خانه / آیه سال / تبیین آیه تشکیلاتی سال ۱۳۹۷ توسط نماینده ولی فقیه در اتحادیه انجمن های اسلامی در همایش راه روشن

به گزارشروابط عمومی مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان، هشتمین همایش راه روشن که به تبیین آیه سال اتحادیه انجمن‌های اسلامی می‌پردازد، امروز ۲۱ فروروین ماه با حضورحجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، نماینده مقام معظم رهبری  در اتحادیه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری، نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان نیز با حضور در این نشست با اشاره به آیه ۲۹ سوره مبارکه فتح که به عنوان آیه سال اتحادیه انتخاب و معرفی شده است گفت: این آیه نیازهای تربیتی اعضای اتحادیه را برطرف می کند.

وی به آیه شریفه (مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنْجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا؛ محمد [ص] پيامبر خداست و كسانى كه با اويند بر كافران سختگير [و] با همديگر مهربانند آنان را در ركوع و سجود مى ‏بينى فضل و خشنودى خدا را خواستارند علامت [مشخصه] آنان بر اثر سجود در چهره ‏هايشان است اين صفت ايشان است در تورات و مثل آنها در انجيل چون كشته‏ اى است كه جوانه خود برآورد و آن را مايه دهد تا ستبر شود و بر ساقه‌‏هاى خود بايستد و دهقانان را به شگفت آورد تا از [انبوهى] آنان [خدا] كافران را به خشم دراندازد خدا به كسانى از آنان كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‌ اند آمرزش و پاداش بزرگى وعده داده‏ است) عنوان کرد: بر اساس این آیه دو راه تاسی به پیامبر (ص)، شدت بر علیه کفار و رحمت در میان مومنان است که هر چه تقویت شود به پررنگ تر شدن ایمان حقیقی منجر می‌شود.

وی فضل را در این آیه و بر اساس تعبیر خداوند، داده و شهد شیرین از سوی حضرت حق دانست و عنوان کرد: این همان افق پروازی است که خداوند برای جامعه مومنان پسندیده است.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش‌آموزان با بیان اینکه جوشش درونی و تکیه بر خود در تمثیلات این آیه ذکر شده است، عنوان کرد: دستگاه کفر از مشاهده رویش‌های امت اسلامی برآشفته می‌شود و دوستان به آن افتخار می کنند؛ بنابراین جامعه ای که کفار را به خشم نیاورد جامعه اسلامی نیست همانند عربستان که وجودش مایه شعف دشمنان اسلام است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری یادآور شد: رهیافت تشکیلاتی این آیه که امسال در دستور کار قرار می گیرد شامل نقشه رشد با شاخص درون زا بودن، تمرین شدت و ایستادگی در برابر کفار، تمرین مهرورزی و خدمت به بندگان، حرکت عمیق مبتنی بر رابطه عبادی با پروردگار و تلاش برای شناخت تمدن اسلامی در اذهان نوجوانان، است.

وی بیان داشت: گسست داخلی و قبیله گرایی سیاسی در جامعه افزایش یافته است که این مسئله زیبنده جامعه اسلامی نیست.

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی بیان کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود در حرم مطهر امام رضا(ع) کارنامه انقلاب اسلامی در محورهای مختلف تحلیل کردند و برای برنامه ریزی در بخش های مختلف این تحلیل ها بسیار کارآمد است.

وی تصریح کرد: شعار انتخابی امسال از نظر فراگیر بودن، قابلیت ارزیابی بودن و پیش برندگی بسیار خاص و هوشمندانه است و همه حوزه های اقتصادی را درگیر می کند.

حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری با بیان اینکه خداوند امت پیغمبر را با جلوه بندگی به رسمیت می شناسد، اظهار کرد: سیمای جامعه اسلامی با نشان خاص بندگی شناخته می شود و آن به صورت جمعه و جماعت است. برآیند تشکل های اسلامی اگر بازگشت به سازماندهی مومنانه در مساجد به صورت جماعت و جمعه نباشد بی حاصل و جز یدک کشیدن یک نام نیست.

نشان بندگی در سیمای اسلامی یک شهر با مسجد محقق می شود

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شهرها علاوه بر برنامه‌ها، در حوزه کالبدی نیز فاقد جلوه سجودی هستند، تصریح کرد: تعداد مساجد در برخی شهرها انقدر کم است که صدای اذان در آن کمتر شنیده می شود در حالی که نشان بندگی در سیمای اسلامی یک شهر با مسجد محقق می شود.
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه  رهیافت تشکیلاتی این آیه را نقشه رشد و خودسازی با شاخص درون زا بودن خواند و گفت: تمرین شدت و ایستادگی در برابر کفار و تمرین مهرورزی و خدمت به جامعه مومنان نیز در این مقوله می گنجد.

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 + = 52