خانه / مناسبت ها / ماه مبارک رمضان / روز دوازدهم ماه مبارک رمضان / چگونه به بالاترین درجه روزه برسیم؟

عللی هستند که می توانند به ما کمک کرده تا روزه خود را به حداکثر ثواب و بهره برسانیم.

ما در ادامه این مقاله به ۴ مورد از آن‌ها اشاره می کنیم.

۱٫ توكل

یکی از عوامل ارتقاى روزه ، توكل است. در فرازى از دعاى روز دهم ماه مبارك مى خوانیم : خدایا، در این روز مرا از جمله توكل كنندگان بر خود قرار بده . و در دعاى جوشن كبیر آمده است : … یا من لا یتوكل الا علیه … و یا من الیه یتوكل المتوكلون و یا سید المتوكلین . على (علیه السلام ) در نهج البلاغه مى فرماید: كسى كه بر خداوند توكل كند، خداوند او را كفایت مى كند.(۱)

توكل ، تنها یك موضوع و مساله اخلاقى نیست كه فقط در كتب اخلاقى از آن بحث شود، بلكه در حوزه علم لغت ، علم كلام ، علم اخلاق ، علم مذاهب و ادیان و علم سیاست مورد بحث و كنكاش قرار مى گیرد.

توكل از ماده وكل ؛ یعنى به دیگرى چشم دوختن ، وى را وكیل خود دانستن و كار خود را به او واگذار كردن و او را به جاى خویش انگاشتن است .(۲)

۲٫ توسل (۳)

یكى از ابعاد معارف روزه ، توسل جستن و برخوردارى از وسیله و ابتغوا الیه الوسیله است . در دعاى روز بیست و هشتم رمضان مى خوانیم …و قرب فیه وسیلتى الیك من بین الوسایل . لذا مى توان گفت : یكى از عوامل ارتقاى درجه روزه دار كه از فرهنگ و معارف ماه صیام نشات مى گیرد، توسل است . توسل به اولیاء الله ، توسل به وسائط فیض و مجارى امور الهى ، نوعى برخوردار شدن از رحمت واسعه الهى به گونه اى غیر مستقیم است .

سمهودى، یكى از نویسندگان عرب مى نویسد: مردى نابینا به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم گفت: دعا كن تا خدا به چشم نابیناى من شفا و عافیت دهد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: اگر صبر كنى، براى تو بهتر است ، مرد نابینا گفت : نخیر، تحمل آن را ندارم ، پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: وضو بگیر و این دعا را بخوان: اللهم انى اسئلك و اتوجه الیك بنبیك محمد نبى الرحمة ، یا محمد انى توجهت بك الى ربى فى حاجتى لیقضى لى حاجتى اللهم شفعه لى فى . پس از خواندن دعاى فوق ، مرد نابینا ناگهان احساس كرد، دیدگانش روشن شده و بینایى خود را باز یافته است.(۴)

۳٫ صله رحم

یكى دیگر از ابعاد معارف روزه ، توجه به انجام صله رحم است . در ضمن خطبه معروف پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در آستانه حلول ماه رمضان آمده است : … وصلوا ارحامكم .(۵)

صله رحم یكى از مسائلی است كه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نسبت به آن اهتمام مى ورزید و بر آن تاكید فراوان داشت . صله رحم موجب تحكیم پیوند میان خویشاوندان و ارحام مى شود.

اولین منشور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در میان مسلمانان مدینه ، این بود: یا ایها الناس افشوا السلام وصل الارحام خ نى لتمیخ ثما وصلوا فى اللیل و الناس نیام تدخلوا الجنة بسلام .(۶)

همچنین حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در آستانه ماه مبارك رمضان فرمود: … وصلوا ارحامكم و من وصل فیه رحمه و صله الله برحمته یوم یلقاه و من قطع رحمه قطع الله عنه رحمته یوم یلقاه .(۷)

هنگامى كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم سؤال كردند: اى الصدقة افضل؟ آن حضرت در جواب فرمود: افضل الصدقة على ذى الرحم الكاشح .(۸)

