خانه / یک آیه یک نکته / یک آیه، یک نکته۶ / ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ

 

با حكمت و اندرز نيكو به راه پروردگارت دعوت كن و با آنان به [شيوه‌اى‌] كه نيكوتر است، مجادله نما. در حقيقت، پروردگار تو به [حال‌] كسى كه از راه او منحرف شده داناتر، و او به [حال‌] راه‌يافتگان [نيز] داناتر است.

نحل(۱۶):۱۲۵٫

در این آیه، روش‌های سه‌گانۀ دعوت ذکر شده است، که همان برهان، خطابه و جدل است و در اینجا با عناوین حكمت، موعظه و مجادله آمده است.

اين آيه براى همۀ مسئولان، مربيان، معلّمان، اساتيد و علما، دستور جامعى مى‌دهد كه بايد آنان براى موفقيّت خود با شيوه‌هاى گوناگونى نسبت به مخاطبان خود، مجهز باشند. چراكه همة مردم را نمى‌توان با يك شيوه دعوت كرد. هر شخص، روح و ظرفيّتى مختص به خود دارد كه بايد با زبان خودش با او سخن گفت؛ خواص را با حكمت و استدلال، عوام را با موعظۀ نيكو و مخالفان را با جدال نيكوتر باید ارشاد کرد.

در موعظه، باید از عواطف انسان‌ها بهره برد. موعظه و اندرز، بیشتر جنبۀ عاطفی دارد که با تحریک آن، می‌توان توده‌های عظیم مردم را به طرف حق، متوجه ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 48 = 51