی ها و کلمات پرباری که در این زمان ها از ایشان صادر شده است، در دوران کوتاه جوانی این بزرگوار اتفاق افتاده است.

درباره ی حضرت فاطمه زهرا (س) هرچه بگوییم، کم گفته ایم و حقیقتاً نمی دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم.به قدری ابعاد وجود این انسیّه ی حوراء، این روح مجرد و این خلاصه ی نبوت و ولایت برای ما پهناور و بی پایان و درک ناشدنی است که حقیقتاً متحیر می مانیم. (بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) ۳/۹/۱۳۷۲)

همه ما بخصوص زن های این جامعه، باید حقگزار و قدردان رسالت و پیام آن رهبر و پیشوای فقید عظیم الشأنی – یعنی امام بزرگوار(ره) – باشیم که با قیام و حرکت خود و با مطرح کردن ارزش ها و عظمت های اسلامی و درخشندگی های شخصیت های صدر اسلام – از جمله فاطمه زهرا(س) ما و بیش از همه زن های ما را زنده کرد.
فاطمه نام مقدسی است که همیشه در تاریخ عزیز بوده و با عظمت از او یاد شده است؛ شخصیتی که معمای ذهن قاصر بشر دیروز و امروز است و کسی جز خدا، رسول و اهل بیت(ع) را یارای درک مقام معنوی او نیست. آنچه به زبان می آید توصیفی است ناتمام با کلماتی ناقص درباره ی او تا با یادکردی از خیر النساء العالمین، قربی به محضر او یابیم تا شفیع مان در روز حسرت و ندامت گردد.
این کتاب کوششی است کوچک در ارائه بخشی از ارادت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای – دامت برکاته – که خود سلاله ای از نسل فاطمه زهرا(س) و نشانه ای کامل از اقیانوس بیکران فاطمی است همیشه و در همه حال ارادت خود را به آستان آسمان آسای مادر خویش فاطمه زهرا(س) ابراز داشته است و به مناسبت های گوناگون، پیر و جوان حامعه اسلامی را به افزودن محبت او در دل ها و پیمودن راه او در قدم ها فراخوانده است و تعابیری بس بلند و زیبا درباره ی آن مادر قدسی به کار برده است.
در این کتاب با این فصول از مقامات رهبر معظم انقلاب آشنا می گردید.
فصل اول: مقام و عظمت فاطمه زهرا(س)
فصل دوم: شناخت فاطمه زهرا(س)
فصل سوم: عبادت و معنویت فاطمه زهرا(س)
فصل چهارم: دانش و علوم فاطمه زهرا(س)
فصل پنجم: فاطمه زهرا(س) در نگاه پیامبر و اهل بیت(ع)
فصل ششم: ام ابیها
فصل هفتم: کوثر فاطمی
فصل هشتم: شیوه همسرداری فاطمه زهرا(س)
فصل نهم: ایثار و انفاق فاطمه زهرا(س)
فصل دهم: فاطمه زهرا(س) برترین شاخص برای زنان عالم
فصل یازدهم: فاطمه زهرا(س) الگوی کامل اجتماعی
فصل دوازدهم: روش سیاسی و جهادی فاطمه زهرا(س)
فصل سیزدهم: برکات فاطمه زهرا(س)
فصل چهاردهم: محبت به فاطمه زهرا(س)
فصل پانزدهم: توسل به فاطمه زهرا(س)
فصل شانزدهم: شیوه ی مدح فاطمه زهرا(س)
فصل هفدهم: شهادت مظلومانه و شعائر ایام شهادت فاطمه زهرا(س)

پایان بخش کتاب نیز فهرست آیات و احادیث است.

همچنین ببینید

کتاب بخشدار ۱۴ساله

معرفی کتاب «بخشدار ۱۴ ساله» روایت زندگی یکی از شهدای ۸ سال دفاع مقدس با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 + = 31