خانه / سوالات متداول / اعتقادی / حکایتی درباره نقش تربیتی قرآن

حکایتی درباره نقش تربیتی قرآن

حکایتى از اصمعى(۱)
زمخشرى در تفسیر کشّاف از اصمعى نقل مى کند: که از مسجد بصره بیرون آمدم .ناگهان چشمم به یک عرب بیابانى افتاد، که بر مرکبش سوار بود. وقتى با من روبرو شد؛ گفت: از کدام قبیله اى؟! گفتم از بنى اصمع. گفت از کجا مى‏آیى؟ گفتم:از آنجا که سخن خداوند رحمان(قرآن) را مى خوانند. گفت براى من هم بخوان!
من آیاتى از سوره و الذّاریات را براى او تلاوت کردم. تا به آیه «وَ فِي السَّماءِ رِزْقُكُمْ وَ ما تُوعَدُونَ»(۲) رسیدم. گفت: کافى است! و برخاست و شترى که با خود داشت قربانى کرد و گوشت آن را در میان نیازمندان تقسیم نمود، شمشیر و کمانش را نیز شکست و کنار انداخت و رفت.

این داستان گذشت. تا اینکه من(اصمعى) با هارون الرشید به زیارت خانه خدا مى رفتیم و مشغول طواف بودیم. ناگهان دیدیم، کسى با صداى آهسته مرا فرا خواند.نگاه کردم دیدم همان مرد عرب است، لاغر شده و رنگ از صورتش پریده است پیدا بود که عشق آتشین بر او چیره گشته و او را بى قرار ساخته است. وقتى مرا دید سلام کرد و گفت بار دیگر همان سوره ذاریات را برایم بخوان! هنگامى که به همان آیه رسیدم فریادى زد و گفت ما وعده خداى خود را به خوبى یافتیم، سپس گفت: آیا بعد از این هم آیه اى هست ؟من آیه بعد را خواندم. «ربّ السّماء والارض انّه الحق»(۳)
بار دیگر فریادى زد و گفت «یا سبحان الله من ذاالّذى أغضب الجلیل حتى الجئوه الى الیمین.»یعنى راستى عجیب است، چه کسى خداوند جلیل را به خشم آورده که این گونه سوگند یاد مى کند؟ آیا سخن او را باور نکردند که ناچار از قسم شده این جمله را سه بار تکرار کرد و بر زمین افتاد و مرغ روحش به سوى آشیان ملکوت پرواز کشید.
پی نوشت:

۱٫پیام قرآن ۹۶۹۵/۸ به نقل از تفسیر کشاف ۴۰/۴٫
۲٫قرآن کریم، سوره مبارکه الذاریات، آیه ۲۲٫
۳٫ قرآن کریم، سوره مبارکه الذاریات، آیه ۲۳٫

همچنین ببینید

استاد دهنوی/ پسرم نماز نمی‌خواند؛ چه كنم؟

پرسش و پاسخ تربیتی در حوزه مسائل كودك و نوجوان توسط استاد دهنوی پیرامون مشكل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
13 + 7 =