خانه / تشکل / از زبده شناسی تا زبده پروری
زبده شناسی

 

مقدمه:

به طور کلی می توان گفت: اتحادیه ، دو مأموریت نیروسازی و جریان سازی را دنبال می کند. نیرو سازی به معنی تربیت نیروهای کیفی برای انقلاب اسلامی از طریق زبده یابی و زبده پروری است، و جریان سازی به معنی حضور فعال اجتماعی تشکل است که در قالب جنبش دانش آموزی اتفاق می افتد.

رسالت زبده یابی  و زبده پروری در صورت تحقق، انجمن اسلامی مدرسه را به محفلی برای گردهم آیی دانش آموزاني هوشمند با بینش و شعور اسلامی و انقلابی مي‌سازد، دانش آموزاني که برخوردار از سطح بالای فکری و اخلاقی در بین هم سالان خود بوده و در پي رشد و تعالي خود و محيط پيرامون خویش براساس مؤلفه‌هاي اسلامي ـ ايراني‌اند تا از این رهرو زمینه ای  برای شکوفایی و پرورش استعدادها و به فعلیت رساندن توانايي‌های بالقوه فراهم ساخته و پایگاهی باشد تا دوره ها و نسل های دانش آموزی بعد، از برکت حضور در آن بهره مند گردند.

لازمه ی شکل گیری چنین جمعی، وجود فردي از جنس دانش آموزی است توانمند که محور قرار گرفته و مانند میدان مغناطیسی دیگر دانش آموزان زبده را جذب ، رهبری و راهبری کرده و فضای مدرسه را از حیث وجود این جمع مومنانه بهره مند نماید. اساساً اگر فردی که این سکان را در دست می گیرد بالاتر از دیگر نخبگان نباشد، توانایی جذب و نگهداشت آنان را نداشته و اگر هم جمعی شکل گیرد ، دیگر محفل نخبگان نخواهد بود. بر همين اساس، شبکه كادر اتحاديه در پي طريقي براي كشف فردي با اين قابليت‌ها در جايگاه مسئوليت انجمن اسلامي است. همواره این مسأله مطرح بوده است که برای انجام درست این فرآیند، چه مسیر و راه حلی را بايد تعریف کرد؟

نخبه کیست؟

در فرهنگ دهخدا ، «نخبه» را فردي سرآمد، برگزيده و بالاتر و انتخاب شده از هر لحاظ معرفی شده و در اصطلاح، نخبه فردي است با هوش، مستعد، خلاق و با نبوغ فكري كه با فعاليت ذهني خود ايجاد نوآوري کرده و موجب سرعت بخشيدن به رشد و توسعه مي‌گردد.

و اين تعريف در اصلاح نهادهاي جامعه، به فردي كارآمد و برجسته اطلاق مي‌شود كه اثرگذاري وي در توليد علم، هنر و فناوري محسوس بوده و هوش، خلاقيت، كارآفريني و نبوغ فكري وي در راستاي توليد دانش و نوآوري موجب سرعت بخشيدن به رشد و توسعه علمي و متوازن در كشور گردد.

و يا در تعريفي ديگر

دانش آموز نخبه:

            فردي كه بالقوه نخبه بوده، ولي هنوز زمينه‌هاي لازم براي شناسايي كامل وي و يا بروز استعدادها و توانايي‌هاي ذاتي او فراهم نگرديده است. در اصطلاح به اين فرد استعداد برتر اطلاق مي‌شود.

            اما ما در اتحاديه با توجه به مأموريت‌ها و اهداف خود، به دنبال فرد ديگري مي باشيم . اين تعاريف را هم براساسي ذكر كرده تا بيان نماييم كه منظور ما از نخبه اين مطالب نيست بلكه نخبه ی انجمن اسلامي:

« دانش آموزي است با احساس مسئوليت نسبت به ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي، برخوردار از اخلاق برجسته، داراي روحيه‌ي حماسي و همت بلند، حساس و مراقبت به كارها و رفتار خود، داراي آرمان و آرزوهاي بزرگ، پيشتاز در انجام حركات و فعاليت‌هاي اسلامي و انقلابي، داراي روحيه‌ي جمعي و اجتماعي، خلاق و نوآور در انجام فعاليت‌ها، اهل يادگيري، مطالعه و فكر؛ تحليل‌گر در مسايل، برخوردار از سطح درسي و تحصيلي مناسب. هر یک از این ویژگی ها می تواند موضوع مباحثه ی جلسات قرارگاهی و یا جمع های دوستانه و صمیمی در اتحادیه باشد. »

ویژگی های مسئول انجمن:

با توجه به تعریف ارائه شده از نخبه، مسئول انجمن مي‌بايست ويژگي‌هاي زير را دارا باشد:

۱- حساس و پیگیر نسبت به ارزش های اسلامی و انقلابی

۲- توانمندي در راهبري گروه همسال، به نحوي كه از سوي كادر مدرسه و ساير دانش آموزان مورد قبول واقع شده و در فعاليت‌هاي گروهي مدرسه،  جلوه‌هايي از آن مشاهده گردد.

شخصی که رهبری گروه را برعهده دارد، فردی است معتمد، مقبول، مرجع، الگو، مؤمن، منتنفذ و مؤثر در بین دانش آموزان، دارای خُلق دینی، صادق، خوش رو، صبور، دارای انصاف و مساوات با بنیان های عقیدتی و نگرش اسلامی

۳- دارای استعداد و توانایی مدیریتی

خلاق، برنامه‌ريز، مصلحت انديش در عين آرمان گرا، منظم، مدبر و داراي توانايي سازماندهي و هماهنگي باشد.

۴- برخوردار از وضعیت تحصیلی خوب

۵- برخوردار از سطح بالای اخلاقی، معاشرتی، روابط اجتماعی و گفتاري پسنديده به نحوي كه از سوي همسالان خود داراي پذيرش دروني باشد.

۶- برخوردار از روحیه کار جمعی و گروهی

۷ـ پرورش يافته در خانواده مذهبي و معتقد به مباني نظام اسلامي.

همچنین ببینید

اختلاف در انجمن؛ فرصت یا تهدید

هنر اصلی یک انجمن اسلامي موفق در این است که بتواند اختلافات موجود را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 1 =