خانه / تشکل / انجمن های اسلامی دانش آموزان، وظایف و تکالیف [۱]

انجمن های اسلامی دانش آموزان، وظایف و تکالیف [۱]

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری

ـ اولین گام، خودسازی است

اعضای انجمن های اسلامی باید در زمینه های اخلاقی، کسب فضائل اخلاقی، در کنار هم و در حرکت جمعی، یار هم باشند، از نظر فکری ضعف همدیگر را جبران کنند، فرصت هایی را برای مطالعه و بحث در مسائل اصلی فراهم کنند؛ اصلی ترین مسائل مثل توحید، معاد و امامت که وقتی از این دنیا رفتیم در ورودی آخرت از ما سؤال می شود و هم چنین مطالعه و بحث راجع به هدف زندگی مان.

انجمن اسلامی باید اعضایش را از لحاظ فکری، غنی کند. مسایلی که به روز مطرح می شود، شبهاتی که مطرح می شود، از کنار این ها نگذرند. آن ها را از اساتید و کتاب ها، پی­گیری کنند، پاسخ هایش را آماده کنند. یعنی از رهگذر این مجموعه، هم به خودشان پاسخ دهند و هم خودشان را آماده­ی خودسازی کنند. سعی کنید در انجمن های اسلامی، انقلاب اسلامی را مطالعه کنید! مطالعه ی تاریخ انقلاب، مطالعه ی جریان های مختلفی که در این انقلاب نورانی شکل گرفت، جریان های مثبت، جریان های منفی، آسیب هایی که انقلاب اسلامی را تهدید می کند، تاریخ مشعشع دوران دفاع مقدس و جاهایی که باید کار بشود. شما بچه های عزیز در این زمنیه ها کار کنید! همین انجمن های اسلامی، فرصتی باشد برای این که شما جمع شوید، هر کدام بخشی را مطالعه کنید، بیاورید، بحث کنید، بگویید و بشنوید. این جلسات داخلی شما، خیلی باید پرشور باشد و شما بچه های تشکیلات، باید آن ها را سازماندهی کنید. این جهت گیری های اصلی در انجمن، حفظ شود، هم چنین در زمینه ی خودسازی درسی، تلاش کنید ، البته درست است که نظام آموزشی ما همراه خودش، عیب ها و نقص های فراوانی دارد، اما ما که به خاطر امام عصر “عجل الله تعالی فرجه الشریف” در جرگه­ی تحصیلی قرار می گیریم، برای این که بتوانیم از توانایی های علمی برخوردار بشویم و فردا بتوانیم وارد میادین علمی گسترده تر و در سطح وسیع تر بشویم، باید خودمان را اوج بدهیم و در رشته های مفیدی که به درد اسلام و امام زمان “عجل الله تعالی فرجه الشریف” و خدمت به مردم بخورد، تحصیل کنیم. ما باید از لحاظ درسی خودمان را تقویت کنیم، الحمدلله ذهن شما قوی است و خدای متعال به این ذهن های نورانی شما استعداد بخشیده که هر چه شما بیشتر از آن استفاده می کنید، توانایی اش بیشتر می شود. پس سعی کنید در انجمن اسلامی، این وجهه حفظ بشود!

ـ ذوق عارفانه در کنار خودسازی تشکیلاتی و علمی

مطلب اول، این است که انجمن اسلامی مدرسه، هیچ وقت از کارهای محتوایی نباید غفلت کند؛ یعنی از خودسازی تشکیلاتی. بچه های ما در انجمن اسلامی باید دائماً کارهای مطالعاتی علمی داشته باشند،در مدرسه، این کار خیلی ضروری است. ان شاء الله خطوط اصلی را هم در اختیارتان خواهیم گذاشت. یک مسأله این است که ما از نظر فکری، باید دائماً خودمان را بسازیم و بچه ها واقعاً مشغول این کار باشند و از آن نباید غفلت کنند. در کنار این خودسازی فکری، باید توجه به کارهای درسی هم داشته باشند، یعنی آن کارهای علمی درسی به معنای خاص. بچه های انجمن اسلامی حقیقتاً باید ستاره های علمی مدرسه ی خودشان باشند و از نظر درسی جلو باشند. اصلاً به خاطر آن معنویاتی که دارند، به خاطر آن رشد فکری که دارند،عملاً این میدان برایشان فراهم می شود که از نظر درسی هم بتوانند پیشتاز باشند. بعد هم چون حرکت جمعی دارند، می توانند همدیگر را کمک کنند. در کنار همه ی این ها، انجمن اسلامی بهترین جا است برای تمرین اخلاق خوب، به خصوص اخلاق اجتماعی، یعنی انسان بتواند خوب ارتباط برقرار کند، هنر برقراری ارتباط را داشته باشد، خیلی بشاش و سرزنده باشد، در برخوردها، کیاست و زیرکی و زرنگی های خودش را حفظ کند، و این نکته های خیلی مهمی است. بچه ها باید روحیه­ی تعاون و همکاری را در خودشان تقویت کنند. بهترین فرصت هم، همین تشکیلات است، شما در کنار هم، چقدر می توانید تمرین تعاون کنید، تمرین همکاری منسجم، تقسیم شده و … و البته از رهگذر حضور در انجمن اسلامی، بچه های عزیز ما از آفت هایی که دیگران با آن مواجه می شوند و آسیب می بینند هم، ایمن می­گردند. اما علاوه بر همه ی این ها، آن چیزی که از انجمن اسلامی حقیقتاً توقع است، داشتن یک حالت معنوی است، یعنی داشتن یک ذوق عارفانه؛ این چیزی است که ما حتماً باید داشته باشیم.

