خانه / مناسبت ها / ماه مبارک رمضان / روز دهم ماه مبارک رمضان / سه کتاب خوب در مورد حضرت خدیجه سلام الله علیها

قلم و بیان از وصف شخصیت، عظمت و جلالت شــأن اُمّ المؤمنین حضرت خدیجة کبری علیها السلام عاجز و ناتوان است و باید گفت غیر از اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام کسی نمی تواند آن حضرت را آنگونه که بوده اند توصیف نماید.

کمتر بانویی در جامعه زنان همچون حضرت خدیجه علیهاسلام همسر بزرگوار رسول خدا صلی الله علیه و آله درخشیده است. بهره مندی از صفات عالی انسانی و رفتار برخاسته از بینش متعالی او چنان شخصیتی از وی ساخته که تا سال ها پس از رحلت جانسوزش، هرگاه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نام او را می شنید، اشک بر گونه های مبارکش جاری می گشت.

کتاب «خصائص ام المومنین خدیجة کبری علیهاسلام» در ۶۸۴ صفحه شامل ۱۶۰ ویژگی از خصوصیات همسر وفادار پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و دارای یک پیشگفتار و ۱۶۰ فصل است.

Related image

مؤلف در فصل های این کتاب می کوشد بر آیات قرآن و روایات معتبر تکیه کند. و با بهره وری از آیات و روایات معتبر در منابع شیعه و سنی اشاره به ویژگی‌هایی از خصوصیات خدیجه کبری ــ علیهاالسلام ــ نموده و در حد توان، فضائل آن حضرت را بازگو نموده است. از ویژگیهای مهم این کتاب، پرداختن به برخی جعلیات تاریخی درباره خدیجه علیهاسلام و ذکر بی محتوایی و عدم سندیت تاریخی برخی انتساب ها و برشمردن صفات عالی آن حضرت است.

در کتاب «خصائص ام المومنین خدیجه الکبری»، به بررسی شخصیت آن بانوی با فضیلت پرداخته شده است که ویژگی های وی همانند ایمان و اعتقاد راسخ، نجابت و پاکدامنی، حق جویی و حق پذیری، ایثار و فداکاری، حسن رفتار با همسر، راستی و درستی، و مقاومت و صبوری از او شخصیت ممتازی ساخته است که وی را به عنوان یکی از بهترین الگوهای کمال و جمال انسانی برای همه ی مسلمانان به ویژه بانوان حق طلب مطرح می سازد، ویژگی های والایی که سبب شرافت مقام و کسب امتیازات منحصر به فردی برای آن بانو گردید، همچون: (اصطفا و برگزیدی از سوی خدا)، (برخورداری از سلام خداوند و جبرئیل علیه السلام)، (مباهات خداوند بر فرشتگان کریمش به وجود او)، ( افتخار مادری بر نسل پاک پیامبر صلی الله علیه و آله)، (محسوب شدن از جمله اصحاب اعراف)، (قرار گرفتن در زمره مقربین بهشتی) و ….

همچنین کتاب «حامیة الرسول» شامل ۵۳ ویژگی پیرامون فضائل و مناقب حضرت خدیجه علیها سلام می باشد.

Image result for ‫خصائص حامیه الرسول‬‎

این کتاب در ۳۰۵ صفحه، ضمن اشاره به ۵۳ ویژگی بر حسب سن شریف و مبارک حضرت خدیجة کبری علیها السلام،‌ به ذکر فضائل و شخصیت آن حضرت پرداخته است.

کتاب محبوبة المصطفی صلی الله علیه و آله، در ۹۶ صفحه، در واقع سیری کوتاه در زندگانی ام المومنین حضرت خدیجه کبری علیهاسلام نموده است.

Image result for ‫خصائص حامیه الرسول‬‎

مولف این سه کتاب، استاد حسین تهرانی می باشد که سعی نموده سه کتاب در سه سطح برای عموم جامعه تالیف نماید و انتشارات طوبای محبت در قم موفق به انتشار آن در سال ۱۳۹۵ گردیده است

همچنین ببینید

کتاب سیزده ساله ها

کتاب ” سیزده ساله ها “، بر اساس خاطرات شهدا و ایثارگران نوجوان دوران دفاع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

37 + = 45