یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
خانه / مهارت / علائم مربوط به چهره را حدس بزنید

علائم مربوط به چهره را حدس بزنید

در برداشت ها و تفاسیر مربوط به زبان بدن ، چهره ، اثرگذارترین بخش است. اگر به اندازه کافی به مخاطبان خود نزدیک هستید، قادر خواهید بود شمار زیادی از نشانه‌های جزئی را دریافت کنید . از حرکات ابرو و نگاههای چشم تا کج کردن لب ها به عنوان زبان بدن کلی . همیشه به یادداشته باشید چهره را به عنوان یک شاخص مهم درنظربگیرید . یک علامت به تنهائی ممکن است علامت صحیحی از آن چه شخص احساس می کند، نباشد .

حرکات دست و بازو را حدس بزنید

حرکات دست و بازو برای افزایش تأثیر سخنرانی مفید هستند و می توانند چیزهای زیادی در مورد فردی که از آن ها استفاده می کند، به شما بگویند. دربخش پرسش و پاسخ به وضعیت دست و بازوی افرادی که پرسشی طرح می کنند، توجه کنید . اگر نمی توانید آن هارا به وضوح ببینید، از آن ها بخواهید به هنگام صحبت کردن ، بایستند. وضعیت بدنی که مخاطبان استفاده می کنند، یک محتوای فرهنگی قوی دارد. بنابراین، این نکته را در زمان تفسیر زبان بدن در خاطر داشته باشید. به عنوان مثال : در نقاطی ممکن است آشکارا سر و دست خود را تکان دادن علامت بیقراری باشد درحالی که این طرز حرکات بدن ، با اغلب محاورات مخاطبان نقاط دیگر ، همراه باشد .

وضعیت های پیش بینی نشده را مدیریت کنید

مایلید بدانید اگر یک صدای انفجار دربین سخنرانی شما رخ دهد، چه کنید ؟ یا یکی از مخاطبان دچار غش ناگهانی شود؟ اگر چه شانس این گونه رخدادها بسیار کم است. خوب است مراحلی را که بایستی درصورت روبروشدن با چنین اتفاقات پیش بینی نشده ای دنبال کنید ، درذهن خود مرور کنید . از خود بپرسید آیا می دانید کجا می توانید چراغ هارا روشن کنید ؟ ، کجا می توانید جعبه کمک های اولیه را بیابید ؟. چگونه می توانید کمک پزشکی درخواست کنید ؟ درهای خروج ، زمان آتش سوزی کجا هستند ؟ اگر نمی دانید احتمالا ازکجا می توانید این چیزهارا پیدا کنید ، مطمئن شوید پیش از سخنرانی ، این اطلاعات را جمع آوری کرده اید

از گوش های خود استفاده کنید

شما نیاز ندارید تمام چراغ ها را روشن کنید تا بتوانید زبان بدن مخاطبان خودرا بفهمید. بسیاری از علائم می توانند از طریق شنوائی جمع آوری شوند. شما می توانید سر و صدای مردم درحال بی قراری یا صدای پچ پچ آن هارا بشنوید . هردوی این ها ممکن است نشان دهد که حوصله مخاطبان شما سررفته یا گیج شده اند . آسان است که توجه خودتان را ازاین صداها به تمرکز روی سخنرانی بگردانید . ولی ارزشمنداست که همواره به صدا هوشیارباشید . این سرنخ ارزشمند ، برای قضاوت در مورد خلق و خوی مخاطبان شماست .

به پاها نگاه کنید

وضعیتی که در آن کسی پاهای خودش را تکان می دهد ، چیزهای زیادی در مورد نگرش وی به ما می گوید . به عنوان مثال اگر مخاطبی پاها را روی هم انداخته باشد ، ممکن است نشان دهد که درسخنرانی شما تأمل می کند. پاهای جفت شده اما می تواند نشان دهنده موافقت کلی باشد. اگر مخاطب شما نشسته است ، حرکت محدود خواهد شد و شما ممکن است قادر باشید فقط آن هائی را که در ردیف جلو هستند، ببینید ولی حرکات پاهای آن ها باید به شما نشانه ای بدهد که چگونه بقیه مخاطبان به سخنرانی شما واکنش نشان می دهند .

به عادت ها توجه کنید

اغلب مردم بی اراده زبان بدن خود را با بی قراری عادتی بازی کردن با لوازم شخصی خودشان ، مثل عینک ، ساعت ، گوشواره یا دکمه سردست همراه می کنند . نگاه کردن به ساعت می تواند علامت کسل شدن یا حتی بی قرارشدن باشد، در حالی که جویدن مداد یا عینک ، علامت تفکراست . ازجنبه مثبت ، نشستن ثابت و عدم حضور هریک از این عادت ها اغلب می تواند علامت درگیری کلی و موافقت با محتویات سخنرانی شما باشد .

نکته های دیگر …

–         دنبال پنهانی بالا رفتن دستی دربین مخاطبان که می خواهد جلوی خمیازه کشیدن را بگیرد ، بگردید .

–          حالت چهره خنثی ، نشان دهنده عقاید شکل نگرفته در مخاطب است .

–          چانه در حال استراحت روی دست ، تمرکز مخاطب را نشان می دهد .

–          پاها روی هم انداخته ، تأمل مخاطب را نشان می دهد .

–          حالت های فوق ، وضعیت بدنی خنثی است . این وضعیت بدنی آرام آشنا ، یک ذهن باز را نشان می دهد . مخاطبی با این حالت ، تاکنون تحت تأثیر بحث قرار گرفته و مایل به شنیدن بیشتر می باشد .

–          خم شدن به جلو ، موافقت مخاطب را بیان می کند .

–          در وضعیت بدنی علاقه مند ، بدن مخاطب به جلو خم می شود ، چانه روی دست استراحت می کند . وضعیت پاها همچنین موقعیت مثبت بالاتنه را تقویت می کند .

–         وضعیتی که چانه روی دست مشت کرده قرار گرفته اشتیاق به یادگیری مخاطب را نشان می دهد .

–          مرتب گذاشتن پاها نشان دهنده هوشیاری مخاطب است .

–          ضمنا از ضربه زدن با پاها که نشانه ای قوی از عدم تحمل مخاطبان است ، آگاه باشید .

همچنین ببینید

کنترل خشم+پاورپوینت و pdf

راهکارهای کنترل خشم کدامند؟ چگونه می‌توانیم هنگامی که عصبانی و خشمگین هستیم رفتار خود را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

54 + = 58