خانه / تربیت / تربیت فرزند تنها در گرو رفتار خوب والدین نیست

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان

نفرمایید ما که رفتار بدی جلوی چشم بچه  انجام ندادیم همه ی رفتارهای خوب را جلوی چشم بچه انجام دادیم بچه ی ما چرا خراب شد؟ رفتار خوب بچه را تربیت نمی کند.

چه چیزی بچه را تربیت می کند؟ مبارزه با هوای نفس؛ یعنی بچه ببیند شما یک چیزی را دوست داشتید چشم پوشی کردید. صبرکردید خودداری کردید تحمل کردید لبخند زدید هرچه بیشتر این را در شما ببیند، بچه ی شما بهتر خواهد شد. بچه ها در مورد نماز خواندن شما می دانید چه قضاوت می کنند؟ می گوبد که مادرم دوست دارد نماز می خواند دوست دارد به هیأت می رود دوست دارد قرآن می خواند مادرم حجاب را دوست دارد حجاب دارد. بعد به خودش مراجعه میکند به خودش می گوید که تو چه دوست داری؟ توهم دنبال دوست داشتنی هایت برو. یعنی شما مادر خوب از شما یاد می گیرد که خراب شود می گوید مادر من دوست داشته نماز خوانده من هم دوست دارم نماز نخونم. من هم مثل مادرم هر دویمان دنبال دوست داشتنی هایمان هستیم. یعنی چیزی که مهم است صبر مادررا ببین علیرغم دوست داشتنی ها.

امروز یک تصادفی سرراهمان شده بود، کشته داشت من یک ذره دلم سوخت زیاد هم نسوخت اصلاً نمی دانم که بودند؟ که نبودند یک ذره ناراحت شدم بعد به من می گویند که حاج آقا تو چه صبری داری! چه صبری داری این تصادف کشته مرده داد و دست و پا شکسته داد و شما اصلاً طوری تان نشد. این صبر به درد نمی خورد به من ربطی ندارد این نه بچه ی من بوده، نه بابای من بوده، نه داداش من بوده، به من ربطی نداشته من اصلاً نمی شناسم که کی هست تا غصه بخورم که بعد بخواهم صبرکنم.

از این صبرمن کسی درس نمی گیرد آدم شود؛ چون صبر در مقابل دوست داشتنی نیست نه صبری است که ارزش ندارد شما رفتارهای خوبتان باید ارزش داشته باشد تا روی بچه اثر بگذارد ارزش بخواهد داشته باشد باید در مخالفت با دوست داشتنی هایتان باشد بچه می داند شما اینرا دوست دارید از شما گرفتند، گفتید عیبی ندارد این را دوست ندارید این آدم اذیت تان می کند آوردند گذاشتند کنار شما، گفتید عیبی ندارد. بچه یکدفعه درس می گیرد.

شما مثلاً از دست آقایتان عصبانی می شوید تا عصبانی می شوید هرچه دلتان می خواهد بگو، تکه بینداز، نیش بزن، داد بزن، اخم کن خوب نتیجه اش را در دراز مدت می بینی یک بچه ای پیدا می کنی که پای مکتب شما بزرگ شده و هر کاری دلش می خواهد می کند. بعد مدام به بچه می گویی به این منطق این کار را نکن، می گوید کدام منطق؟ شما خودت هرموقع ناراحت می شوی، ابراز می کنی. هرموقع خوشحال می شوی ابراز می کنی.

الان بچه ها را می خواهید از امور گناهی که درموبایل هایشان دستشان است، فاصله بدهی می توانی؟ می توانی بگویی که مبارزه با هوای نفس بکن یا در این شبکه های اجتماعی مضر نرو. می گوید من دوست دارم بچه ای که از مادرش مبارزه با هوای نفس ندیده، او هم مبارزه با هوای نفس نمی کند. حالا مادرش مبارزه با هوای نفس نکرده ولی آدم بدی نیست آدم خوبی است وقتی که شما صبرت و مبارزه با هوای نفست را به بچه هایت نشان دادی، بچه هایت در دراز مدت بچه های خوبی می شوند.

وقتی مبارزه با هوای نفست را نشان ندادی با اینکه شما آدم مذهبی هستی، بچه هایت بچه های خوبی نمی شوند.

آدم باید مثل مادرحضرت موسی باشد:«خدایا باشد بچه ام را دادم» قلبش با بچه رفت خدا به او پیغمبر برگرداند. مثلاً اگر به خدا اطمینان نمی کرد، آن بچه را هم نداشت. آدم باید دوست داشتنی های خودش را در سبد بگذارد و درآب دریا بیندازد ؛ برو خدا گفته برو.. آدم اگر از دوست داشتنی هایش بگذرد، ده برابرش را تحویل می گیرد ولی وقتی محکم دوست داشتنی های خودمان را نگه داشتیم و همان را هم ول نمی کنیم اعصاب خودمان را خرد می کنیم بچه ها و اطرافیان مان را خراب می کنیم، همان را هم از دست می دهیم پس شما برای اینکه بچه هایتان را به بچه های خوب تبدیل کنید، باید پیش بینی داشته باشی یعنی الان که من مبارزه با هوای نفس می کنم، در آینده بچه ام از من الگو خواهد گرفت او هم مقابل دوست داشتنی های خودش می ایستد دین یعنی دوراندیشی..

یک دفعه ای ممکن نیست بچه علاقه مند شده این گناه را انجام می دهد، بچه بزار زمین دست به گناه نزن. می گوید ببین نمی توانم مادر من نمی توانم دست از دوست داشتنی هایم بردارم. یک عمری تو خودت جلوی چشم من همینطور زندگی کردی…

بچه از پدر و مادر رفتار خوب ببیند، رفتارش درست نمی شود چه چیزی بچه را تربیت می کند؟ مبارزه با هوای نفس؛ یعنی بچه ببیند مادر خصوصاً نقش تربیتی دارد.

پایان.

همچنین ببینید

داستانک های مادر

گل برای مادر مردی مقابل گلفروشی ایستاده بود و می‌خواست دسته گلی برای مادرش که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 55 = 61