خانه / تشکل / انجمن های اسلامی دانش آموزان، وظایف و تکالیف [۴]

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری

ادامه از قسمت قبل..

ـ درخشش انجمن اسلامی با بسیج استعدادها

طبعاً درخشش انجمن اسلامی به اخلاق، ادب، منطق و روح معنوی و حماسی است، و این با همت اعضای آن محقق خواهد شد. من فکر می کنم راه رسیدن به آن نقطه هم، خود شما (اعضای انجمن) هستید. اگر همت کنید، در آموزشگاه های خود، در انجمن های اسلامی مدارس خود و حقیقتاً این جنبش را که اعلام شده است، جدی بگیرید و وارد میدان بشوید، جلسات گفتگو  بگذارید، سایر دانش آموزان را به کمک بطلبید، از بچه های با استعداد مدرسه­ی خود دعوت کنید، با معلمان و مربیان ارجمندی که در این زمینه ها حرفی برای گفتن دارند، وارد گفتگو شوید و از آن ها در زمینه های مختلف کمک بگیرید، یک انجمن اسلامی زنده، فعال و پرنشاط در مدرسه خواهید داشت و خواهید درخشید. و من فکر می کنم آموزش و پرورش هم از داشتن یک چنین انجمن هایی استقبال می کند و حقیقتاً در هر مدرسه ای، یک انجمن اسلامی پرفروغ و درخشان، موجب افتخار است. در این راستا ستاد مرکزی اتحادیه ی استان خیلی باید تلاش کند و استعدادها را برای رسیدن به این نقطه بسیج نماید.

ـ تقویت روحیه ی حماسی

روحیه­ی حماسی در کارهای عملیاتی، اعم از نظامی، فرهنگی و …. به نظر من نقش اصلی را ایفا می کند. فرضاً شخصی، انسان خیلی متفکری باشد، آدم با معرفتی باشد، اما انگیزه نداشته باشد، برای این که آن فکر و آن معنویت را به دیگران برساند، اگر خیلی هنر کند، خودش وسط معرکه سالم بماند، تازه آن هم در معرض خطرات است. آن چیزی که فکر شما و معنویت شما را به میدان می آورد «روح حماسی» است. روح حماسی چیست؟ احساس رسالت کردن. یعنی انسان احساس کند پرچم یک رسالتی را باید روی دوشش بگذارد. ما معمولاً در فرهنگ خودمان، این انگیزه را از کریلا می گیریم. انسان با این روضه ها و جلسات شورانگیز، واقعاً آن حماسه را با همه وجودش می­گیرد. مثلاً شخصیت حضرت عباس – سلام الله علیه – یک دریا و اقیانوس حماسه است، حضرت علی اکبر – سلام الله علیه – همین طور، سایر قهرمان های این حماسه­ی بزرگ همین طور و در اوجش خود سید الشهداء – علیه السلام – عین حریّت است. انسان، هر چه بیشتر از محیط های مادی فاصله بگیرد، بهتر می تواند این روح حماسی را درک کند و به آن برسد. هر چه وابستگی های مادی در انسان بیشتر شود، شور و حماسه بیشتر از انسان گرفته می شود. آن وقت می توانند او را بخرند، می توانند او را بازیچه قرار دهند. به قول حافظ: «غلام همت آن رند عافیت سوزم»، این رند عافیت سوز، یعنی آن آدم آزاده­ی حماسی سر از پا نشناخته. امیدوارم ان شاء الله این ارزش ها در نسل شما – که به حمد الله، ما خیلی به شما امیدواریم – خیلی بیش از گذشته ها دیده شود، و شما بتوانید این رسالت را به دوش بگیرید و پیش ببرید. این پرچم را بگیرید و تا آن نقطه های اصلی پیش بروید. آرزوی ما این است. با ارزش­تر، این است که شما سمت سرداری و فرماندهی را در این دفاع بزرگ و جنگ خطیر داشته باشید. یعنی خودتان را برای این کار آماده کنید، نه در حد یک نیروی عادی؛ بکه خود را بسازید، برای این که سردار و فرمانده باشید؛ ان شاء الله.

