خانه / تشکل / تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت دوم]

تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت دوم]

ویژگی‌های تشکیلات اسلامی

از آن جایی که در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اسلامی است و همه اجزاء آن نیز باید اسلامی باشد تشکیلات به تنهایی مورد بحث ما نخواهد بود بلکه تشکلی مورد نظر و مفید خواهد بود که اسلامی باشد یعنی براساس معیارها و موازین اسلامی پایه‌ریزی شده باشد و رنگ و بوی اسلامی داشته باشد.

تشکیلات اسلامی به طور قطع خصوصیاتی متفاوت از تشکل‌های دیگر دارد و به همین جهت باید مورد بررسی قرار گیرد. شهید بهشتی در این باره مطالبی را دارند که به صورت دسته‌بندی ذیل می‌باشد:

۱‌ـ تشکیلات اسلامی، پاسدار ارزشها

شهید بهشتی در این رابطه می‌فرماید:

«یکی از اصول پذیرفته شده تشکیلات اسلامی باید این باشد، متشکل می‌شویم تا پاسدار ارزشها باشیم. تشکل خوب و سالم تشکلی است که یک نظام ارزشی را روشن و صریح مطرح می‌کند و می‌گوید ما پاسدار این نظام ارزشی هستیم».

۲ ـ تشکیلات اسلامی زمینه رشد است

ایشان در بیانات خود اینگونه می‌فرماید:

«اگر تشکیلات بنابر انتخاب اصلح، بنابر میدان دادن به افراد برای شکوفایی استعدادها باشد که این از ضروریات اسلامی بودن آن است زمینه رشد است».

ایشان در ادامه اینگونه می‌فرمایند:

«هر جا که دیدید در تشکیلات زمینه رشد چه از نظر فکری و چه از نظر معنوی برای شما وجود ندارد بدانید که با یک مشکل مواجه هستید یا تشکیلات اسلامی نیست یا شما راه را به اشتباه رفته‌اید.»

۳ ـ تشکیلات اسلامی وسیله‌ای برای خودسازی

شهید بهشتی در یکی از سخنرانی‌های خود در این رابطه می‌فرماید:

«یک تشکل باید سازنده ما، آسان کننده خودسازی برای ما و کمکی برای سیر الی‌الله برای شرکت کنندگان در تشکل باشد».

یا در جای دیگر می‌فرماید:

«کار در تشکیلات باید آهنگ عبادت داشته باشد»

و این است که تشکیلات و کار تشکیلاتی وسیله‌ای برای خودسازی می‌شود.

البته باید یادآور شد که در تشکیلات اسلامی از آنجایی که افراد و اعضای تشکل دست از خواسته‌ها و تمایلات شخصی خویش برداشته و تابع تصمیمات جمعی با تصمیم رهبری تشکل می‌شوند همین دست کشیدن و امتناع از اغراض و امیال شخصی مقدمه‌ای برای خودسازی است که در اعمال فردی و تک‌روی‌ها میسر نمی‌باشد.

۴ ـ تشکیلات اسلامی خادم مردم

تشکیلات اسلامی به جای اینکه باری باشد بر دوش مردم، بار مسئولیت خدمت به مدرم را به دوش می‌کشد همان گونه که شهید مظلوم می‌فرماید:

«برای نسل جوان، تشکیلات اسلامی تشکیلات با انگیزه قدرت طلبی را تداعی نمی‌کند بلکه آن‌، تشکیلات با انگیزه خدمت و فداکاری و جانبازی در راه یک آرمان بزرگ و هدف متعالی را تدعی می‌کند و آن چیزی نیست جز خدمت بهتر و مؤثرتر، در جهت خدمت به خلق خدا برای رضای خدا»

و این معنا در یک جمله این شهید خلاصه می‌شود که: «ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت»

۵ ـ تشکیلات اسلامی با محوریت ولایت فقیه

سوالی که شاید پیرامون تشکیلات اسلامی مطرح می‌شود جایگاه ولایت فقیه در تشکیلات اسلامی و نوع نگاه به آن است شاید اینگونه به نظر برسد که حرکت تشکیلاتی به نوعی حرکت مخالف با جمهوری اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه می‌باشد و شاید در این رابطه تزاحم و تضاد و تناقض به وجود آید در حالی که تشکیلات اسلامی می‌تواند بازوی قدرتمندی برای ولایت فقیه در جهت رسیدن به اهداف متعالی باشد همان گونه که شهید در این رابطه می‌فرماید:

«هما طور که در کل جامعه مسئله ولایت فقیه، نفی داشتن تشکیلات حکومتی نیست، نفی داشتن تشکیلات اسلامی برای ساختن و پرداختن استعدادها و برنامه‌ریزی و کادرسازی هم نیست. بعکس چون در جامعه اعمال ولایت فقیه نیازمند برنامه و برنامه‌ریزی و کارد است که تشکل‌های اسلامی آن را تأمین می‌کند.»

البته باید گفت تشکیلات برای رسیدن به هدف متعالی خود نیازمند رهبری نیز می‌باشد که در این رابطه دکتر بهشتی می‌فرماید:

«برای آن که این مرحله از تشکل یعنی اتحاد و همسویی نیروها و جنب و جوش‌ها و تلاش‌ها صورت گیرد رهبری واحد و امامت واحد از ضروریات است یک رهبری که رهبری او با ایمان و اعتقاد مردم پیوسته است.»

و این همان ولایت فقیه است که با ایمان و اعتقاد مردم پیوسته است و ضامن حرکت رو به جلوی نظام جمهوری اسلامی است.

 

ادامه دارد..

همچنین ببینید

انجمن های اسلامی دانش آموزان، وظایف و تکالیف [۴]

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری ادامه از قسمت قبل.. ـ درخشش انجمن اسلامی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
16 + 8 =