خانه / تربیت / ۱۰ روش براي داشتن فرزنداني مسئوليت‌پذير

۱۰ روش براي داشتن فرزنداني مسئوليت‌پذير

همه‌ي ما دوست داريم فرزنداني مسئوليت پذير داشته باشيم. اما چطور مي‌توانيم اطمينان يابيم که فرزندانمان اين درس‌ها را به خوبي آموزش مي بينند؟ در اين مقاله چند راه براي مسئوليت پذير کردن فرزندانتان به شما نشان مي‌دهيم.

۱) از همان بچگي بعضي از کارها را به آنها واگذار کنيد.

بچه‌هاي کوچک، حتي بچه‌هاي دو ساله، علاقه‌ي خيلي زيادي به کمک کردن دارند. اگر صبور و خلاق باشيد، مطمئن باشيد خيلي بيشتر از آنچه شما فکر مي‌کنيد از دستشان برمي‌آيد. اينکار باعث مي‌شود وقتي بزرگتر شدند، در کارهايشان اعتماد به نفس و شور و اشتياق داشته باشند.

۲) براي کارهايشان پاداش نگذاريد.

اگر مي‌خواهيد حس مسئوليت پذيري به صورت طبيعي و عمقي در وجود فرزندانتان شکل گيرد، بايد بتوانند ارزش واقعي کارهايشان را درک کنند. اگر فقط روي چيزي که به عنوان پاداش خواهند گرفت متمرکز شوند، اين را ياد نخواهند گرفت.

۳) وقتي اشتباه ميکنند، عواقبي طبيعي براي آنها در نظر بگيريد.

اگر عادت کرده‌اند که هميشه وسايل بازيشان را جايي جا بگذارند، بايد بگذاريد با نتايج و عواقب کارهايشان هم روبه رو شوند. شايد لازم باشد که براي بازي بعديشان از کسي دستکش قرض بگيرند، يا شايد هم اگر گم شده باشد، مجبور شوند يک دستکش نو بخرند. اگر هر وقت که چيزي را گم مي‌کنند شما کمکشان کنيد، هيچوقت در زندگي مسئوليت پذير نخواهند شد.

۴) وقتي مي‌بينيد جايي احساس مسئوليت کرده‌اند، آن را بر زبان بياوريد.

هر رفتاري که از آنها مي‌بينيد و خوشتان مي‌آيد را جلوي خودشان به زبان بياوريد. اينکار باعث مي‌شود با شور و شوق بيشتري باز آن کار را تکرار کنند.

۵) هر از گاهي درمورد مسئوليت‌پذيري با آنها صحبت کنيد.

مسئوليت پذيري را به عنوان يک ارزش خانوادگي به آنها معرفي کنيد و اهميت آن را برايشان توضيح دهيد.

۶) خودتان الگوي مسئوليت پذيري براي فرزندانتان باشيد.

آنها همه چيز را از شما ياد مي‌گيرند، پس مراقب رفتارهايتان باشيد. سعي کنيد هميشه خوش قول باشيد. مطمئن باشيد که آنها همه‌ي کارهايتان را زير ذره بين دارند.

۷) از همان کودکي به آنها پول توجيبي بدهيد.

بگذاريد از همان دوران کودکي، تصميمات مربوط به امور ماليشان را خودشان بگيرند. با اين روش خيلي زود چم و خم پول خرج کردن دستشان مي‌آيد. اما اگر زود پولشان را تمام کردند، تنبيهشان نکنيد.

۸) باور داشته باشيد که کودکانتان مسئوليت پذير هستند.

باور شما به مسئوليت پذيري آنها، خيلي زود به خودشان منتقل خواهد شد و سطح توقعاتشان را بالاتر خواهند برد. حتي وقتي خرابکاري مي‌کنند هم اين باور را از دست ندهيد.

۹) به آنها ياد بدهيد که مسئوليت پذير باشند.

با آنها صحبت کنيد و بگوييد که توقع چه رفتاري از آنها را داريد. وقتي آنها ندانند که مسئوليت‌پذيري چيست، چطور مي‌توانند مسئوليت پذير باشند؟

۱۰ ) از ديگران هم راهنمايي و کمک بگيريد.

بعضي وقت‌ها خيلي سخت است که خودتان بفهميد در برخورد با فرزندتان خيلي سخت گيريد يا آسان گير. مي‌توانيد با پدر و مادرهاي ديگر صحبت کنيد، کتاب بخوانيد، به مشاوران مخصوص مراجعه کنيد، هر کاري از دستتان برمي‌آيد انجام دهيد تا احساس کنيد که براي بار آوردن فرزندتان تنها نيستيد.

همچنین ببینید

قهرمانان ملی(آیت الله سیدحسن مدرس)

شهید آیت الله سیدحسن مدرس، از بزرگ مردان تاریخ ایران زمین است. او که حدود …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 23 = 24