ـ تحول درونی؛ مقدمه ی تأثیرگذاری در خانواده

کار فرهنگی، حوزه  تأثیرگذار وسیع و اجتماعی دارد. تجربه ای که خود ما از نزدیک داشته ایم، این است که اگر بچه ها متحول بشوند، غالباً می توانند خانواده ها را متحول کنند. اگر ما بتوانیم روی بچه ها تأثیر بگذاریم، اگر بچه ها وصل بشوند، با توجه به اینکه نوجوان بیش­تر از خانواده تحت تأثیر دوستانش است، آن وقت ما از این فرصت، می توانیم استفاده کنیم، یک جمع های نابی درست کنیم که آن بچه­های نوجوان و کم سن و سال به وسیله­ی دوستان خودشان ، هم سن و سال های خودشان، تحت تأثیر قرار بگیرند.

اگر بچه ها از درون متحول شوند – که اتفاقاً بچه ها زود متحول می شوند، چون فطرت­شان الهی و پاک است – خانواده ها را متحول می کنند. یادم است یک وقتی، پدری جلوی من را گرفت و گفت: حاج آقا ، شما ما را بیچاره کردید، گفتم چه طور؟ گفت: از وقتی پسرم با شما آشنا شده و در آن مجموعه­ و مؤسسه­ی شما رفت و آمد می کند، اصلاً اوضاع ما را به هم ریخته. در خانواده ی ما اصلاً نماز صبح مرسوم نبود. اصلاً نماز نمی خواندند . وقتی که این پسر ما، یک ساعت به اذان صبح، در این سن نوجوانی­اش بر می خیزد و شروع می کند مناجات کردن، با آن حالت گریه و امثال این ها که در دل شب دارد، من و مادرش و همه را تحت تأثیر قرار داده است. ما مگر می توانیم نماز جمعه نیاییم؟!…

یعنی حضور یک فرزند در خانواده، یک فرزند خوش اخلاق، پویا و پرنشاط در خانواده – البته این نوجوان خیلی هنرمند و خیلی خوش اخلاق بود –  خانواده را به کلی می تواند متحول کند. بعد یک مقدار که سن ­اش بالاتر آمد، روی برادر و خواهر کوچکترش هم می تواند تأثیر بگذارد . پدر و مادر تا حد زیادی تأثیر می پذیرند، البته برادر و خواهر هم خیلی تأثیر می پذیرند. از این طریق خیلی به مجموعه ما افزوده خواهد شد. یعنی برادر و خواهر ها آمده اند و در آن مجموعه قرار گرفتند، به خاطر این که برادرشان آن جا بوده یا خواهرشان آن جا بوده است. ما باید این را قدر بدانیم. خیلی از این طریق می شود کار کرد.

ـ عضو انجمن اسلامی در خانواده

یک عضو انجمن اسلامی باید همیشه این سؤال برایش مطرح باشد که من چگونه می توانم به خانواده­ی خودم، بهتر خدمت کنم؟ به هر حال در هر خانواده ای، در یک زمان ، شرایط عادی است و در زمان دیگر شراط بحرانی، ما باید ببینیم که در هر موقعیت ، چه وظیفه ای داریم. مثلاً در شرایط بحرانی برای خانواده، شما باید به عنوان یک نوجوان یا جوان، سعی کنید که در درجه­ی اول، عضوی صبور و بردبار باشید و بعد هم حتی المقدور، بتوانید باری را از دوش اعضای خانواده بردارید و سهم خودتان را ایفا نمایید. در شرایط عادی هم باید هر کدام از شما، وظایف­تان را در قبال دیگر اعضای خانواده به خوبی انجام دهید و به تدریج، استقلال را تمرین کنید.

یک مشکلی که الان در خیلی از خانواده ها  هست، این است که متأسفانه به دلیل محبت زیاد و عواطف زیاد، مسئولیت شایسته­ای در خانواده بر عهده­ی بچه ها قرار نمی گیرد و پدر و مادر خودشان بیشتر کارها را انجام می دهند و این موجب می گردد که از این نظر، بچه ها به پختگی لازم نرسند و قدری در این امر، تأخیر صورت پذیرد. لذا باید فرزندان یک خانواده در حد امکان به پدر و مادرشان کمک کنند.

