خانه / آزاد / استقلال فرهنگی و فرهنگ استقلال در دیدگاه امام خمینی

استقلال فرهنگی و فرهنگ استقلال در دیدگاه امام خمینی

استقلال فرهنگی

۱- خروج از فرهنگ بدآموز غربی و نفوذ و جایگزین شدن فرهنگ آموزندۀ اسلامی ـ ملی و انقلاب فرهنگی در تمام زمینه‏ها در سطح کشور آنچنان محتاج تلاش و کوشش است که برای تحقق آن سالیان دراز باید زحمت کشید و با نفوذ عمیق ریشه دار غرب مبارزه کرد. غرب همه چیز استعماری دارد. طب استعماری دارد. فرهنگ استعماری دارد. همه چیز استعماری دارد، صادر می‏کند برای کشورهایی که عقب‏افتاده‏اند به اصطلاح آنها، آن چیزی که مناسب با آنجاست، به طوری که وابستگی داشته باشد. آنها می‏خواهند ما وابسته باشیم، و چیزهایی که به ما می‏دهند چیزهایی است که وابستگی می‏آورد. استقلال نمی‏خواهند ما داشته باشیم. استقلال فرهنگی نمی‏خواهند داشته باشیم. استقلال فکری نمی‏خواهند داشته باشیم. عُمالی که آنها تربیت کرده‏اند در پیش خودشان و صادر کردند برای ما، آنها هم کمک کردند به آنها، و طرز فکر جامعه ما را به طوری عوض کردند که اگر یک مطلبی غربی نباشد جامعۀ ما نمی‏پذیرد این را.

 صحیفه امام، ج۱۹، ص ۱۱۰، ۱۹/۹/۱۳۶۳ و صحیفه امام، ج۱۲،ص۵ و ۶، ۱۲/۱۰/۱۳۵۸٫

۲- شما این مفاخر خودتان را از یاد نبرید. روشنفکرهای ما و نویسندگان ما، نویسندگان ما و تمام طبقۀ عالم و روشنفکر توجه به مفاخر خودشان داشته باشند. این قدر طرف غرب سجده نکنند کتاب بنویسند. شما خودت مطلب داری؛ چه کار داری کی چه گفته؟ جهنّم، که گفته! چرا استشهاد به یک قول اجنبی می‏کنی تا روح جوانهای ما را افسرده کنی و اینها را از قالب خودشان بیرون بکنی. شما ملت هم بنابر این بگذارید که اگر یک داروخانه‏ای اسم خارجی داشت از او چیزی نخرید تا اسمش را عوض کند. اگر[در]یک کتابی، این دانشگاهیهای عزیز ما، اینها هم توجه به این معنا بکنند که اگر یک نویسنده‏ای در هر کتابی شروع می‏کند از دیگران در کتابش استشهاد کردن، این کتاب را نخوانند، نخوانند این کتاب را. اگر این طور بکنید و مشتریها کنار بروند ـ اینها می‏خواهند مشتری پیدا کنند ـ اگر مشتریها کنار بروند، اینها هم دست برمی‏دارند از این. کارها. وقتی متاعی مشتری نداشت، دیگر عرضه نمی‏شود. شما بنابراین بگذارید که این چیزهایی که دارد شما را می‏کِشد به طرف غرب و مفاخر شما را زیر پا می‏گذارد و به جای او مطالب غربی را می‏نشاند، شما هم اعراض کنید از او؛ پشت کنید به اینها. به نویسندۀ این طوری پشت بکنید؛ به کتاب این طوری پشت بکنید. ملت ایران با داشتن مکتبی مترقی چون اسلام، دلیلی ندارد که برای پیشرفت و تعالی خود از الگوهای غربی و یا کشورهای کمونیست تقلید کند. … برنامه‏های اسلامی ما که در آینده به خواست خداوند اعلام و اجرا خواهد شد، به بهترین وجهی می‏تواند به این امر مهم بپردازد تا سرمشقی برای همۀ مردم جهان باشد.

