خانه / مناسبت ها / پرونده ویژه اربعین حسینی / درآمدی بر مبانی و تاثیرات جامعه شناختی پیاده روی اربعین حسینی

یکی از مسائلی که امروز همه نگاه ها را به خود معطوف کرده است، واقعه عظیم راهپیمایی اربعین حسین(علیه السلام) است که میلیون ها نفر از ارادتمندان و شیعیان از سرتا سر دنیا راهی عراق شده و مراتب ارادت و محبت خود را به حضرت سید الشهدا(علیه السلام) ابراز می کنند.اربعین حسینی در واقع عصاره ای از شعائر و آداب دینی و مذهبی شیعیان است که در عرصه اجتماعی آثاری همچون تحقق عینی سبک زندگی دینی، تقویت هویت شیعی و تولید ادبیات دینی را به همراه دارد. نویسنده در این نوشتار سعی نموده این واقعه عظیم را از منظر جامعه شناختی بررسی نماید:

۱-تحقق عینی سبک زندگی دینی

اینکه زائر از داخل خانه خود غسل کرده و توشه برداشته و از ارحام و دوستان و آشنایان حلالیت طلبیده و در مسیر زیارت سختی ها را بر جان خریده و با دوستان دینی همراه و همصدا می شود و در این مسیر به زیارت ائمه معصومین که در خاک عراق هستند مشرف شده و در طی مسیر قرآن و ادعیه و اذکاری که مورد قرائت قرار می دهد و کمکی به همنوعان و هم کیشان خود در طول مسیر می دهد و فضایلی که از سیره اهلبیت مورد زمزمه و تکرار قرار می دهند و با صاحبان علم و دانش و روحانیون شیعه در مورد عقاید و احکام خویش صحبت می کنند و سوالات و شبهات خود را حل می کنند، همه و همه بخش کوچکی از این مسیر الهی و رو به کمال اخلاقی زائر است که سبک زندگی دینی را به صورت عینی برای هر فرد زائر می سازد.
اربعین عصاره و معجونی از فضایل و کرامت های اخلاقی و مستحبات و واجباتی است که هر شیعه به آن نیاز دارد و تجدید عهدی با امامان معصوم(علیهم السلام) است که در این دوران سخت که اثرات فرهنگ مخرب انسانی و اومانیستی سود محور دنیای غرب گرا بر ما هجوم آورده است بار دیگر نهضت امام حسین(علیه السلام) سر برآورده است و به مثابه مصباح الهدی (چراغ هدایت) بودن در حال روشنایی بخشی به جهان محنت زده است.
۲-تقویت هویت شیعی

نفس تجمع و هم افزایی و همدلی و همگرایی شیعیان در این واقعه عظیم که از کشورهای مختلف و قاره های مختلف راهی عراق شده و در کنار هم هستند و موکب های عراقی و ایرانی بدون نگاه به ملیت و نژاد و زبان به هم مهر می ورزند، زمینه های اتحاد هر چه بیشتر مذهبی و تقویت هویت مذهبی شیعه را رقم می زند.
واقعه اربعین در حیث اجتماعی و متشکل کردن بر اساس انگیزه های دینی و ایجاد وحدت میان شیعیان در طول تاریخ بی بدیل است و اینکه تفاوت ها رنگ می بازد و اشتراک های دینی و حرکت حول شعار “لبیک یا حسین” همه اختلافات و مجادلات را به حاشیه می راند. امروز به واسطه سفره پر برکت امام حسین(علیه السلام) عراقی و ایرانی یکدیگر رو مثل برادر می دانند و تنش های دیرینه و دعوهای انگلیسی تفرقه برانگیزانه عرب و عجم مضمحل شده و واقعا کدام مذاکرات و معاهدات و قراردادی این گونه می توانست این ارتباط وثیق را بسازد.
۳-زمینه ساز تولید ادبیات دینی