نکته مهم دیگر در این زمینه هم، این است که با بزرگ شدن فرزندان، ابراز عواطف نسب به پدر و مادرشان کم شود. توجه داشته باشید که ما به عنوان فرزند، هر چقدر هم که به پدر و مادرمان احساس محبت کنیم و آن ها را از محبت خودمان برخوردار نماییم، باز هم نمی توانیم حق شان را ادا کنیم؛ حق آن ها بر ما، حق خیلی بزرگی است و خوشا به حال آن هایی که همیشه، پدر و مادر را از خودشان راضی نگه می دارند . در مورد برادرها و خواهرها هم، اگر کوچک تر از شما هستند، باید در قبال آن ها احساس مسئولیت کنید! به اخلاق و رفتار و درس آن ها توجه داشته و حساس باشید! در حل مشکلات کمک شان کنید و یاریشان دهید! و این برای آینده تان هم خیلی مفید خواهد بود. اگر برادر و خواهر هم سن و سال دارید که خوب باید دوست صمیمی یکدیگر باشید و غم خوار یکدیگر، و امین رازهای همدیگر باشید و هم چنین باید در مواقع نیاز به هم کمک کنید. اگر هم، آن ها از شما بزرگ تر هستند، وظیفه شما، احترام گذاشتن به آن ها و اطاعت از آن ها است؛ حتی اگر علم شما و اطلاعات شما بیشتر است، باز هم لازم است که به عنوان بزرگ تر به آن ها احترام بگذارید و کمک حالشان باشید.

ـ برخورد صمیمانه، مؤدبانه و منتقدانه

اعضای تشکیات ما باید درخانواده هایشان کاملاً اصول صمیمیت، مهربانی، تواضع و ادب را نسبت به اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر رعایت کنند. اما در عین حال می توانند به صورتی هنرمندانه و علاوه بر حفظ اصول، حرف های خودشان را هم بزنند و از عقایدشان دفاع کنند. با بزرگ ترها به گفتگو بنشینند و اشکالاتی را که در کار آن ها می بینند، با احترام و تواضع کامل، یادآور شوند. هم چنین، می توانند کتاب ها­ی خوب و محصولات خوب و مفید فرهنگی را به خانه ببرند و در اختیار اعضای خانواده قرار دهند. و یا حتی گاهی بچه های انجمن اسلامی را دعوت کنند و با تشکیل جلسات فکری و مطالعاتی و یا جلسات معنوی و دعا و مناجات ، فضای خانه را معطر نمایند. به هر حال باید سعی کنند که همواره تأثیر مثبتی بر خانواده خود داشته باشند.

ـ توجه ویژه به افزایش مهارت های گفتاری

مهارت های گفتاری عمدتاً در دوران کودکی شکل می گیرد و در دوران نوجوانی تثبیت می شود. بعدها چندان تغییری نمی کند. جز این که بر زیبایی و زینت و محتوایش افزوده می شود، اما خود مهارت ها، غالباً در دوران نوجوانی و ابتدای جوانی تثبت می شوند. بنابراین نسبت به این مسأله بسیار مهم که نقش بسیار عظیمی در شکل گیری شخصیت مثبت آن ها دارد، به عزیزان نوجوان ما باید توجه داده شود. ما معتقدیم انجمن های اسلامی دانش آموزان – که رهبر عزیز و مسئولین گران قدر ما ، نسبت به این مجموعه نورانی امیدهای فراوانی بسته اند – وقتی می توانند رسالت شان را به خوبی پیش ببرند که از اخلاق نیک و معطر اسلامی و محمدی – صلی الله علیه و آله و سلم – برخوردار باشند. مسأله “حسن خلق” باید مسأله ی اول ما باشد. بخش قابل توجهی از حسن خلق مربوط به حوزه های فتاری و روابط کلامی است؛ به ویژه اگر بنا باشد که برادر یا خواهری در قالب انجمن های اسلامی دانش آموزی ، نسبت به شخصیت دیگران نقش ایفا کند و نسبت به تنویر افکار دانش آموزان دیگر نقش داشته باشد. ما رسالتی داریم که آن روشنگری و دفاع از آرمان های اسلامی و انقلابی و حمایت از دانش آموزان عزیزی است که در معرض برخی از خطرها قرار گرفته اند. انجام این رسالت، نیازمند مهارت های گفتاری است؛ باید بتوانند هم حرف خوب بزنند و هم خوب حرف بزنند ، باید آیین گفتگو را آموخته باشند و از این فضیلت ارزشمند هم برخوردار باشند. پس از این جهت هم لازم است ما به این مسأله بپردازیم. در جلساتی که با بچه ها داشتیم، مکرر این مسأله، تأکید شده که باید خود را برای مبارزه­ی گفتاری آماده کنند و شرایط زمان و روزگاری که درآن زندگی می کنیم، روزگار مواجهه های فکری است، در این دوران، وقتی می توانند موفق شوند که هم از نظر ساختاری و محتوایی از کلام قوی برخوردار باشند و هم از نظر شکلی کلام دلنشینی داشته باشند.

