یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
خانه / مناسبت ها / پرونده ویژه اربعین حسینی / اربعین منحصر به سیدالشهدا(علیه السلام)

اربعین منحصر به سیدالشهدا(علیه السلام)

برای شیعیان ائمه اطهار(علیهم السلام) همیشه این سوال مطرح است که چرا فقط براى امام حسين عليه ا‏‌لسلام روز اربعين تعيين شده و براى امامان ديگر و حتى پيامبر اكرم (صلى‌‏اللَّه‌‏عليه‌‏وآله و سلم)، مراسم روز اربعين نداريم؟

براى توضيح جواب اين سؤال، به اين مطالب توجه كنيد:

۱٫ فداكارى‏هاى امام حسين عليه السلام، دين را زنده كرد و نقش او در زنده نگه داشتن دين اسلام، ويژه و حائز اهميت است. اين فداكارى‏ها را بايد زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دين اسلام است. گرامى‏داشت روز عاشورا و اربعين، در حقيقت زنده نگه داشتن دين اسلام و مبارزه با دشمنان دين است.

۲٫ مصيبت حضرت امام حسين عليه ‏السلام، براى هيچ امام و پيامبرى پيش نيامده است. مصيبت امام حسين عليه‏ السلام، از همه مصيبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل ديگرى هم در كار نبود، همين عامل كافى است كه نشان بدهد چرا براى امام حسين عليه ‏السلام بيش از امامان ديگر و حتى بيش از پيامبر اسلام‏ (صلى ‏اللَّه ‏عليه ‏وآله) عزادارى مى‏كنيم و مراسم متعددى برپا مى‏كنيم.

۳٫ در ماه محرم سال ۶۱ق. امام حسين عليه‏ السلام، فرزندان، خويشان و ياران آن حضرت را كشتند و اسيران كربلا را به كوفه و شام بردند و همين اسيران داغديده، روز اربعين شهادت امام حسين عليه ‏السلام و يارانش، به كربلا رسيدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجديد شد و آن روز، روز سختى براى خاندان پيامبر بود.

۴٫ دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسين عليه ‏السلام، قصد نابود كردن دين اسلام را داشتند. دشمنان امام حسين عليه ‏السلام تلاش كردند تا حادثه كربلا، به كلى فراموش شود و حتى كسانى را كه براى زيارت امام حسين عليه ‏السلام مى‏‌آمدند، شكنجه مى‏كردند و مى‏كشتند. در زمان متوكل عباسى، همه قبرهاى كربلا را شخم زدند؛ مزرعه كردند و مردم را از آمدن براى زيارت قبر امام حسين عليه‌‏السلام، منع كردند. شيعيان هم براى مقابله با اينها، از هر مناسبتى استفاده مى‏كردند كه يكى از اين مناسبت‏ها، حادثه روز اربعين است.

۵٫ يكى از نشانه‏‌هاى مؤمن، زيارت امام حسين عليه‏‌السلام در روز اربعين است. از حضرت امام حسن عسكرى عليه‌‏السلام روايت شده است كه علامت‏هاى مؤمن پنج چيز است؛ پنجاه و يك ركعت نماز فريضه و نافله در شبانه ‏روز، زيارت اربعين، انگشتر به دست راست كردن، پيشانى بر خاك نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و يكى از وظايف شيعيان را اهتمام به زيارت اربعين بر شمرده‌‏اند.

همچنین ببینید

آداب زیارت اربعین

آداب زیارت اربعین عظمت مصیبت و مظلومیّت خامس آل عبا به گونه اى است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

70 + = 72