خانه / مهارت / چگونه هیاهوی کلاس را کنترل کنیم؟

چگونه هیاهوی کلاس را کنترل کنیم؟

محمدرضا صفي‌خاني

با چند روش می‌توان بر هیاهوی دانش‌آموزان غلبه کرد:

  1. هنگام ورود به کلاس اگر با همهمة دانش‌آموزان روبرو شدید، لازم نیست کاری انجام دهید. در جای خود بی‌حرکت و ساکت بایستید، با این کار دانش‌آموزانی که در نزدیکی شما نشسته‌اند، متوجه شماخواهند شد. چند لحظه دیگر صبر کنید، این حالت دانش‌آموزان رفته‌رفته به دیگران سرایت نموده و کلاس آرام خواهد شد.
  2. اگر با ترفند اول کلاس آرام نشد، برخود مسلط باشید و عجولانه رفتار نکنید. با صدایی آهسته با دو سه نفر از شاگردانی که به نظر می‌رسد آمادگی گوش دادن به شما را دارند، شروع به صحبت کنید. با این‌گونه برخورد، در واقع از حس کنجکاوی دانش‌آموزان استفاده می‌کنید؛ زیرا وجود انسان به گونه‌ای است که دوست ندارد از هیچ مطلبی غافل بماند. حتما به خاطر داشته باشید با صدایی آرام شروع به صحبت کنید. در نتیجه این کار، بسیاری از دانش‌آموزان ساکت شده و دوست دارند بشنوند.
  3. به یک نفر تذکری بدهید یا سؤالی بپرسید و در آخر سؤال خود، نام یکی از شاگردان را که می‌دانید گوش نمی‌داده به زبان بیاورید. آن وقت تأثیر لو رفتن یک دانش‌آموز را که همه چشم‌ها به سوی او نشانه رفته مشاهده خواهید کرد. این را بدانید که یکی از خصوصیات بارز دانش‌آموزان این است که عاشق تمجید هستند. به‌جای برخورد با دانش‌آموزان پرحرف و شلوغ که گوش نمی‌کنند، از کسانی که توجه می‌کنند تعریف و تمجید کنید.

* فراموش نکنید:

– بی‌نظمی را توهین به خود تلقی نکنید.

– بی‌نظمی اقتضای طبیعت دانش‌آموزان است که به روش‌های مقتضی باید کنترل شود.

– بحث مورد نظر خود را در حد امکان با موضوعاتی سرگرم کننده آغاز کنید.

– شیوه‌هایی برای جلب توجه دانش‌آموزان داشته باشید.

منبع: کتاب جذاب‌سازی کلاس‌های دینی؛ و سایت آموزش و پرورش.

همچنین ببینید

روش كلاسداري استاد ماندگاری

اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي اصل پنجم، اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي دانش‌آموزان است. يكي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
15 + 15 =


52 + = 59