ارحام به نزدیكان و خویشاوندانى كه در قید حیات هستند، خلاصه نمى شود، بلكه اموات نیز از ارحامند و باید به یاد آنان نیز بود و در ذیل آیه : و اذا المؤودة سئلت(التكویر ۸) آمده است: المراد بذالك الرحم .(۹)

مردى از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پرسید: یا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم پس از اداى مالیات معروف اسلامى، ایا در اموال ما چیزى هست؟ پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: آرى ،(۱۰) نیكى كردن به رحم ، صله ارحام كنید هر چند با آب دادن، صله ارحام كنید هر چند با سلام كردن به آنان .

۴٫ امر به معروف و نهى از منكر

یكى از برنامه ها و ویژگی هاى ماه مبارك رمضان و وظیفه روزه دار در این ماه خیرخواهى براى دیگران است . این ماه، ماه پندپذیرى و پند دهى است . رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در آستانه این ماه ، مردم را پند مى داد و به رعایت تقوا و حرمت ماه رمضان سفارش مى نمود. دقت در خطبه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم كه در آستانه حلول ماه رمضان ، ایراد نمود نشان مى دهد كه آن حضرت به بسیارى از مسائل اساسى امر كرد، و از ما خواست تا بدانها پاى بند باشیم و از بسیارى صفات و اعمال ، نهى و نكوهش به عمل آورد، و از ما خواست تا از آنها دورى گزینیم . خطبه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم درس چگونه زندگى كردن براى تمام مسلمانان است .

یكى از اعمال شایسته اى كه از فرهنگ و معارف ماه رمضان نشات مى گیرد، پرداختن به مساله امر به معروف و نهى از منكر است؛ یعنى یكى از وظایف مهم روزه دار در ماه مبارك رمضان این است كه بیش از اوقات دیگر به امر به معروف و نهى از منكر اهتمام بورزد.

آرى ، یكى از وظایف همگانى ، مساله امر به معروف و نهى از منكر است ، هر چند عمل به این وظیفه مهم و حیاتى به نوبه خود شرایط خاص خود را مى طلبد. ولى در عین حال نباید غفلت كرد كه وظیفه فوق، به عنوان نظارت عمومى در شمار فروع دین است و با توجه به مراتب آن ، باید به آن پرداخته شود. در واقع عمل به این وظیفه، فلسفه اصلى حركت تاریخ ساز كربلا و نهضت حضرت سید الشهداء را تشكیل مى دهد.

 

پی نوشت‌ها:

  1. نهج البلاغه ، خطبه ۹۰٫
  2. مجمع البحرین ، ماده وكل .
  3. ر.ك : شـفـیـعـى ، ایـده هـا و عـقـیـده هـا، مـبـحـث توسل .
  4. ر.ك : سمهودى ، اخبار مدینه ، ج ۱، صص ۱۰۰-۱۱۰٫
  5. ر.ك : مراجعه شود به قسمت اوایل منبع .
  6. وسایل الشیعة : ج ۱۲، ص ۵۹، ح ۱۵۶۴۲٫
  7. من لا یحضره الفقیه : ج ۲ ص ۵۹، امالى مفید، مجلس ۶۶، ص ۳۰۱٫
  8. ثواب الاءعمال ، ج ۱، ص ۱۷۱، ج ۱۸٫
  9. كـنـزالعـمـال : حـدیـث شـمـاره ۶۹۱۴؛ كـافـى ، ج ۲، ص ۱۵۱، ح ۹، تـحـف العقول ، ص ۵۷٫
  10. كـنـزالعـمـال : حـدیـث شـمـاره ۶۹۱۴، كـافـى ، ج ۲، ص ۱۵۱، ح ۹، تـحـف العقول : ص ۵۷٫

همچنین ببینید

نکته‌های ناب/ اجتناب از گناه

مرحله‌ی بالای روزه، پرهیز از گناه است؛ یعنی نگاهداری گوش و چشم و زبان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 86 = 93