خانه / تشکل / تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت سوّم]

تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت سوّم]

آفات تشکیلات

۱ ـ انحصار طلبی

شهید بهشتی در این رابطه می‌فرماید:

«تشکل حق تشکلی است که انحصار‌طلب نیست یعنی این منطق خود پرستانه و ضد خداپرستی را ندارد که هر کس توی این تشکیلات هست آدم خوبی است و هر کس نیست آدم بدی است این تفکر شیطانی است نه رحمانی و یزدانی»

و در جای دیگر می‌فرماید:

«بنابراین بگذارید که در تشکلتان انحصار‌طلبی و خودپسندی راه پیدا نکند، در تشکل‌ها مواظب نفس‌الشیطان باشدی که مزاحم بهره‌مندی انسان از نفس الرحمان است».

۲ ـ قالبی شدن

ایشان در این رابطه می‌گوید

«یکی از خطرها و آفات تشکیلات قالبی شدن است یعنی این تشکیلات انسان قالبی بسازد مسأله مهم این است که در عین بودن تشکل و در عین بودن رهبری و مدیریت و در عین اینکه یک نظام تشکیلاتی باشد. انسان هم قالبی از آب در نیاید و اگر قالبی شد این خطرناک است. پس در تشکل در عین حفظ پیوند و ایجاد نظم آهنین، انسان‌ها باید بتوانند که آزاد بیاندیشند، انتقاد کنند و تصمیم‌ بگیرند.

۳ ـ استبداد

یکی از آفات تشکیلات استبدادی شدن آن است یعنی فرد یا گروهی خودشان را بعنوان مدیران و رهبران در داخل تشکیلات تحمیل کنند.

شهید در این رابطه می‌فرماید:

«اگر شما خصلت ضد تحمیلی را حفظ کردید و رشد دادید آن وقت تشکیلات، تشکیلات رحمانی است و الا شیطانی می‌شود».

البته این جا این سوال مطرح می‌شود که آیا اطاعت دلخوات متعهدانه از امام استبداد است؟ که شهید این گونه پاسخ می‌دهد:

«خیر استبداد نیست این همان مدیریت مطلوب است مشابه این باید در داخل هر تشکیلاتی باشد».

۴ ـ تشکیلات پرستی به جای خداپرستی

شهید می‌فرماید «تشکیلات باید پاسدار ارزشها باشد نه پاسدار خود هر وقت این تشکیلات به جای آنکه نگهبان ارزش‌ها باشد نگهبان خود باشد طاغوت است» خودخواهی تشکیلات مقدمه طاغوت است.

۵ ـ دوری از یاد خدا (لهو)

شهید در این رابطه می‌فرماید: «بعضی از اوقات ما تشکیلات‌پرست نیستیم اما تشکیلات و کارهای آن ما را به خود مشغول می‌کند و چنان سرگرم می‌شویم که از یاد خدا غافل می‌شویم و ما را از خدا دور می‌کند. اگر تشکیلات برایمان آنقدر محبوب شد که جانشین خدا و حق شد این حالت را پیدا می‌کند که «یلقی عن ذکر الله» و آن وقت می‌توان این را فهمید که دیگر در تشکیلات ساخته نشویم».

۶ ـ دخیل کردن خصلت‌های بیرونی و فردی اعضا در تشکیلات

بعضی مواقع تشکل بالذات و فی‌الذات آسیبی ندارد ولی دخیل کردن خصلت‌های بیرونی هر فرد به آن آسیب می‌زند شهید می‌فرماید:

«وقتی خصلت‌های بیرونی ما در مقابل ویژگی‌های خوب تشکیلات به کار می‌افتد به آن آسب می‌زند خصلت‌هایی مثل خودخواهی‌های شخصی، خود محورهای، سوء ظن‌ها و گمان‌های بیجا که وقتی به آن عمل می‌کنیم گوهر گرانبهای تشکل از دست ما خارج می‌شود».

شهید با این تفکر که ما به این سوء ظن‌ها و بدگمانیها در درون کار تشکیلاتی است فی غلت می‌کند و می‌فرماید: «گاهی این طور نیست بلکه افراد با آن خصلت‌های منفی که دارند وقتی وارد یک تشکیلات می‌شوند در حقیقت با خودشان این میکروبها را وارد تشکیلات می‌کنند به همین جهت است که یکی از واجبات تشکیلاتی این است که دائماً مراقب باشد تا میکروبها از بیرون وارد پیکره و عمق تشکیلات نشوند.»

۷ ـ استکبار

یکی از آفاتی که ممکن است دامن اهل تشکیلات را بگیرد استکبار است شهید می‌فرماید: «بدترین خصلتی که از شیطان در قرآن آمده است استکبار است. خود را بزرگتر تلقی کردن، خود بزرگ‌بینی و بزرگی فروشی که لازمه قدرت طلبی است.

۸ ـ جایگزینی اشخاص به جای ارزش‌ها

شهید در این رابطه این چنین می‌گوید «یکی از مصیبت‌های عصر ما این است که اشخاص کم کم دارند جانشین ارزش‌ها می‌شوند این خطرناک است.»

مولی علی (ع) می‌فرمایند: «اعرف الحق تعرف اهلها» ارزش‌ها را بشناس و اهلش را.

و این خطر در تشکیلات و کار تشکیلاتی زیاد است.

 

ادامه دارد.. 

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

یک دیدگاه

  1. عالی قشنگ بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
18 + 1 =


44 + = 48