ـ مدیریت زمان؛ کلید موفقیت ها

بچه های عزیز! این موقعیتی را که دارید قدر بدانید؛ شما، هم از سلامت و هم از گنجینه ی فراغت برخوردارید که به شما این امکان را می دهد که خود را بسازید. سعی کنید با برنامه ریزی، در ابعاد مختلف خودسازی کنید. ما متأسفانه هنوز خوب یاد نگرفته ایم چطور از فرصت هایمان استفاده کنیم و زمان به عنوان یک فرهنگ ، در جامه ی ما شناخت شده نیست. در خانواده ها هم همین طور. اگر کسی بتواند تا دیر نشده و فرصت ها از دست نرفته، متوجه این مسأله شود، خیلی برد کرده است.

من فکر می کنم یکی از برکاتی که این انجمن های اسلامی ازجنبه­ی شخصی می توانند داشته باشند، این است که بچه ها بتوانند عمر خود و وقت خودشان را مدیریت کنند. بتوانند نسبت به فرصت هایشان برنامه ریزی داشته باشند. خیلی این مسأله مهم است که انسان بتواند با ابتکار و هنرمندی، اوقات خود را برنامه ریزی کند و از این اوقاتی که به سرعت از دست می رود، بتواند یک محصول جاودانه­ای در زندگی خود فراهم نماید. اگر در این زمینه موفق شدید، آن گاه خودتان به رمز و راز موفقیت پی برده اید و پیشرفت خواهید کرد. بعد شما می توانید برای پیشرفت دیگران محور شوید. ولی اگر نتوانستید از اوقات خودتان خوب استفاده کنید و بر اوقات تان مدیریت کنید، آن وقت نه خودتان پیشرفت کرده اید، نه می توانید منشأ پیشرفت دیگران شوید، اگر هم موفق شوید، خیلی مختصر است. این یک کلید است. فرصت های انجمن اسلامی باید به این سمت برود. یعنی برای بهره مندی بیشتر، از اوقات تان خوب استفاده کنید و بر اوقات تان مدیریت کنید، آن وقت نه تنها خودتان پیشرفت کرده اید، بلکه می توانید منشأ پیشرفت دیگران شوید، مهم آن است این یک کلید است. فرصت های انجمن اسلامی باید به این سمت برود. یعنی برای بهره مندی بیشتر از اوقات تان باید با هم تعاون داشته باشید تا ان شاء الله بتوانید انسان های مفید و به درد بخوری باشید . هم خودتان از وجود خود بهره مند شوید و هم خانواده و جامعه تان .

ـ پیگیری جدی جلسات و برنامه ها

دائم به فکرتان رونق بدهید! جلسات جدی و ممتاز برگزار کنید، این جلسات را بین خودتان برگزار کنید، این جلسات را بین خودتان تعریف کنید؛ وقتش را و انضباتش را. برایش آیین نامه بنویسید، کارهای قشنگ و مبتکرانه انجام دهید، بین خودتان آیین نامه هایی بنویسید که مثلاً اگر فلان شخص فلان کارش را به خوبی انجام نداد برایش توبیخ نامه نوشته شود. ما آن وقت ها در این گونه موارد همدیگر را جریمه می کردیم.

پایان.

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 2 =