خانه / مناسبت ها / نخستین یاور۲

نخستین یاور۲

اشاره: در قسمت اول نخستین یاور گوشه هایی از زندگی حضرت علی(علیه السلام) را مطالعه نمودیم. در این یادداشت به زندگی ایشان بعد از هجرت از مکه می‌پردازیم.

 بعد از هجرت

در ذیل به دو نمونه از فضایل این حضرت بعد از هجرت اکتفا می کنیم.

۱ – جانبازي و فداكاري در ميدان جهاد : حضور وي در ۲۶ غزوه از ۲۷غزوه پيامبر  و شركت در سريه هاي مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است .

۲ – ضبط و كتابت وحي ( قرآن ) كتابت وحي و تنظيم بسياري از اسناد تاريخي و سياسي و نوشتن نامه هاي تبليغي و دعوتي از كارهاي حساس و پرارج امام بود . ايشان آيات قرآن چه مكي و چه مدني ، را ضبط مي كرد . به همين علت است كه وي را از كاتبان وحي و حافظان قرآن به شمار مي آورند. در اين دوران بود كه پيامبر فرمان اخوت و برادري مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علی پيمان برادري و اخوت بست و به حضرت علي (علیه السلام) فرمود : تو برادر من در اين جهان و سراي ديگر هستي . به خدايي كه مرا به حق برانگيخته است … تو را به برادري خود انتخاب مي كنم ، اخوتي كه دامنه آن هر دو جهان را فرا گيرد .

ازدواج

عمر و ابوبكر با مشورت با سعد معاذ رئيس قبيله اوس دريافتند جز علي علیه السلام كسي شايستگي زهرا سلام الله علیها را ندارد . لذا هنگامي كه وی در ميان نخلهاي باغ يكي از انصار مشغول آبياري بود موضوع را با ايشان در ميان نهادند و ايشان فرمود : دختر پيامبر (صلی الله علیه و آله وسلم مورد) ميل و علاقه من است . و به سوي خانه پیامبر به راه افتاد . وقتي به حضور رسول الله رسيد ، عظمت محضر ایشان مانع از آن شد كه سخني بگويد ، تا اينكه رسول اكرم (صلی الله علیه و آله وسلم )علت رجوع ايشان را جويا شد و حضرت علي  با تكيه به فضايل و تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام فرمود : آيا صلاح مي دانيد كه فاطمه را در عقد من درآوريد ؟ پس از موافقت حضرت زهرا (سلام الله علیها) آن حضرت به دامادي  پیامبر نائل آمدند .

غدير خم

پيامبر بعد از اتمام مراسم حج در آخرين سال عمر پربركتش در راه برگشت در محلي به نام غديرخم در نزديكي جحفه دستور توقف داد، زيرا پيك وحي فرمان داده بود كه ایشان بايد رسالتش را به اتمام برساند. پس از نماز ظهررسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) بر بالاي منبري از جهاز شتران رفت و فرمود : اي مردم ! نزديك است كه من دعوت حق را لبيك گويم و از ميان شما بروم درباره من چه فكر مي كنيد ؟ مردم گفتند : گواهي مي دهيم كه تو آيين خدا را تبليغ مي كردي پيامبر فرمود : آيا شما گواهي نمي دهيد كه جز خداي يگانه ، خدايي نيست و محمد بنده خدا و پيامبر اوست ؟ مردم گفتند : آري ، گواهي مي دهيم . سپس پيامبر دست حضرت علي را بالا گرفت و فرمود : اي مردم ! در نزد مؤمنان سزاوارتر از خودشان كيست ؟ مردم گفتند : خداوند و پيامبر او بهتر مي دانند . سپس پيامبر فرموند : اي مردم ! هر كس من مولا و رهبر او هستم ، علي هم مولا و رهبر اوست . و اين جمله را سه بار تكرار فرمودند . بعد مردم اين انتخاب را به حضرت علي  تبريك گفتند و با وي بيعت نمودند .

 بعد از رحلت برادر

پس از رحلت رسول اكرم به علت شرايط خاصي كه بوجود آمده بود ، حضرت علي از صحنه اجتماع كناره گرفت و سكوت اختيار كرد. نه در جهادي شركت مي‌كرد و نه در اجتماع به طور رسمي سخن مي‌گفت . شمشير در نيام كرد و به وظايف فردي و سازندگي افراد مي پرداخت . فعاليتهاي امام در اين دوران به طور خلاصه اينگونه است :

۱ – عبادت خدا آنهم در شان حضرت علي علیه السلام

۲ – تفسير قرآن و حل مسائل ديني و فتواي حكم حوادثي كه در طول ۲۳سال زندگي پيامبر صلی الله علیه و آله وسلم مشابه نداشت .

۳ – پاسخ به پرسشهاي دانشمندان ملل و شهرهاي ديگر .

۴ – بيان حكم بسياري از رويدادهاي نوظهور كه در اسلام سابقه نداشت .

۵ – حل مسائل هنگامي كه دستگاه خلافت در مسائل سياسي و پاره اي از مشكلات با بن بست روبرو مي شد .

۶ – تربيت و پرورش گروهي كه از ضمير پاك و روح آماده ، براي سير و سلوك برخوردار هستند .

۷ – كار و كوشش براي تامين زندگي بسياري از بينوايان و درماندگان تا آنجا كه با دست خويش باغ احداث مي كرد و قنات استخراج مي نمود و سپس آنها را در راه خدا وقف مي نمود .

خلافت 

 در زمان خلافت حضرت علي علیه السلام جنگ هاي فراواني رخ داد از جمله صفين ، جمل و نهروان كه هر يك پيامدهاي خاصي به دنبال داشت .

شهادت

 بعد از جنگ نهروان و سركوب خوارج برخي از خوارج از جمله عبدالرحمان بن ملجم مرادي ، و برك بن عبدالله تميمي و عمروبن بكر تميمي در يكي از شبها گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگ هاي داخلي را بررسي كردند و از نهروان و كشتگان خود ياد كردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند كه باعث اين خونريزي و برادركشي  علي و معاويه و عمروعاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تكليف خود را خواهند دانست . سپس با هم پيمان بستند كه هر يك از آنان متعهد كشتن يكي از سه نفر گردد . ابن ملجم متعهد قتل امام علي علیه السلام شد و در شب نوزدهم ماه رمضان در حالي كه حضرت علي در سجده بودند ، ضربتي بر فرق مبارك وارد ساخت که به دلیل همان ضربت حضرت علي (علیه السلام) در ۲۱ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاك سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .

همچنین ببینید

ما تا آخرین نفس در مقابل آمریکا ایستاده‌ایم.

سایت اطلاع رسانی آفاق به مناسبت یوم الله ۱۳ آبان گزیده ای از بیانات امام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 1 =