خانه / اسلایدر اصلی / آشنایی با جنبش دانش آموزی

حجت الاسلام و المسلمین آقایی

تبار جنبش دانش‌آموزي

«جنبش دانش‌آموزي» تركيبي جديد است، اگر چه ناآشنا نيست. معمولاً،‌ تا به حال، تركيباتي چون «جنبش دانشجويي»، «كارگري»، «كشاورزان»، «زنان» و… را شنيده‌ايم،‌ اما «جنبش دانش‌آموزي» از شهريورماه ۱۳۸۲، به عرصه ادبيات اجتماعي فرهنگي كشورمان وارد شد؛ البته،‌ بايد تحقيق كنيم كه آيا در كشورهاي ديگر نيز از اين تركيب استفاده شده است يا نه؟ جديد بودن اين جنبش، با برخورداري از سابقه‌اي روشن و تباري نوراني و پاك منافات ندارد.

حركت‌هاي ناب دانش‌آموزي را در قالب انجمن‌هاي اسلامي و حركت‌هاي دانش‌آموزي دهه ۱۳۲۰ مي‌توان يافت؛ نهضت ملي شدن نفت امواجي از حركت‌هاي دانش‌آموزي را با خود به همراه داشت، اما خرداد ۱۳۴۲ براي جنبش دانش‌آموزي يك سرآغاز بود، سرآغازي بي‌نظير، آن‌گاه كه امام«ره» فرمود: «سربازان من در گهواره‌هايند» پانزده سال بعد آنگاه كه دانش‌آموزان دبيرستاني، خفقان برآمده از رعب حكومت نظامي و كشتار هفده شهريور را در سيزده آبان ۱۳۵۷ شكستند و عملاً، مدارس را به صحنه‌ خيابان‌ها آوردند، شوري دوباره آفريدند.

از آن پس در اوج انقلاب، در مبارزه با گروهك‌ها و جريان‌هاي ليبرالي، در حضور پرشور جبهه‌هاي نبرد و دفاع در عرصه‌هاي مبارزه با تهاجم فرهنگي حركت‌هاي دانش‌آموزي كه عموماً در قالب انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان بود، تأثير سرنوشت‌ساز دانش‌آموزان را به رخ مي‌كشد.

حركت جنبش دانش‌آموزي بي‌هرگونه تغيير سخت‌افزاري در مجموعه و فقط با اصلاح و تغيير ديدگاه‌ها، نگاه‌هاي منفعل را از داخل به بيرون متوجه و تلاش‌ها را از حركت‌هاي كوچك داخلي به جريان‌سازي‌هاي بزرگ كشوري و حتي بين‌المللي معطوف كرد.

ب) از جنبه‌ برون تشكيلاتي، به بيان ديدگاه‌هاي مهم تربيتي و فرهنگي‌اي پرداخت كه سال‌ها مطالبات و نيازهاي پنهان دانش‌آموزان بود، نظير تعليم و تربيت ديني، هويت ديني و ملّي، نقد فضاي آموزشي، بيان ديدگاه‌هاي نوين فرهنگي- اجتماعي- تربيتي- سياسي كه جايگاه اتحاديه را در افكار عمومي و حتي مخاطبان بيروني ارتقاء داد.

ج) مهم‌تر از همه،‌ شعارهاي «ما مي‌توانيم»، «فردا از آن ماست.» و «تلاش براي خدمت‌رساني، مهرورزي و عدالت‌خواهي» نزديك است تا نسل سوم را از نسلي مرعوب و بي‌توجه به نسلي آرمان‌خواه و سرنوشت‌ساز معرفي نمايد.

 مختصات جنبش دانش‌آموزي

الف) جنبش دانش‌آموزي از نوع گفتماني است و موجي براي تغيير منطق، ادبيات و گفتمان نسل جوان محسوب مي‌شود و در مسير خود از روش گفتگو و تعامل بهره مي‌برد.

ب) مختصات جنبش دانش‌آموزي اقتضا مي‌كند كه بي‌نياز از پشتيباني رسمي و دولتي حركت مي‌كند و گسترش يابد و خودجوش و از متن پويا و با نشاط جوانانه‌اش سرچشمه گيرد.

ج) جنبش دانش‌آموزي با هدف قرار دادن آرمان مهدوي و سهم‌خواهي از آرمان‌هاي انقلاب و نه فقط از دستاوردهاي آن از عمقي بي‌بديل برخوردار است.

د) جنبش دانش‌آموزي داراي قابليت منحصر به فرد تقويت از داخل تشكيلات و عمليات در خارج تشكيلات است. پايگاه جنبش، مدرسه‌ها، دانش‌آموزان عضو انجمن اسلامي پرچمداران آن و همه دانش‌آموزان مخاطبان آن هستند.

هـ) مهم‌ترين خصوصيات آن،‌ قابليت  زير پوشش قرار دادن كليه فعاليت‌هاي فرهنگي- اجتماعي شناخته شده با شكل مناسب و قالبي نوين است.

