خانه / مناسبت ها / دهمین خورشید هدایت

دهمین خورشید هدایت

امام هادی(علیه السلام) دهمین رهبر آسمانی است که از سوی پیامبر گرامی(صلی الله علیه و آله و سلم) برای اداره امور امت اسلامی معرفی شده است. از نگاه پیروان اهل بیت امامت و رهبری جامعه تا دوازده نسل بر اساس فرمان الهی و پیامبر و امامان قبلی تعیین و به جامعه معرفی شده اند، در این زنجیره نورانی امام علی النقی معروف به امام هادی و ابوالحسن ثالث دهمین خورشید هدایت امت اسلامی است. این رهبر بزرگوار، فرزند امام جواد(علیه السلام) و نوه امام رضا(علیه السلام) است که در روستایی از اطراف مدینه به نام «صریا» به دنیا آمد. مادرش کنیزی با فضیلت و پارسا بود که سمانه نام داشت. تاملی در معنی و مفهوم «هادی» که معروف ترین لقب آن بزرگوار است، بسیاری از حقایق را روشن می سازد.

معنای هادی

هدایت در کتب لغت دو معنای «ارائه طریق » و «رساندن به مقصد و مطلوب» را در بردارد. و معمولاًٌ در ارائه راه مطلوب و مثبت به کار می رود.

در فرهنگ قرآن و عترت هدایت و هادی، بار مفهومی و معنایی بسیار عمیق تر از رهنمای جغرافیایی دارد. شناخت راه، شناخت مقصد، شناخت امت و کاروانیان همراه، شناخت موانع و مشکلات مسیر، شناخت دزد ها و گردنه ها، ایجاد انگیزه برای حرکت، دمیدن روح استقامت در رهروان، حفظ اتحاد و هماهنگی کاروان، حمایت و حفاظت از جان و مال و حقوق کاروانیان وظیفه دلیل و رهنمای کاروان و بخشی از مفهوم «هادی» در فرهنگ اسلامی است.

زندگی 

امام هادی، حضرت علی بن محمد النقی و معروف به ابن الرضا خورشید نورافشانی بود که از سالهای ۲۲۰ق تا سال ۲۵۴ رسالت رهبری و هدایت امت بزرگ اسلامی را بر دوش داشت و حدود سی و چهار سال ناخدای کشتی اسلام در میان امواج وحشتناک عصر عباسی بود. آن بزرگوار در تاریک ترین روزگار سلطه اشرار به زندگی بشریت نور و گرمی بخشید و در دشوارترین شرایط فرزندان پیامبر و قرآن را حمایت و سرپرستی کرد.

هادی آل محمد هم قبله را به خوبی می شناخت، هم قبیله را، هم مردم را، هم مردان ساحت سیاست را، او راه دست یابی به مقام قرب خدا را از اولیای او آموخته بود. از حیله ها و نیرنگ ها و مطامع و خواسته های دشمنان توحید و عدالت آگاه بود. او ضعف ها و کمبود ها و جهل و غفلت عمومی و بیماری انسانهای عصر خویش را به خوبی می شناخت . قربانیان بیماری های اجتماعی را می دید و از درد و رنج و مشکلات زندگی مردم می سوخت. پزشکی بود که با مریض به خوبی آشنا و مهربان بود. آفات و آسیب ها و خطرها و بیماری ها مسلمانان و نامسلمانان را به خوبی تشخیص می داد. او در حدود چهل و یک سال زندگی و سی و چند سال رهبری، هدایت مردم در سخت ترین دورانها را بر عهده داشت.

عصر هادوی
عصر امام هادی عصر دشواری است که ابوسفیان در جایگاه پیامبر نشسته و یزید ندای توحید و اخلاق بر می آورد.  عباسیان به بهانه وابستگی به پیامبر بر کرسی خلافت نشسته اند و خلافت و حکومت و دولت ابزاری برای بهره کشی از مردم و غارت «جان» و «مال» و «نوامیس» محرومان شده است.[۱] که ولخرجی‌ها و اسرافهای متوکل از بیت المال زبانزد خاص و عام است.[۲]

در این زمان متوکل، شخصی به نام عمر بن فرج رخّجی را والی مکه و مدینه کرده بود و او مردم را از هر گونه احسان و نیکی به آل ابوطالب منع می کرد و هر کس با آنان مهربانی میکرد، مورد تعقیب و آزار قرار می گرفت. به حدّی کار بر بانوان علوی سخت شد که لباس درستی نداشتند که در آن نماز بخوانند. تنها یک پیراهن مناسب برای نماز در دست آنان بود که به نوبت در آن نماز می خواندند. ولی پس از نماز آن را در می آوردند و به همان جامه های کهنه و بدون جامه به چرخ ریسی می پرداختند.[۳] عصر بنی عباس، سیاه تر و وحشی تر و سنگین تر از طاغوت های اموی است. این روزگار جزو بدترین زمان هایی است که علویان آن را درک نمودند.

رسالت بزرگ
رسالت بزرگ پاسداری از همه ارزش ها در برابر هجوم بی مرز بر دوش حضرت امام هادی(علیه السلام) است. امام نقش رساندن پیام قرآن به گوش عصرها  را بر عهده دارد. امام از هشت سالگی رسالت بزرگ رهبری امت را بر دوش گرفته است، ولی از همان آغاز به بهانه تربیت و آموزش در خانه ای در صریا اطراف مدینه تا حدود ۱۳ سالگی تحت نظر قرار می گیرد و سپس در تبعید گاه سامرا ۲۰ سال رایت نورانی امامت را برافراشته نگه می دارد.

پی نوشت ها

[۱] . سیره پیشوایان، ص۵۹۳٫

[۲] . همان، ص۵۹۴٫

[۳] . تتمة المنتهی، ص۳۲۳٫

همچنین ببینید

مادر من فاطمه بود

مادر من فاطمه بود معصومیت مادرم عصمت خداوند بود، حتی زمین هم رخصت می گرفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 29 =


61 + = 71