خانه / مهارت / مهارت نشریه نویسی دانش آموزی [۱]

مهارت نشریه نویسی دانش آموزی [۱]

همان طور که می دانید، هر نهاد و یا تشکلی ، حداقل یک پل ارتباطی با مخاطبین خود دارد. و یکی از مهم ترین و قوی ترین پل های ارتباط با مخاطبین ، نشریه است.

در بین رسانه های دیداری ، شنیداری و نوشتاری ، ماندگاری نوشتار در ذهن مخاطب ، بیش از دو مورد دیگر است . هم چنین رسانه های دیداری بیشترین تأثیرگذاری را دارند.

در انجمن اسلامی ، نشریه یک ضرورت تشکیلاتی و فضایی برای رشد فکری دانش آموزان انجمنی است. شما می توانید تمرین مدیریت را از انتشار یک نشریه آغاز کنید.

ـ این رسانه می تواند:

ـ پل ارتباطی قوی ای بین شما و مخاطب باشد.

ـ موضوعات متناسب با روز را به مخاطبین خود انتقال دهد.

ـ در حوزه های گوناگون ، اطلاع رسانی و مسئله سازی دقیق  و به هنگام داشته باشد.

ـ منبعی برای تغذیه­ی محتوایی مخاطبان باشد.

ـ تعريف نشريه ي دانش آموزی:

نشريه اي است با عنوان مشخص كه به صورت شماره ها يا جزوه هاي پياپي به صورت گاهنامه در سال تحصيلي منتشر و حاوي نوشته ها، طرح ها و عكس هاي مختلف از نويسندگان مختلف همراه با آثار دانش آموزان بوده كه حداقل در ۸ صفحه تهيه مي شود.

ـ برای تولید یک نشریه ی مطلوب دانش آموزی رعایت اصول زیر حائز اهمیت است :

۱ـ عنوان مناسب و معنادار:

انتخاب يك نام مناسب، معنادار و مطابق با موضوع نشريه و کوتاه و درج آن در جاي مناسب براي نشريه از ضروریات است.

۲ـ لوگو:

ضروری است، هر نشريه اي براي خود يك نشان يا آرم در نظر بگيرد. يك تصوير خلاق و ابتكاري، طرح بديع و تازه و با استفاده از اصول و مباني طراحي و شيوه هاي تبليغي مي تواند به عنوان نشان يا آرم نشريه انتخاب شود.

۳ـ سرمقاله:

سرمقاله، حكم مقدمه ي يك كتاب را دارد كه اعضاي گروه با آوردن آن، هدف خود را از تهيه­ي نشريه، بيان و موضع گيري و ديدگاه خود را به طور خلاصه به همراه چكيده هايي از آن چه كه در كل نشريه آمده است، عنوان مي كنند. علاوه بر آن مي توان از موضوع هاي عنوان شده در آن زمان يا در سرفصل آثار كه از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار است تحليل نموده و به عنوان سرمقاله آورده شود.

۴ـ محتواي خوب، غني و متنوع:

علاوه بر مطالب ذكر شده، يك نشريه­ي دانش آموزی خوب، شامل عناصر زير مي باشد:

الف) مصاحبه:

مصاحبه يكي از شيوه هاي مختلف تهيه­ی خبر است كه به طور مستقيم انجام مي گيرد. به وسيله آن عقايد، افكار و گفتار شخصيت هاي مهم سياسي، اجتماعي، فرهنگي و… تبيين، تفسير و تحليل مي شود. در اين ستون وظيفه­ی خبرنگار يا مصاحبه كننده، اين است كه شخصيت مورد نظر را پيدا نموده تا پاسخ ها همراه با اطلاعاتي از شخصيت او و نيز عكس او به مخاطبان ارائه كند. در حقيقت مصاحبه كننده، نماينده­ی مردم است كه نمي توانند به طور مستقيم با آن شخص، گفتگو كرده و از نظراتش آگاه شوند.

ب) خبر:

خبر لازم است بر مبناي ۶ عنصر (شخص يا اشخاص، موضوع، علت، چگونگي وقوع، زمان وقوع، مكان وقوع) تهيه شود و خبرنگار با توجه به عناصر مذكور، اين سؤالات را همواره در ذهن داشته باشد كه: چه كسي؟  چه چيزي؟  چگونه؟  چه وقت؟  كجا؟

ج) گزارش:

يكي از دشوارترين، مهم ترين، حساس ترين و در عين حال شيرين ترين زمينه هاي كار نشريه نويسي، تهيه گزارش است. گزارش شكل گسترش يافته خبر است كه مي کوشد، جزئيات و مسائل دور از دسترس را براي خواننده بيان كند. در عين حال گزارش عبارت از بيان توصيفي، تشريحي و تصويري يك رويداد، واقعه يا موضوع اجتماعي ـ سياسي است.

گزارش ها، انواع گوناگون دارند مثل: گزارش تحقيق يا اجتماعي، گزارش از محل، گزارشي از شخص يا اشخاص، گزارش سفر، گزارش علمي، تخصصي، گزارش مصور، خاطره نويسي.

۵ ـ رويدادي از تاريخ:

وقايع، رويدادهاي مهم تاريخ، سرگذشت ها و خاطرات آموزنده و جالبي از شخصيت هاي اجتماعي، فرهنگي و سياسي جهان كه داراي پيام و معني مشخص و معيني است ، مي تواند يك الگو و ارزشي را معرفي كرده يا عبرت آموز باشد..

