جمعه , ۲ اسفند ۱۳۹۸
خانه / مناسبت ها / پرونده ویژه اربعین حسینی / نقش اربعین در ظهور حضرت ولی عصر(ارواحناه فداه)

نقش اربعین در ظهور حضرت ولی عصر(ارواحناه فداه)

در اربعین میلیون‌ها زائر با پای پیاده و تحمل رنج و سختی‌های طاقت فرسا به سوی کربلا می‌روند. جدای از زیبایی‌ها و ثواب‌های مختلف پیاده‌روی اربعین و اثرات آن در وضعیت اجتماعی و فرهنگی مردم که درباره آن هرچه بنویسند و بگویند باز کم است، ابعاد بین‌المللی و تاثیرات جهانی آن بسیار قابل تامل است.
به عنوان نمونه، پس از راه‌پیمایی عظیم اربعین چند سال اخیر و تجمع بیست و چند میلیونی مسلمانان برای یک نفر، آن‌هم در کشور بحران زده‌ی عراق و در چند کیلومتری داعش، پذیرایی شبانه‌روزی از همه‌ی زائران به رایگان و تحمل سختی‌های فراوان توسط زائران باعث شد تا رسانه‌های دنیا مجبور شوند دیگر به این حقیقت اقرار کنند، تا جایی که روزنامه هافینگتن پست در تحلیلش این‌گونه بیان کند: «“حسین کیست؟”، سوالی با این عمق که می‌تواند باعث شود افراد دین خود را تغییر دهند تنها زمانی می‌تواند پاسخ داده شود که شما با پای پیاده به حرم حسین رفته باشید.»
و در ادامه مقاله خود در اعترافی جالب در مورد دلایل ناآگاهی مردم جهان از این مراسم، می‌نویسد: «اما چرا شما هیچ‌گاه درباره‌ این مراسم چیزی نشنیده‌اید؟ احتمالاً به این قضیه مربوط است که رسانه‌ها عموماً، بیشتر با تصویری منفی، سیاه و افراطی سرو کار دارند تا روایتی مثبت و امیدبخش، بخصوص وقتی با اسلام مواجه می‌شوند.»
و یا در همین راستا روزنامه ایندیپندنت در گزارشی به معرفی مراسم اربعین حسینی پرداخت و آن‌را «بزرگ‌ترین مراسم مذهبی جهان» توصیف کرد.
اما از همه این‌ها که بگذریم، تأثیر این پیاده‌روی در نجات حقیقی بشریت که همان ظهور امام زمان (عج) است غیرقابل کتمان است. همان‌گونه که می‌دانید در روایات اهل تسنن و شیعه آمده است که امام زمان (عج) در آغازین لحظات ظهور، ما بین رکن و مقام می‌ایستند و پنج ندا می‌دهند:
۱٫ اَلا یا اَهلَ العالَم اَنَا الاِمام القائِم. آگاه باشید ای جهانیان که منم امام قائم،
۲٫ اَلا یا اَهلَ العالَم اَنَا الصَّمصامُ المُنتَقِم. آگاه باشید ای اهل عالم که منم شمشیر انتقام گیرنده،
۳٫ اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین قَتَلُوهُ عَطشاناً. بیدار باشید ای اهل جهان که جدّ من حسین را تشنه کام کشتند،
۴٫ الا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین طَرَحُوهُ عُریاناً. بیدار باشید ای اهل عالم که جد من حسین را روی خاک افکندند،
۵٫ اَلا یا اَهلَ العالَم اِنَّ جَدِی الحُسَین سَحَقُوهُ عُدواناً. آگاه باشید ای جهانیان که حق جد من حسین را از روی کینه توزی پایمال کردند.
بنابراین امام زمان (عج) با امام حسین (علیه السلام) خود را معرفی می‌کنند و در روایات باز به این نکته اشاره می‌شود که همه‌ی انسان‌های زنده در آن روز ندای حضرت را می‌شنوند و او را می‌شناسند. پس نتیجه می‌گیریم قبل از ظهور باید همه‌ی بشریت از شرق تا غرب عالم امام حسین علیه السلام را بشناسند. همانطور که مرحوم آیت الله بهجت(رحمه الله علیه) فرمود:«… امام زمان خودش را به واسطه امام حسین علیه السلام به همه عالم معرفی می‌کنند … بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم، حسین علیه السلام را شناخته باشند… اما الان هنوز همه مردم عالم، حسین علیه السلام را نمی‌شناسند و این تقصیر ماست، چون ما برای سیدالشهدا علیه السلام طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنود» بر این اساس پیاده‌روی اربعین بهترین فرصت برای معرفی حسین (علیه السلام) به عالم است
پیاده‌روی اربعین این سال‌ها، در حقیقت اولین عمل قابل لمس همه شیعیان محسوب می‌شود که در تعجیل ظهور حضرت حجت (عج) بسیار موثر است، چرا که باید ابتدا همه امام حسین (علیه السلام) را بشناسند تا معرفی کردن امام زمان با امام حسین (علیه السلام) معنا پیدا کند.
حال باید امید داشت با برگزاری هرچه وسیع‌تر و باشکوه‌تر پیاده‌روی اربعین سال‌های بعد، بیش از پیش امام حسین علیه السلام را به جهانیان معرفی کنیم و در نهایت اینکه به تعبیر آیت الله محسن اراکی،زیارت اربعین رجوع به امامی است که ظاهرا در معادلات تاریخی کشته شده است و از نظر کمیت‌گراها به پایان راه رسیده است، اما ما هیچ احساس تمام شدن راه را نمی‌کنیم… مسئله اربعین حسینی یک نمود از یک انرژی عظیم اجتماعی است که در صحرای کربلا تولید شد و تاریخ را به حرکت در آورد و تا زمانی که تاریخ را به نقطه مطلوب نرساند از پای نخواهد نشست.

همچنین ببینید

آداب زیارت اربعین

آداب زیارت اربعین عظمت مصیبت و مظلومیّت خامس آل عبا به گونه اى است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 1 =