خانه / مهارت / با یک گروه بی تفاوت مواجه شوید

با یک گروه بی تفاوت مواجه شوید

اگرچه مخاطب بی تفاوت الزاما مخاطبی خشن نیست ، بعضی از افراد ترجیح می دهند با خشونت مطلق سروکار داشته باشند تا سکوت. درچنین موقعیتی، آسان است که تصور کنید مخاطب سؤالی ندارد. چون انگیزشی درصحبت های شما وجود ندارد. ممکن است الزاما چنین نباشد. ممکن است آن ها فقط افرادی بی تفاوت باشند. اگر مدیر جلسه حضوردارد، شما نبایستی نگرانی داشته باشید. او مخاطبان را دعوت به طرح پرسش خواهد کرد. اگر هیچ سؤالی وجود نداشته باشد، طرح سؤال را از خود آن ها شروع کنید. اگر مدیری حضورندارد، سعی کنید از مخاطبان چند سؤال کلی و مستقیم برای تشویق آن ها به مشارکت در بحث و پاسخ دهی بپرسید.

با خشونت مقابله کنید

مخاطب ممکن است به دلائل متعددی دچار خشونت شده باشد. از جمله : عدم توافق ریشه ای با نکات سخنرانی شما ، عصبانیت از سخنرانی سخنران قبلی ، رنجش از اجبار به نشستن درطول سخنرانی شما وقتی که درواقع برای شنیدن سخنرانی سخنران دیگری آمده باشد.

یک شیوه که شما می توانید برای مقابله با خشونت از آن استفاده کنید، تأیید آن است. سعی کنید مخاطبان خشن را با پذیرا بودن، خلع سلاح کنید سپس، از آن ها بخواهید بی طرف بوده و وقتی شما مشغول ایراد سخنرانی هستید، قضاوت نکنند. شیوه دیگر،  داشتن هماهنگی و برنامه قبلی با یک دوست و همکار است که در بین مخاطبان نشسته، او می تواند سؤالی بپرسد که با آن بحث آغازشود. دوست شما می تواند یک سؤال به طور واضح نا مناسب بپرسد و شما پاسخی قوی و از قبل آماده شده را به او بدهید و بر مخاطبان، پیروز شوید.

تفاوت های فرهنگی

گاهی اوقات سخنران می تواند ناخواسته خشونت را در بین مخاطبان با ارتکاب خطای فرهنگی ایجاد کند. وقتی مطلبی را بیان می کنید، استفاده از انگشت اشاره برای تأکید یک علامت قابل قبول برای اغلب اهالی مغرب زمین است اما بسیاری از فرهنگ های آسیائی این حرکت را زشت دانسته و حرکت استفاده از تمام دست را ترجیح می دهند.

با رسانه ها مقابله کنید

اگر مجبور به سخنرانی در گردهمائی عمومی بوده یا سازمان خود را در یک کنفرانس مطبوعاتی معرفی می کنید ، مهم است که با اعتماد به نفس ، رسانه را اداره کنید . همیشه پرسش ها را با خونسردی ، مؤدبانه و هوشمندانه پاسخ دهید و مراقب باشید به خبرنگاران اجازه ندهید کلمات را در دهان شما بگذارند .

عبارات زیر ، نمونه هائی است از پاسخ های کلی به خبرنگاران :

–        ” من قبلا نقطه نظرم را در سخنرانی عنوان کرده ام . فکر نمی کنم مطلب بیشتری برای اضافه کردن دراین موقعیت داشته باشم . “

–        ” شما مطمئنا نکته ای ارزشمند را مطرح کرده اید ولی من ترجیح می دهم فکرکنم … “

–        ” نه ! ابدا این ، آن چیزی نیست که می گویم . مایلم اشاره کنم آنچه درواقع می گویم این است … “

–        ” درحالی که از آنچه می گوئید قدردانی می کنم ، احساس می کنم باید تأکید کنم که … “

از تجربیات خود یاد بگیرید

مقابله کردن با پرسش های نامناسب و خشونت عمومی در طول یک سخنرانی، نیازمند مهارت هائی است که می تواند برای بهبود یافتن ، زمان زیادی ببرد. از اشتباهات خود درس گرفته و آن را به دیگر موقعیت های زندگی در زمانی که با مشکلاتی ازآن دست روبرو می شوید، بسط دهید .

چگونه خودرا تطبیق دادید ؟ آیا شما به موقعیت پیش از پاسخ دهی کامل فکرکردید ؟ آیا شما بطور سنجیده موقعیت را خنثی کردید ؟ اگر مخاطبی به تمسخر متوسل شد تا اعتبار شمارا کم کند ، چه می کنید ؟ بهترین پاسخ دراین موقعیت بکارگیری طنز است . هرگز از استهزاء استفاده نکنید که ممکن است فقط در بدترکردن موقعیت نقش داشته باشد .

اگر می دانید که سخنرانی شما درحال برانگیختن مخالفت است ، سعی کنید خشونت را پیش بینی کنید . با درخواست از همکاران در بمباران کردن شما با پرسش های دشوار ، پیشنهادات پرخاشگرانه را با موفقیت وارد میدان کنید . هرچه تجربه بیشتری داشته باشید ، با اعتماد به نفس بیشتری پاسخ خواهیدداد .

نکته های تکمیلی …

–        سعی کنید زمینه های مشترک با مخاطبان پیدا کنید .

–         پرسشگر را به منابع اطلاعاتی دیگر هدایت کنید .

–         برای پرسش ها شکیبا باشید حتی اگر هیچ پاسخی وجودندارد .

–         حقیقت را بگوئید . چون مخاطب به سرعت عدم صداقت را تشخیص می دهد و موجب کاهش اقتدار شما می شود .

–         خونسرد باقی ماندن در زمان مواجهه با خشونت از سوی مخاطبان می تواند کمک کند موقعیت منفی خنثی شود .

–         فقط سؤالی که پرسیده شده باید پاسخ داده شود نه آنچه شما ترجیح می دهید .

–         پاسخ ها بایستی به طور مربوطی کوتاه نگهداشته شوند . به خصوص اگر بدانید پرسشگران دیگری هم منتظر شنیده شدن صحبت هایشان هستند .

–         ممکن است برنامه ای پنهان پشت پرخاش و خشونت وجود داشته باشد .

–        از سکوت می توان برای برانگیختن مخاطبی به پرسیدن سؤال ، استفاده شود .

–        همیشه آرام ولی هشیار باقی بمانید و از سخنرانی خود لذت ببرید .

همچنین ببینید

تفاوت حضرت عیسی(ع) در قرآن با مسیح انجیل

* تولد عیسی از منظر انجیل و قرآن مکان تولد تصویری که اناجیل به ما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
30 + 29 =


3 + 5 =