۶ـ آيا شنيده ايد:

خبرها و مسائل عجيب و غريبي كه در گذشته اتفاق افتاده يا پيش بيني هايي كه صورت گرفته و حوادث در حال وقوع يا موضوعات مهمي كه در حال جريان است، شگفتي هايي كه در جهان وجود دارد، خصوصيات و علائق برخي از شخصيت ها، عجايب دنياي خلقت، زندگي موجودات و كشفيات بسيار مهمي كه تأثير شگرفي بر زندگي مردم گذاشته اند؛ از جمله مواردي است كه مي تواند در اين بخش آورده شود.

۷ ـ  معرفي كتاب جديدالانتشار:

يك كتاب چاپ جديد و داراي پيام مهم و مرتبط با موضوع نشريه انتخاب و بعد از خواندن دقيق و يادداشت برداري، خلاصه اي از آن به زبان ساده و روان در اين ستون آورده مي شود. كتاب نيز بايد با گروه سني دانش آموزان متناسب بوده و از كتب مسأله دار نباشد.

۸ ـ بريده ي جرايد:

تهيه كنندگان بايد با كنكاش در روزنامه ها و مجلات مختلف، مطالب و موضوعاتي را كه با عنوان نشريه خود مطابقت و تناسب دارد. انتخاب كرده و بدون هيچ گونه دخل و تصرفي با ذكر منبع (با قيد نام و تاريخ نشريه) در ستون مربوط بیاورند.

۹ ـ آشنايي با واژه ها و اصطلاحات:

اعضاي گروه مي توانند يك واژه يا اصطلاح اجتماعي، فرهنگي و سياسي را كه با موضوع نشريه مرتبط است انتخاب كرده و ضمن اشاره به معني يا معاني لغوي آن، پيرامون اصطلاح مورد نظر توضيحات لازم را ارائه نمايند. اين واژه ها بايد به تناسب گروه سني انتخاب و درج شود.

۱۰ ـ آشنايي با كشورهاي توسعه يافته:

اعضاي گروه بايد يك كشور (ترجيحاً اسلامي) را با توجه به موقعيت سياسي، اجتماعي (حكومت، سنن، آداب و رسوم و فرهنگ و زبان) جغرافيايي (جمعيت، نژاد، مليت، همسايگان) و ويژگي منحصر به فرد و برجسته ي آن و تأثيراتش در تعاملات جهاني مورد بررسي قرار داده و به طور خلاصه معرفي نمايند.

۱۱ ـ  تحليل پديده ها:

در اين ستون، يك موضوع، پديده، رخداد يا معضل اجتماعي، فرهنگي، سياسي يا يكي از مسايل مهم روز كه توجه همگان را به خود جلب كرده، انتخاب و مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرد. دقت در انتخاب موضوع از حیث اهميت، تازگي مطلب، چگونگي تحليل (نقاط قوت، ضعف، علل پديد آمدن آن و راه حل هاي پيشنهادي از زوايا و ابعاد مختلف) و ميزان بهره گيري از اصول علمي مدنظر قرار مي گيرد.

۱۲ـ  تيتر، عنوان نويسي و صفحه آرايي:

همه­ی مطالب روزنامه ها و مجلات با يك تيتر يا عنوان مشخص مي شود. تيتر در حقيقت مشخص كننده­ی مطالب مطبوعات از يكديگر است. براي تهيه­ی روزنامه ديواري و مجله، علاوه بر عناوين كلي مشخص شده براي هر ستون (جهت موضوع بندي) از قبيل (مصاحبه) (تحليل سياسي) و… كه ستون هاي مختلف را از همديگر جدا مي كند، بايد تيتر يا عنوان ديگري براي هر كدام از قسمت هايي كه محتوا و متن اصلي هر بخش را معين مي كند، گنجانده شود. تا خواننده به راحتي بتواند مطالب دلخواه خود را انتخاب كرده و از محتواي هر قسمت آگاه شود.

۱۳ ـ طراحي، خوشنويسي و تصوير:

قسمتي از نشريه ديواري و مجله بايد به تصوير، طرح يا نقشي كه مرتبط با موضوع باشد اختصاص داده شود و يا آنكه براي هر ستون و عنوان، طرح، نقاشي و يا تصوير مستقل و مختص به آن ترسيم نمود.

۱۴ ـ  كاريكاتور:

به طور خلاصه، كاريكاتور يعني به تصوير كشيدن طنزآميز شخصيت ها و مسايل فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي است، بدين منظور:

الف: كاريكاتور حتماً بايد داراي پيام بوده و با عنوان و محتواي نشريه مطابقت داشته باشد.

ب: كاريكاتور نبايد كپي برداري از آثار ديگران باشد، بلكه بايد با فكر و ايده ي خود گروه طراحي گردد.

ج: كاريكاتور، با طراحي و نقاشي متفاوت است و نبايد با آن ها اشتباه گرفته شود.

۱۵ ـ جدول:

معما، و یا جدول نشريه نيز بايد متناسب با موضوع مربوط به خود گروه و داراي پيام باشد.

ادامه دارد..

همچنین ببینید

روش كلاسداري استاد ماندگاری

اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي اصل پنجم، اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي دانش‌آموزان است. يكي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 7 =


83 + = 91