خانه / تشکل / تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت چهارم]

تشکل جبهه ی حق از دیدگاه شهید بهشتی [قسمت چهارم]

بایدهای تشکیلاتی

۱ ـ عوامل لازم برای ایجاد تشکیلات از نظر مادی و معنوی چیست؟

شهید در این رابطه می‌فرماید: «ایمان و باور مشترک از عوامل معنوی لازم و انسان‌ها از عوامل‌ مادی ایجاد تشکیلات اسلامی هستند»

۲ ـ برنامه‌ریزی

ایشان می‌فرمایند: «به نظر ما تشکیلات بیش از هر چیز باید برای رسیدن به باورها و ذهنیت مشترک به صورت خود جوش و خودساز برنامه‌ای تهیه کند، این انسان‌ها با رسیدن به این ذهنیت مشترک به صورت خود جوش و خوساز یکی می‌شوند و یک راه را می‌روند.»

۳ ـ تکمیل ناقص‌ها

در تشکیلات زمان‌هایی می‌رسد که بعضی از افراد در عمل توانایی لازم را ندارد و دارای نقص هستند در این رابطه چه باید کرد؟

شهید می‌فرماید: «آسان‌ترین کار حذف ناقص‌هاست! نه در حالتی که کار یک تشکیلات ساختن ناقص‌هاست نه حذف ناقص‌ها. این تشکیلات باید آن قدر قوی باشد تا این ناقص‌ها را بسازد البته این ساختن زمان می‌برد که باید حوصله به خرج داد».

۴ ـ مراقبت‌ از ضعف‌های شخصیتی

شهید می‌فرماید:

«یک نفر تا در بیرون تشکیلات است ضعف شخصی‌اش ضعف شخصی است ولی وقتی وارد تشکیلات شد ضعف شخصی‌اش همراه با یک نوع امکان سرایت به تشکیلات می‌باشد که باید مراقبت شود».

۵ ـ به عمل کار برآید

شهید می‌فرماید:

«تبلیغات یک تشکل باید عملی باشد «کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم» با رفتار و عملتان می‌توانید همگان را به سوی تشکل خویش دعوت کنید.

۶ ـ آموزش شرایط ایجاد و شرط بقاء تشکل

شهید در این رابطه می‌فرماید:

«یک تشکیلات معمولاً کار خودش را با آموزش و سازندگی تشکیلاتی و کلاس‌ها و حوزه‌های سازنده در ابعاد عقیدتی و آگاه کننده در زمینه‌های ایدئولوژیک و سیاسی و تمرین دهنده در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی و تمرین دهنده در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی و شکل دهنده در ابعاد معنوی و اخلاقی آغاز می‌کند و جلو می‌برد».

۷ ـ شناسایی نیروهای زبده، هم‌جهت و هم‌فکر

ایشان در تحلیل حوادث اول انقلاب و روی کار آمدن بازرگان می‌گویند:

«ما در اول انقلاب نیاز داشتیم به دولت و مسئولانی که سرکار بیایند و این شبکه مدیریت در خط اسلام و انقلاب کار بکند و این احتیاج داشت به شناسایی افراد با برنامه و همسو شدن ایشان بر پایه یک برنامه در راستای رهبری و چون نداشتیم چوبش را هم خوردیم لذا لازمه یک تشکیلات شناسایی نیروهای زبده، هم جهت و هم‌فکر است.»

۸ ـ تشکل در طول امامت نه در عرض آن

یکی از مواردی که شهید به شدت بر آن اصرار دارد این مسأله است که ما باید بازوی امامت و ولایت باشیم نه در عرض آن البته باید گفت ایشان بر این معتقد است که باب تذکر و انتقاد باز است اما این کار قاعده و قانون دارد شهید در این رابطه می‌فرماید: «النصیحة لائمة المسلمین واجب است اما بعد از تذکر دلسوزانه، معتمدانه، تذکر صریح و بی‌پرده اما همراه با ادب و همراه با این آمادگی که ما تذکرمان را می‌دهیم شما جمع‌بندی کنید و ما جمع‌بندی شما را اجرا می‌کنیم ولو بر خلاف تذکر ما باشد این تربیت اسلامی است.»

۹ ـ رابطه تشکیلات اسلامی را روحانیت

ایشان رابطه تشکل‌های اسلامی را با روحانیت رابطه‌ای تنگاتنگ و اجتناب‌ناپذیر می‌داند زیرا که لازمه اسلامی بودن آن است که روحانیت متعهد و عالم نظارت و ولایت بر روند تشکلات داشته باشد تا از مسیر اسلام منحرف نشود.

ایشان در مورد روحانیت می‌فرماید:

«روحانیت یک نهاد دیرینه و دیر پای ریشه‌دار و بسیار مؤثری است و این نهاد باید همچنان پا بر جا بماند نهاد روحانیت نباید در این تشکیلاتی که گفتیم هضم شود نهاد روحانیت از نظر ما اصیل‌تر و دیرپای تر و ریشه‌دارتر از آن است که کسی بگوید باید در آن مسئله تشکیلات هضم شود. روحانیت باید استقلال خودش را کاملاً حفظ کند به تعبیر دیگر این تشکیلات می‌تواند فرزند روحانیت باشد و این به آن معناست که به جای اینکه در تشکیلات هضم شود با آن پیوند و رابطه فعال همکاری خواهد داشت.»

 

پایان.

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 + 18 =


46 + = 50