ـ نقش تشکل های دانش آموزی در خودشناسی دانش آموزان

تشکل های داوطلبانه، مانند تشکل های دانش آموزی، انجمن های اسلامی و سایر موارد، نمونه هایی هستند که بچه ها در تشکل ها می توانند خیلی از نقش ها را تجربه کنند که جای دیگر امکان پذیر نیست. چون داوطلبانه وارد این مجموعه ها می شوند و بعد هم عرصه هایی به رویشان باز می گردد، به خوبی می توانند بفهمند که آیا قدرت مدیریت و رهبری دارند یا نه؟ چقدر می توانند در نقش های جمعی حضور پیدا کنند؟ چقدر می توانند افکارشان را به دیگران منتقل نمایند؟ این جاها خیلی از نقش ها را از نزدیک تست کنند و خودشان را بسنجند. بنابراین دوستان عزیز، باید این فرصت را غنیمت بشمارند و سعی کنند که به بهترین شکل از آن استفاده نمایند.

ـ خودسازی و پیشرفت در عرصه های مختلف

حضور در انجمن های اسلامی فرصت خیلی خوبی است برای خودسازی، برای این که شما بتوانید با یکدیگر و در کنار یکدیگر و به کمک هم انشاء الله خودتان را از جهت فکری، از جهت معنوی و اخلاقی خوب بسازید و امید ما این است که از بین همین بچه های ناب و باصفا، چهره های درخشان و پرفروغی، تقدیم انقلاب اسلامی شود. انسان هایی که قدرت رهبری، قدرت مدیریت و اداره ی مجموعه های دیگری را برای پیشبرد هدف های بزرگ انقلاب اسلامی داشته باشند. این آرزوی همه ی ما و آرزوی رهبر گران قدر نظام اسلامی است و شما شایسته ی آن هستید که درباره ی شما این گونه آرزو داشته باشند.

ـ خودسازی؛ زمینه ساز تأثیرگذاری بر جامعه

اگر ما به آن جنبه ی خودسازی ـ چه در هسته ی اصلی در مدارس و چه در سطح کشور ـ برسیم و این خودسازی واقعی با طراحی های مناسب اتفاق بفتد، دیگر احتیاج به دستور دیگر نیست. اگر ما در سطح قابل قبولی قرار بگیریم، عملاً محیط های بیشتری را در حوزه ی تأثیر خودمان قرار می دهیم، یعنی خود به خود روی سطح وسیع تری تأثیر می گذاریم. اما اگر ما در آن سطح قرار نگیریم، عملاً روی مدرسه خودمان هم نمی توانیم تأثیر بگذاریم، چه رسد به این که بخواهیم تأثیرهای کشوری بگذاریم.

ـ خودسازی و بیداری برای مقابله با دشمن

بچه های خوب! بدانید که دشمن حقیقتاً با تمام امکانات و ساز و برگ خود در صحنه است. این راه همه­ی شما بدانید و بیدار باشید! از این مسأله ، هرگز نباید غفلت کرد. به رغم این که بعضی ها می خواهند این مسأله را کم رنگ نشان دهند، حقیقتاً دشمن با سواره و پیاده­ی خود و با هر چه امکانات دارد، به صحنه آمده و در میدان است و به کمتر از جمع شدن بساط عزت و شرف ما، یعنی بساط انقلاب اسلامی و بساط امید مستضعفان جهان هم، قانع نیست. این وضعیت دشمن است. در چنین شرایطی نوجوان عزیزما، نوجوان عزیز انجمن اسلای ما، باید با تمام وجود و استعدادش در صحنه باشد و خود را خوب بسازد.

ادامه دارد..

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + = 29