خانه / تشکل / تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت دوم]

تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت دوم]

ویژگی‌های تشکیلات اسلامی

از آن جایی که در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اسلامی است و همه اجزاء آن نیز باید اسلامی باشد تشکیلات به تنهایی مورد بحث ما نخواهد بود بلکه تشکلی مورد نظر و مفید خواهد بود که اسلامی باشد یعنی براساس معیارها و موازین اسلامی پایه‌ریزی شده باشد و رنگ و بوی اسلامی داشته باشد.

تشکیلات اسلامی به طور قطع خصوصیاتی متفاوت از تشکل‌های دیگر دارد و به همین جهت باید مورد بررسی قرار گیرد. شهید بهشتی در این باره مطالبی را دارند که به صورت دسته‌بندی ذیل می‌باشد:

۱‌ـ تشکیلات اسلامی، پاسدار ارزشها

شهید بهشتی در این رابطه می‌فرماید:

«یکی از اصول پذیرفته شده تشکیلات اسلامی باید این باشد، متشکل می‌شویم تا پاسدار ارزشها باشیم. تشکل خوب و سالم تشکلی است که یک نظام ارزشی را روشن و صریح مطرح می‌کند و می‌گوید ما پاسدار این نظام ارزشی هستیم».

۲ ـ تشکیلات اسلامی زمینه رشد است

ایشان در بیانات خود اینگونه می‌فرماید:

«اگر تشکیلات بنابر انتخاب اصلح، بنابر میدان دادن به افراد برای شکوفایی استعدادها باشد که این از ضروریات اسلامی بودن آن است زمینه رشد است».

ایشان در ادامه اینگونه می‌فرمایند:

«هر جا که دیدید در تشکیلات زمینه رشد چه از نظر فکری و چه از نظر معنوی برای شما وجود ندارد بدانید که با یک مشکل مواجه هستید یا تشکیلات اسلامی نیست یا شما راه را به اشتباه رفته‌اید.»

۳ ـ تشکیلات اسلامی وسیله‌ای برای خودسازی

شهید بهشتی در یکی از سخنرانی‌های خود در این رابطه می‌فرماید:

«یک تشکل باید سازنده ما، آسان کننده خودسازی برای ما و کمکی برای سیر الی‌الله برای شرکت کنندگان در تشکل باشد».

یا در جای دیگر می‌فرماید:

«کار در تشکیلات باید آهنگ عبادت داشته باشد»

و این است که تشکیلات و کار تشکیلاتی وسیله‌ای برای خودسازی می‌شود.

البته باید یادآور شد که در تشکیلات اسلامی از آنجایی که افراد و اعضای تشکل دست از خواسته‌ها و تمایلات شخصی خویش برداشته و تابع تصمیمات جمعی با تصمیم رهبری تشکل می‌شوند همین دست کشیدن و امتناع از اغراض و امیال شخصی مقدمه‌ای برای خودسازی است که در اعمال فردی و تک‌روی‌ها میسر نمی‌باشد.

۴ ـ تشکیلات اسلامی خادم مردم

تشکیلات اسلامی به جای اینکه باری باشد بر دوش مردم، بار مسئولیت خدمت به مدرم را به دوش می‌کشد همان گونه که شهید مظلوم می‌فرماید:

«برای نسل جوان، تشکیلات اسلامی تشکیلات با انگیزه قدرت طلبی را تداعی نمی‌کند بلکه آن‌، تشکیلات با انگیزه خدمت و فداکاری و جانبازی در راه یک آرمان بزرگ و هدف متعالی را تدعی می‌کند و آن چیزی نیست جز خدمت بهتر و مؤثرتر، در جهت خدمت به خلق خدا برای رضای خدا»

و این معنا در یک جمله این شهید خلاصه می‌شود که: «ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت»

۵ ـ تشکیلات اسلامی با محوریت ولایت فقیه

سوالی که شاید پیرامون تشکیلات اسلامی مطرح می‌شود جایگاه ولایت فقیه در تشکیلات اسلامی و نوع نگاه به آن است شاید اینگونه به نظر برسد که حرکت تشکیلاتی به نوعی حرکت مخالف با جمهوری اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه می‌باشد و شاید در این رابطه تزاحم و تضاد و تناقض به وجود آید در حالی که تشکیلات اسلامی می‌تواند بازوی قدرتمندی برای ولایت فقیه در جهت رسیدن به اهداف متعالی باشد همان گونه که شهید در این رابطه می‌فرماید:

«هما طور که در کل جامعه مسئله ولایت فقیه، نفی داشتن تشکیلات حکومتی نیست، نفی داشتن تشکیلات اسلامی برای ساختن و پرداختن استعدادها و برنامه‌ریزی و کادرسازی هم نیست. بعکس چون در جامعه اعمال ولایت فقیه نیازمند برنامه و برنامه‌ریزی و کارد است که تشکل‌های اسلامی آن را تأمین می‌کند.»

البته باید گفت تشکیلات برای رسیدن به هدف متعالی خود نیازمند رهبری نیز می‌باشد که در این رابطه دکتر بهشتی می‌فرماید:

«برای آن که این مرحله از تشکل یعنی اتحاد و همسویی نیروها و جنب و جوش‌ها و تلاش‌ها صورت گیرد رهبری واحد و امامت واحد از ضروریات است یک رهبری که رهبری او با ایمان و اعتقاد مردم پیوسته است.»

و این همان ولایت فقیه است که با ایمان و اعتقاد مردم پیوسته است و ضامن حرکت رو به جلوی نظام جمهوری اسلامی است.

 

ادامه دارد..

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
4 + 1 =


7 + 3 =