خانه / دسته‌بندی نشده / پنجمین خورشید

پنجمین خورشید

ابوجعفر، امام محمد باقر(علیه السلام) پنجمین آفتابی است که بر افق امامت، جاودانه درخشید. زندگیش سراسر دانش و ارزش بود، از این رو باقر العلوم نامیده شد، یعنی شکافنده دشواری‌های دانش و گشاینده پیچیدگی‌های معرفت. او در عصر حاکمیت جور و تشتت اندیشه‌های دینی امت اسلام، تولد یافت تا پیام آور معرفت و احیاگر اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد.

ولادت

حضرت ابوجعفر، باقرالعلوم، در شهر مدینه تولد یافت. بر اساس نظریه بیشتر مورخان و کتاب‌های روایی، تولد آن گرامی در سال ۵۷ هجری بوده است.(۱). این نقل، با روایاتی که نشان می‌دهد امام باقر به هنگام شهادت جد خویش حسین بن علی (علیه السلام) حضور داشته و سه سال از عمرش می‌گذشته، هماهنگی دارد.(۲)

تبار والای امام باقر

امام محمد باقر از جانب پدر و نیز مادر، به شجره پاکیزه نبوت منتهی می‌گردد. او نخستین مولودی است که در خاندان علویان از التقای دو بحر امامت (نسل حسن بن علی و حسین بن علی علیهما سلام) تولد یافت. پدر ایشان حضرت علی بن الحسین، زین العابدین و مادر مطهره شان ام عبد الله، فاطمه، دختر امام حسن مجتبی است.

نام و کنیه

نام آن حضرت محمد است. این نام را رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) برای وی برگزیده بود .جابر بن عبد الله انصاری یار دیرین پیامبر افتخار دارد که سلام رسول خدا را به امام باقر ابلاغ کرده است. از بیان او استفاده شده که نامگذاری حضرت به وسیله رسول الله صورت گرفته است. کنیه آن گرامی ابو جعفر (۳) است و جز این کنیه‌ای برای وی نقل نکرده اند

شمه ای از زندگانی حضرت

امام باقر علیه السلام د ر دوره امامت خویش فرصت های مناسبی را برای گسترش فرهنگ اهل بیت علیهم السلام، استحکام معارف شیعی و ترویج آن در میان اقشار مختلف مسلمانان به دست آورد. در آن دوران حساس و بحرانی، امام پنجم نهضت فکری و فرهنگی گسترده ای را آغاز نمود و شاگردان مهمی را تربیت کرد. از مهم ترین شاگردان و یاران آن حضرت می توان به: زرارة بن اعین، حمران بن اعین، حسن بن حسن بن حسن علیه السلام، زید بن علی بن الحسین علیهما السلام ، محمد بن مسلم ثقفی، ابو حمزه ثمالی و … اشاره کرد. شیخ طوسی معروف ترین شخصیت نگار شیعی نام ۴۶۸ نفر از شاگردان امام باقر علیه السلام را فهرست کرده است.

در مورد مقام و عظمت امام باقر علیه السلام به گفتاری حکیمانه از رسول گرامی اسلام بسنده می کنیم که” روزی از امام باقر علیه السلام یاد کرده و به جابر بن عبدالله انصاری فرمود: ای جابر! تو مردی از خاندان مرا درک خواهی کرد که همنام و هم شمایل من است. او سرچشمه های علم و دانش را می شکافد و به دیگران توضیح داده و تفسیر می کند”».

شهادت ایشان

حضرت باقر علیه السلام در روز دوشنبه، هفتم ذی الحجه سال ۱۱۴ ه . ق در سن ۵۷ سالگی به فرمان هشام بن عبدالملک، دهمین خلیفه بنی امیه مسموم و در مدینه به شهادت رسید و در کنار مرقد پدر گرامی‌اش حضرت سجاد علیه السلام در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

پی نوشت ها

  1. دلائل الامامة ۱۹۴، اصول کافی ۲/۳۷۲، ارشاد مفید ۲/۵۶، مصباح المتهجد ۵۵۷
  2. ر.ک: سبائک الذهب ۷۴، عیون المعجزات ۷۵، اخبار الدول و آثار الاول .۱۱
  3. مثیر الاحزان، جواهری ۲۳۷، تاریخ ابن خلکان ۲/۲۳، تاج الموالید، طبرسی/۳۹، المعارف ۲۱۵، سیر اعلام النبلاء، ۴/۴۰۱

همچنین ببینید

فرم ثبت نام تشکیل پرونده دفتر تبلیغات اسلامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
24 + 2 =


7 + 3 =