در شرایط کنونی، اربعین بسط صدای حقانیت شیعه در جهان است و به واسطه اربعین تولید ادبیات دینی و سفرنامه نویسی، گزارش نامه نویسی و کتاب ها و مقالات متعدد در فضیلت یا توصیف اربعین نوشته شده است که به دلیل حضور ملیت های مختلف این ادبیات مشترک شیعی در حال توسعه و ترویج به زبان های مختلف در سرتاسر جهان است.
پرداخت رسانه ای به پیاده روی اربعین از سوی رسانه های مکتوب و بر خط و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و… همه موجب شده است تا این واقعه در صدر اخبار دینی قرار گیرد؛ به گونه ای که اربابان و بنگاه های رسانه ای استکبار جهانی در سال های اول این واقعه عظیم را با سیاست سکوت خبری دنبال کردند اما اما امروز سد شکسته شده است و دشمن در صدد است تا با انعکاس خدشه دار( همچون پر رنگ کردن مشکلات زائرین و…) از اتهام عدم اشراف به موضوعات خبری و عدم رعایت انصاف و عدالت خبری فرارکرده و با اخبار مخدوش عقده گشایی کند.
تولید مستندهای متعدد و نوشته شدن متون هنری از پیاده روی اربعین و همچنین پخش مستقیم این کلان برنامه از شبکه های متعدد ماهواره ای و رادیویی مسبب بسط و ترویج و تبلیغ آموزه های دینی و مذهبی شده است که البته افزایش کمی و کیفی آن نیازمند بسیج هنرمندان و نویسندگان است که بتوانند در این مسیر حاظر شده و زوایای پیدا و پنهان را ملموس درک کرده و بتوانند به دقت آن را روایت و بازنمایی کنند.
۴- بزرگترین شبکه اجتماعی معنویت گرا

اربعین زمانی ایجاد می شود و تبدیل به یک موج اجتماعی ۲۵ میلیونی می شود که در حوزه مدیریت رسانه، فلش ها و حرکت ها به سمت گروه های و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی است و امروز هر بنگاه و موسسه و نهاد و…. در صدد افزایش عضو و افزایش دائره مخاطبین خود است که بدون شک کی توان اربعین را بزرگترین و پر اثر ترین شبکه اجتماعی عینی موجود جهان عنوان کرد.
اربعین به تنهایی توانسته است قافیه اتاق فکرهای مختلفی که در صدد نفوذ به عقاید دینی شیعه و معارف اهلبیت(علیهم السلام) و معنویت بوده اند را بشکند. در فضایی که انبوهی از سایت ها و گروه های فضای مجازی در حال تولید شبهات از سنخ های گوناگون ضد دین و ضد شیعه و مخالف روحانیت و باستان گرا و الحادی و … هستند و در قالب های مختلف عکس و صوت و فیلم و چند رسانه ای و… عشوه گری کرده و به سست کردن بنیان های اعتقادی و اخلاقی مردم روی آورده اند، اربعین موجی از تطهیر و روشنایی آورده و همه اینها را می شوید و با خود می برد و همه را خنثی می کند. خودتان را جای مدیر کانالی بگذارید که یکسال برای انحراف یک جوان و فروغلطاندن او در موج شبهات دینی و رواج فساد و ابتذال فرهنگی صرف می کند و به هنگامه اربعین که می رسد، تصویر پروفایل عضو جوان تغییر کرده و عکس هایی از پیاده روی خود در مسیر اربعین را به اشتراک می گذارد.
۵- بارقه امید در جهان مادی گرا

تجمع میلیون ها انسان لنزهای دوربین عکاسان و فیلم برداران را به خود مشغول کرده است، نگاه ها معطوف شده که امام حسین(علیه السلام) کیست که شیعیان حاضرند که سختی ها را به جان بخرند و در این وضعیت که عراق با چالش هایی همچون هجوم داعش روبرو است به دل جاده بنند و و راهی این سفر خطیر و ارزشمند بشوند.
اربعین پیام های بزرگی دارد که در مقیاس معادلات بشری جا نمی شود و این نقطه عطف برای جهانی است که تشنه معنویت است، جهانی که آسایش را برای بشر آورده است اما آرامش و طمانینه قلبی و اتکا به عامل فرمادی و آسمانی در آن مفقود است.
اربعین برای مادی گرایان و سود محوران سوال ایجاد خواهد کرد که کربلا چه چیزی دارد که مردم همه مال و جان خود را در مسیر آن به میدان می آورند، اربعین علامت سوال های بزرگی برای قلب های آماده ایجاد می کند و بسیاری که قلب آماده برای پذیرش پیام امام حسین (علیه السلام) داشته باشند از این سروش آسمانی الهام خواهند گرفت.
صد البته این چراغ که روشن شده است در سال های آینده پیام هایش روشن تر و اثر گذارتر خواهد بود و شیعه باید بتواند از این موقعیت تاریخی برای رساندن معارف حقه اهلبیت(علیهم السلام) بیش از پیش و بهتر استفاده کند.
منبع: خبرگزاری رسا

همچنین ببینید

آداب زیارت اربعین

آداب زیارت اربعین عظمت مصیبت و مظلومیّت خامس آل عبا به گونه اى است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 49 = 55