اهداف جنبش دانش‌آموزي

عمده اهداف جنبش دانش‌آموزي را در شش هدف مي‌توان خلاصه كرد:

الف) بازخواني هويت و تبار انقلابي نسل سوم و مشخص كردن سهم آنان براي نيل به آرمان‌ها

ب) فراخوان توده دانش‌آموزان به اميد، انديشه، حركت، خلاقيت و ابتكار در سايه خودباوري و با روحيه‌اي حماسي

ج) مقابله با مظاهر شيطاني يأس، وادادگي، قشري نگري، رخوت و ترس در داخل و خارج كشور

د) آفرينش تربيت مصون‌ساز از طريق هويت بخشي و اميد آفريني

و) نهادينه كردن مشاركت دانش‌آموزان به صورتي معتدل و با نگاهي تربيتي و مقابله با نگاه‌هاي ابزاري

عكس‌العمل‌هاي مختلف

گروه اول،‌ موافقان همراه و همدل كه اين حركت را به فال نيك گرفته و تأييد و همراهي نمودند.

گروه دوم، موافقاني كه اين حركت را نابهنگام، زود، بي‌پشتوانه و خارج از توان و ظرفيت تشكيلات مي‌دانستند.

گروه سوم، مخالفاني كه اميدهاي مختلف خود را براي در دست گرفتن فضاي دانش‌آموزي كشور و فتح سنگر مدارس پس از دانشگاه‌ها نقش بر آب مي‌ديدند.

اين گروه در مرحله اول سكوت معناداري برگزيدند؛ در مرحله دوم تلاش كردند آن را وابسته و حكومتي قلمداد نمايند و در مرحله سوم با راه‌اندازي حركت‌هاي خود ساخته مانند جنبش مستقل دانش‌آموزان ايران به دنبال شبيه‌سازي بودند كه در هر مرحله ناكام ماندند.

به حمد ا… در اين مدت، اتحاديه انجمن‌ها اسلامي دانش‌آموزان توانسته است در حركت «جنبش دانش‌آموزي» دستاوردهاي مهمي به ارمغان آورد؛ از قبيل:

۱- طرح گفتمان «مهدويت»، «ما مي‌توانيم»، «فردا از آن ماست».

۲- طرح گفتمان نقد منصفانه و دانش‌آموزي دستگاه تعليم و تربيت

۳- طرح گفتمان دفاع از حقوق دانش‌آموزان

۴- طرح گفتمان ارادت عاشقانه به ولايت فقيه

۵- طرح گفتمان مشاركت معتدل و تربيتي- اجتماعي- سياسي با جشن تكليف سياسي

۶- طرح گفتمان جهان بدون امريكا

۷- طرح گفتمان جهان بدون صهيونيسم

۸- طرح گفتمان چشم انداز بیست ساله ی نظام

۹- طرح گفتمان تحول بنیادین آموزش و پرورش

۱۰ ـ حضور ویژه در پاسداشت بیداری اسلامی

سخن آخر… ما مي‌توانيم

شايد مقاسيه‌اي اجمالي بين جنبش‌ دانش‌آموزي و انقلاب اسلامي ما را به توانمندي‌هاي اين حركت آشناتر سازد:

۱- انقلاب با جريان انداختن حركتي فرهنگي و گفتماني- در دهه اول- بر پايه مطالبات مردم موفق شد اذهان و افكار عمومي را به سمت خود جلب كند.

جنبس دانش‌آموزي نيز مي‌تواند با به راه‌ انداختن حركتي گفتماني بر پايه مطالبات و نيازهاي دانش‌آموزان افكار عمومي را به خود متوجه كند.

۲- در انقلاب اسلامي بسياري از فعاليت‌هاي عادي و مرسوم همانند حضور در مساجد، عزاداري، جلسات مطالعاتي، هيئت‌ها و… رنگ و بوي انقلابي مي‌داد.

جنبش دانش‌آموزي نيز مي‌تواند به بسياري از فعاليت‌هاي عادي و مرسوم اتحاديه و آموزش و پرورش رنگ و بويي جنبشي دهد.

۳- در انقلاب بيدارسازي و تحريك توده‌ها را رهبران انجام دادند و ادامه حركت را به صورت داوطلبانه و خودجوش، مردم پي گيري كردند.

در جنبش دانش‌آموزي هم وقتي مسئولان انجمن‌هاي اسلامي، دانش‌آموزان را آماده كردند، ادامه حركت را دانش‌آموزان به صورت خودجوش پيگيري خواهند كرد.

۴- انقلاب اسلامي فضاي يأس و قالب‌هاي كليشه‌اي تعريف شده سياسي- اجتماعي را برهم زد. جنبش نيز مي‌تواند تعريفي تعريفي جديد و بومي را در اين مرحله مهم از زمان به ظهور برساند.

خلاصه اين كه:

جنبش بيش از آنكه اجرايي و عيني باشد، گفتماني و ادراكي است. براي برافراشتن پرچم جنبش در سراسر كشور بيش از دست و پا، نيازمند مغز،‌ فكر و زبان هستيم.

پایان.

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 36 = 41