خانه / باورهای اسلامی / پند تاریخ [۶]؛ نقش اجتماعي انسان در تقويت پيشوایان حق

حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق منتظری

(ادامه از قسمت قبل)

خداوند آدمي را با استعدادهاي متفاوت خلق كرد. تفاوت در استعدادها و ظرفيت‌ها زمينه‌ساز زندگي اجتماعي انسان‌هاست. جايگاه اجتماعي انسان از طرق گوناگون و در قالب‌هاي مختلف فراهم مي‌شود؛ شهرت اجتماعي، رهبر و سرپرست بخشي از جامعه، مديريت يك وزارت‌خانه و… نوعي اعتبار و شأن اجتماعي است كه ممكن است نصیب برخي از افراد شود.

به فرمودة قرآن، همة اين تخصص‌ها، اعتبارها و امتيازها نوعي نعمت خاص و ويژه است كه شكر آن لازم و كفر آن حرام است. شكر نعمت، يعني صرف اعتبارات اجتماعي در راه خير و ولايت حق و كفر آنها، یعنی صرف موقعيت‌هاي اجتماعي در مسير باطل و ولايت كفر.

ابوثمامه صائدي:

تخصص ابوثمامه صائدي در اسلحه‌شناسي بود؛ بدين­جهت وقتي حضرت مسلم وارد كوفه شد و قرار شد كوفيان را آماده ورود امام و قيام نمايد، او را مسئول امور مالي و تهيه اسلحه نمود.

پس از شهادت حضرت مسلم علیه السلام و آشفتگي اوضاع در كوفه، او از بيراهه خود را به امام علیه السلام مي‌رساند و همراه امام به كربلا مي‌آيد. از برنامه‌هاي او در كربلا، شناسايي و ارزيابي فرستادگان عمر سعد به نزد امام علیه السلام است؛ به گونه‌اي كه اولين قاصد عمر سعد را كه انساني بسيار پست و خطرناك بود را شناسايي كرد و براي ملاقات او با امام علیه السلام پيش شرطي گذاشت؛ اینکه ديدار امام علیه السلام بدون سلاح باشد و يا اينكه موقع ديدارش با امام، دست ابوثمامه بر قبضه شمشير او باشد. ولي آن قاصد جسور بي‌ادب نپذيرفت و ابوثمامه او را برگرداند و عمر سعد ناچار شد يكي از افراد ظاهر الصلاح كوفه را به سوی امام علیه السلام بفرستد. آخرين تخصص او هم دانش به مواقيت نماز بود كه يادآوري نماز در ظهر عاشورا را به همراه داشت. (۱)

فرزدق بن غالب

جواني بود با ذوق شاعري که ساكن كوفه بود. او در آن سالها به اعتبار اشعارش در كوفه و عراق و جهان اسلام شناخته شده بود؛ اگرچه اكثر اشعارش درباري يا هجو و مدح بود. اين درحالي بود كه شعر و شاعري در اعراب جايگاه ويژه‌اي داشت؛ به ويژه در جامعة باز گشته به جاهليت، یعنی دوره حاكميت معاويه. او در آغاز سفر امام به سوي عراق، درحاليكه همراه مادرش عازم حج است، با امام رو به رو مي‌شود و در برابر امام علیه السلام هم نظرات كارشناسانه فراواني مي‌دهد؛ ولي حاضر به ياري‌رساني به امام علیه السلام نمي‌شود و راهي سفر حج خود مي‌شود!

حرمله بن كاهل اسد:

او تيراندازي ماهر در قبيله بني اسد و كمي گمنام در شهر كوفه است. او در جستجوي فرصتي طلايي است تا مهارت خود را به رخ ديگران بكشد و سرانجام اين فرصت طلايي را در كربلا مي‌يابد و با نزديك شدن به عمر سعد و انجام مأموريت‌هاي ويژه، به بهترين وجه سعي مي‌كند پله‌هاي افتخار را ميان­بُر بزند!

حميد بن مسلم

تخصص‌اش تاريخ‌نگاري و رويدادنگاري است. او همراه لشكر عمر سعد مي‌شود تا تاريخ را آن­گونه كه ابن زياد مي‌خواهد ثبت و روايت كند. در روز عاشورا، او يكي از نزديك‌ترين افراد به صحنه‌هاي حساس است تا گزارش‌اش دقيق و كامل و البته مطابق آنچه از او خواسته‌اند باشد؛ تا او هم بتواند مطابق تخصص خود پاداش خوبي بگيرد!

نكته‌ها

نكته ۱: اعتبار اجتماعي، آدمي را جزء خواص جامعه قرار مي‌دهد. خواص جامعه داراي فرصتي طلایی جهت حركت دادن جامعه به سوي رشد هستند.

نكته ۲: خواص به دلیل موقعيت تأثيرگذار اجتماعي، بر لبة تيز شمشير حركت مي‌كنند و چه بسا وسوسه، تهديد، تطميع و… دام‌هایی باشد كه اين گروه را به لغزش مي‌كشاند.

نكته ۳: گاه خواص جامعه مردم را به سوي ولايت طاغوت سوق مي‌دهند.

نكته ۴: رسالت تك­تك انسان‌هاي فهميده، تبديل نمودن خود به خواص جامعه است تا پس از آن، نعمت تخصص و اعتبار خود را با تعهد و ايمان همراه سازند و زمينة تقويت رهبري و ولايت حق را فراهم نمايند.

منابع:

۱- ابصار المبين، شرح حال ابوثمامه صائدي.

 

پایان.

همچنین ببینید

سلسله مباحث ایمان و چالش‌های معاصر

گفتمان ایمان همانند مفاهیمی چون امید و عشق، همیشه برای آدمیان شیرین و جذاب بوده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + = 18