صحیفه امام، ج۴، ص ۵۰۷، ۲۴/۸/۱۳۵۷٫

فرهنگ استقلال

۱- باید کوشش در راه علم و به دست آوردن تخصص در رشته‏های مختلفه اساس فعالیت دانشجویان عزیز باشد؛ که نیازمندیهای میهن به دست خود آنها برآورده و کشور ما با کوشش شما خودکفا شود. مع‏الأسف در دوران گذشته اساس بر آن بود که ما را در هر چیز وابسته کنند؛ و با ملت ما آن کنند که دستش برای هر چیز پیش دیگران دراز باشد. شما عزیزان کوشش کنید که از این وابستگی بیرون آیید و احتیاجات کشور خودتان را برآورید. و از نیروی انسانی و ایمانی خودتان غافل نباشید، و از اتّکال به اجانب بپرهیزید؛ و استقلال خود را در تمام ابعاد بیمه کنید.

صحیفه امام، ج۱۰، ص۸۰، ۳۱/۶/۱۳۵۸.

۲- جوانان عزیز ما، که سرمایه‏های میهن هستند، باید بدانند که رفتن به غرب و شرق برای آموختن علوم مختلفْ آنان را از رسیدن به مقصود، که استقلال و آزادی است، باز می‏دارد، و وابسته‏ترشان خواهد نمود. دشمنان ما، که به کشورمان چشم طمع دوخته‏اند، هرگز نخواهند گذاشت ما استقلال پیدا کنیم و از وابستگی رها شویم. باید به خود تلقین کنیم که در غرب هیچ خبری جز عقب نگه داشتن ما از قافلۀ تمدن و تعالی نیست. این را من سابق هم گفتم، که ما در پاریس که بودیم، از این جوانهایی که در آلمان مشغول تحصیل بودند آمدند پیش ما و گفتند که ما در اینجا که تحصیل می‏کنیم نمی‏گذارند ما بالا برویم. در یک حد معیّنی ما را نگاه می‏دارند، نمی‏گذارند که ما مرتبۀ بالا را برویم. مع‏الأسف در همین دانشگاههای ما هم راه پیدا کرده بودند و نمی‏گذاشتند آن رشدی که باید جوانهای ما بکنند، بکنند. و بعضی از این اساتید دانشگاه و اینها وابسته بودند و مأمور بودند به اینکه نگذارند اینها یک رشد صحیحی بکنند. اگر شما بخواهید استقلال پیدا بکنید و آزادی حقیقی پیدا بکنید، باید کاری بکنید که در همه چیز خودکفا باشید؛ مستغنی باشید.

صحیفه امام، ج۱۸، ص ۳۳۹، ۲۲/۱۱/۱۳۶۲ و صحیفه امام، ج۱۰، ص ۴۳۵، ۱۱/۸/۱۳۵۸٫

۳- در این محیط باید به حسب فرهنگ الهی اسلامی، در مقابل این توطئه های دامنه دار استقامت کرد و از این فرصت الهی که به دست آمده است نویسندگان متعهد و گویندگان و هنرمندان استفاده کرده به مدد روحانیون آشنا به فقه اسلام و قرآن کریم، احکام الهی را که برای همه قرون است با اجتهاد صحیح از قرآن کریم، سنت نبی اکرم(ص) و اخبار سرشار از معارف الهی و فقه سنتی استخراج کرد و به عالم عرضه داشت.

صحیفه امام، ج۲، ص۴۴۱، ۲۸/۹/۱۳۶۶٫

۴- مهمترین عامل در کسب خودکفایی و بازسازی توسعۀ مراکز علمی و تحقیقات و تمرکز و هدایت امکانات و تشویق کامل و همه جانبۀ مخترعین و مکتشفین و نیروهای متعهد و متخصصی است که شهامت مبارزه با جهل را دارند و از لاک نگرش انحصاری علم به غرب و شرق به در آمده و نشان داده‏اند که می‏توانند کشور را روی پای خود نگه دارند. ان‏شاءاللّه‏ این استعدادها در پیچ و خم کوچه‏های اداره‏ها خسته و ناتوان نشوند. بر دولت ها و دست اندرکاران است چه در نسل حاضر و چه در نسل های آینده که از متخصصین خود قدردانی کنند و آنان را با کمک های مادی و معنوی تشویق به کار نمایند و از ورود کالاهای مصرف ساز و خانه برانداز جلوگیری نمایند و به آن چه دارند بسازند، تا خود همه چیز بسازند.

صحیفه امام، ص۴۱۷، ۱۴/۳/۱۳۶۱٫

 

پایان.

 

همچنین ببینید

چگونه امام خمینی را بخوانیم۵

امام خمینی(رحمه الله علیه) اندیشمندی بود که در ساحت‌های گوناگون معرفت به تلاش فکری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
19 + 12 =


8 + = 10