خانه / تشکل / انجمن های اسلامی دانش آموزان، وظایف و تکالیف [۲]

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری

ادامه از قسمت قبل..

ـ پایگاهی برای دشمن شناسی

جلسات انجمن اسلامی را به پایگاه های شناخت بیشتر انقلاب و شناخت دشمن و دشمنی ها تبدیل کنید! جا دارد بچه ها روی این مسأله مطالعه کنند و اسنادش را جمع آوری نمایند. خلاصه این که باید خیلی تلاش کنیم تا بتوانیم دشمن و نوع اقداماتش را بشناسیم.

ـ تبدیل شدن به الگوی آرمانی نوجوانان دنیا

شما نوجوانان عزیز این روزگار و زمان، و شما پرچمداران نورانی انجمن های اسلامی که این پرچم پرارزش و پرسعادت را به دوش گرفته اید، روی خودشناسی و آرمان شناسی خیلی کار کنید، آرمانتان را بشناسید! تمام نوجوانان دنیا به شما نیازمندند. آن ها خیلی بی پناه و دربه در هستند. چیزی ندارند. به چه دل ببندند؟ کسی که ولایت ندارد، به چه چیزی می خواهد دل ببندد؟ یک نظام سیاسی بدون ولایت، می شود یک نظام سیاسی بی روح. روح و طراوتی ندارد. یک کسی رئیس و یک کسی مرئوس است. با هم تقسم کار کرده اند. عشق و آرمان و وفا در آن نیست. مگر می شود این ها را با هم مقایسه کرد؟ آن وقت شما بچه های عزیز، پرچمدار یک طرز فکر آرمانی هستید برای همه ی بچه های بی پناه دنیا. ببینید ! بچه های فلسطین، پیام شما را چقدر خوب گرفته اند. فلسطین اگر این روزهای عزیز را پشت سر می گذارد، به برکت انقلاب است. آن بچه های فلسطینی دارند پشت سر بچه های ایرانی ما حرکت می کنند. از شهید فهمیده های ما نور گرفته­اند که امروز می بینید، بدون ترس و با سنگ، جلوی سلاح های آنچنانی ایستاده اند. تمام نوجوان های دنیا می توانند از نوجوان های ایرانی الگو بگیرند. قدر خودتان را بدانید و این راه پرفروغ و نورانی را ادامه دهید. این برای شخص شما باعث خوشبختی است و در خانواده­ی شما باعث سعادت است و در نسل و شهر وکشور شما، بنیان سعادت و خوشبختی است.

ـ حرکت به سمت آرمان های بزرگ

این میدان (انجمن های اسلامی)، میدان شما نوجوانان عزیز است. میدان تمرین اخلاق. تمرین معنویت، تمرین و تحصیل فضایل و کمالات این جا است. شما در این انجمن ها کنار هم جمع شوید، به همدیگر کمک کنید، دست همدیگر را بگیرید. جد و مصمم در راه این آرزوهای بزرگ – ان شاء الله –  قدم بردارید.

ـ پرهیز از اهداف حقیر

حیف نیست شما دانش آموز عزیز که به عنوان یک شخصیت برجسته­ی علمی و فرهنگی و یک مدیر برجسته که قدرت رهبری و سازماندهی دارد، می تواند منشأ آثار فراوانی بوده و به عنوان یک سرباز نمونه و برجسته در خدمت امام عصر “عجل الله تعالی فرجه الشریف”  باشد؛ این راه را انتخاب نکنید و مثلاً به شکل یک شخص عادی، یک آدمی که به هر حال دارد زندگی می کند و فقط در خدمت خانواده اش است، باشید؟ حیف نیست، آن کسی که می تواند آن قدر منشأ برکات و خدمات باشد، این قدر کوچک و محدود شود؟ شما آمدید انجمن اسلامی تا بگویید ما نمی­خواهیم این طوری باشیم، ما به هدف های حقیر راضی نیستیم. ما باید آدم های مفید و مؤثر و کارگزار و شایسته­ای در دولت کریمه ی امام عصر “عجل الله تعالی فرجه الشریف”  باشیم و ان شاء الله بتوانیم این نظام مقدس را بیش­تر از گذشته با حضور علمی و آرمانی خود، تقویت کنیم.

ـ تحصیل بیداری و بصیرت

اگر بصیرت محور قرار بگیرد، به اندیشه اصالت داده شود، تلاش برای رشد اخلاقی در انجمن اسلامی ما محوریت داشته باشد، در آن صورت یک چنین سنگری، هم می تواند در برابر تهاجم ایستادگی کند و هم می تواند کسانی که در پیرامونش هستند را حفظ کند. این هم خیلی نکته­ی مهمی است. آقا، انجمن های اسلامی را به سنگرهای فرهنگی تعبیر کرده اند، پس باید محور در کار انحمن های اسلامی، تحصیل بیداری و بصیرت باشد، هم بیداری عرفانی و هم بیداری سیاسی و اجتماعی؛ یعنی با خبر بودن از آن چه که اتفاق می افتد، تشخیص وظیفه و کار عملی.

ـ تفکر و تصمیم بر مبنای حق

ما در مجموعه های انجمن اسلامی به عنوان یک تشکیل دانش آموزی بسیار عزیز و نورانی، آن چه را که به جد در دیدارها یاد و تأکید می­کنیم، عبارت است از این بیان رفیع حضرت علی”علیه السلام”  که فرمودند: «شما حق را بشناسید! اهلش را خواهید شناخت» و این یعنی یک مدل فکری سازنده و نجات بخش. این طور نباشد که به صرف این که فلان گروه می گویند، روزنامه ها و رسانه ها می گویند، به آن ها توجه کنیم . اگر این طور شویم، تبدیل به فردی شده ایم که با هر نسیمی به هر طرف می رود و طبیعتاً هر کدام هم، که قوی تر باشد ما را خواهد برد. دنبال گفته ها و شنیده ها و ادعاهای اشخاص نروید که در این صورت گمراه خواهید شد. یک کسی که مدعی یک راه درستی بوده، اگر خودش به خطا رفت، شما را هم با خودش خواهد برد. اما اگر شما آن شخص را براساس یک معیار حقی که فکر کرده اید، مقایسه و انتخاب کردید، آن وقت اگر او به خطا رفت شما به خطا نمی روید، چون معیار حق برای شما، اشخاص نیستند. کسانی که معیار حق برای آن ها اشخاص هستند، اگر آن اشخاص اشتباه کنند، این ها هم اشتباه خواهند کرد. این انسان ها همیشه در معرض خطر هستند. راه دور ماندن از این خطرها هم، همان راه تفکر است؛ یعنی رسیدن به معیارها و ارزش ها. هر کاری که خواستید انجام دهید بدون مطالعه و بدون بررسی، نکیند! در مرحله­ی بعد هم مشورت کنید که برای تقویت لازم است. این گونه از عقل دیگران هم استفاده می کنیم و محصول خردورزی دیگران در اختیار شما قرار می گیرد.

ـ حضور فعال و پرنشاط در مدرسه

انجمن اسلامی باید در محیط های جوانانه، حضوری پرنشاط داشته باشد و بتواند با اخلاق خوب و منطق قوی، با بچه ها ارتباط برقرار نماید، بتواند بصیرت و بیداری را در محیط خود ترویج نماید و نیز بتواند به خوبی، توطئه های دشمن را تبیین نماید. اعضای انجمن اسلامی باید یک سر و گردن بالاتر از دیگران باشند، باید اهل مطالعه و فکر باشند و باید بتوانند به خوبی با سایرین ارتباط برقرار کنند. بدین ترتیب، حضور یک انجمن اسلامی فعال و پرنشاط مدرسه، به شکل طبیعی در حفظ بچه های مدرسه سهم دارد. این در راستای همان تعبیری است که رهبر عالی قدر داشتند و فرمودند: هر کدام از این انجمن های اسلامی در دبیرستان ها یک سنگر فرهنگی است که بچه ها می توانند با سنگر گرفتن در آن جا از کید دشمنان، مصون و محفوظ بمانند. البته انجمن های ما در بعضی جاها خیلی فعال اند، خیلی شایسته اند و خوب می درخشند و بعضی جاها هم وضعیت شان خیلی مورد رضایت نیست، ما امیدواریم که همه وارد این میدان شوند.

ـ چگونه علمدار باشیم؟

اعضای انجمن اسلامی باید در محیط مدرسه­ی خودشان، واقعاً پرچمدار باشند. اگر ما خودسازی کردیم، آن گاه می توانیم علمدار باشیم. مثلاً فرض کنید یک جمعی بخواهند راجع به یک ارزشی در مدرسه تبلیغ کنند یا از آن دفاع کنند یا شبهه ای پیش آمده و آن ها بخواهند وارد میدان شوند و قصد رفع شبهه را داشته باشند، اگر این جمع از نظر درسی ضعیف باشند، مورد تمسخر قرار می گیرند و زبان شان بسته می شود. هر که از راه می رسد می گوید: شما فعلاً درس تان را بخوانید! و آن ها این گونه زیر سؤال می روند. در باره­ی یک شبهه ای که در مدرسه مطرح شده، شما اگر خودسازی فکری، نداشته باشید، نمی توانید پاسخگو باشید، اگر قدرت بیان نداشته باشید، نمی توانید پاسخگو باشید، پس بچه ها، دائم باید خودسازی داشته باشند. به ازای این خودسازی، توانایی پیدا می­کنند که در محیط خودشان مؤثر باشند. این تأثیر مثبت، روی محیط خیلی مهم است. یعنی انسان روی محیط زندگی خودش تأثیر مثبت داشته باشد. شما به عنوان یک مسلمان، به عنوان یک انسان مؤمن نسبت به آنچه که در اطراف شما در مدرسه می گذرد و امثال این ها نباید بی تفاوت باشید!  به عنوان یک وظیفه­ی فرعی، برای اینکه بتوانید نقش مؤثر و مثبت داشته باشید، باید این چیزها را مدنظر قرار دهید! اگر یک کسی، هم وضع درسی اش خوب باشد، هم وضع فکری اش قوی باشد، اما اخلاق و ادبش معیوب باشد، او هم نمی تواند کاری انجام دهد، نمی تواند جذب کند، نمی تواند حرفش را به بچه ها برساند، دیگران حرف او را نمی پذیرند. حالا شما تصور کنید اگر این موارد در کنار هم جمع بشود، چه خواهد شد! اگر از نظر تحصیلی، از نظر اخلاقی، از نظر سیاسی، از نظر فکری، شخص در یک سطح شایسته ای قرار گرفته باشد، چه خواهد شد؟ ما توقع مان این است که حالت های نوجوانانه هم، در آن حفظ بشود؛ آن نشاط، شور، هنر و ابتکار. از این چیزها غفلت نشود. چنان که من در خصوص ورزش اشاره کردم. همه این چیزها در کنار هم است. نوجوانی مقطعی است که به هر حال می طلبد که شما نشاط داشته باشید، شور داشته باشید، جمع تان با صفا و پرنشاط باشد، پرتحرک باشد، ابتکار داشته باشید، کارهای هنری داشته باشید. از این مسایل نباید غفلت بشود. همه­ی این ها برای نوجوان خیلی خوب و لازم است.

ادامه دارد..

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 1 = 7