خانه / مهارت / مهارت فعالیت های گروهی/ ایجاد یک محیط انگیزشی

یک واقعیت: همه‌ی افراد در تشکل شما انگیزه به دست می‌­آورند.

سؤال بزرگ این است که آیا آن­‌ها برای انجام کاری که شما به‌ عنوان مسئولشان از آن­‌ها خواسته‌اید ترغیب می‌شوند؟

اگر کاری که شما از آن‌ها خواسته‌اید را انجام نمی‌دهند، به این معنا نیست که هیچ کاری انجام نمی­‌دهند، بلکه می‌توانند به‌سادگی برای انجام کار دیگری انگیزه پیدا کنند.

چهار عادت ساده وجود دارند که شما به‌عنوان یک مسئول می‌توانید به‌منظور انگیزه بخشیدن به افراد، به نمایش بگذارید تا به‌صورت داوطلبانه از شما پیروی کنند.

۱/ قدردانی خود را نشان دهید

این کار به بچه های انجمن اسلامی مدرسه شما انگیزه می‌دهد که تلاش‌هایی شایسته‌ی تقدیر داشته باشند. قدردانی صرفاً به معنای هدیه نیست، بلکه به معنای توجه و نظر دادن درباره‌­ی کار نیروهاست . نیازی نیست که یک کارنمایشی بزرگ انجام دهید یا یک پاداش خاص یا جایزه‌­ی با ارزشی در نظر بگیرید، تنها یک متشکرم ساده که شخصاً بیان می‌کنید، کافی است.

زمانی که دانش آموزی می­‌بینند تلاشش به‌طور کامل نادیده گرفته‌شده یا پنهان و نابود می­‌شود، علاقه­‌ی خود را به کار از دست می­‌دهد.‘قهرمانان ستایش نشده‌­ی امروز تبدیل به سرخورده های فردا خواهند شد.

مدیریت به‌وسیله‌ی سرکشی با علاقه را تمرین کنید. یک ‌راه عالی برای قدردانی از همکاری و مشارکت سایر دانش آموزان این است که به کار آن­ها علاقه­ نشان دهید، یعنی بیشتر از آن­که قضاوت کنید از آن­‌ها در مورد کارشان و نوع فعالیتشان سؤال بپرسید.

۲/ به اعضای انجمن اسلامی مدرسه خود کمک کنید تا در مهارت‌­های خود به تسلط برسند

در ابتدای عصر مدرن تولید انبوه، توجه تنها بر کارایی بود. کل کار به کارهای کوچک و تکراری تقسیم می­‌شد و هر فرد به ‌تنهایی بر روی کار خود مشغول بود. ممکن بود کارمندان تمام ۴۸ ساعت کاری در یک هفته را به کار کردن بر روی چرخ جلویی سمت چپ یک ماشین بگذرانند ولی هیچ‌گاه یک ماشین کامل را نبینند.

توسعه‌­ی تسلط افراد درزمینه‌ی فعالیتی که انتخاب کرده­‌اند، به معنای این است که می­‌خواهند همگام با سرعت تغییرات، حرکت کنند. آن‌­ها همچنین می­‌خواهند تا دانش و مهارت خود را بهبود بخشیده و تجربه‌­ی بیشتری کسب کنند. این بدان معنا نیست که شما به‌عنوان یک مسئول باید همه‌­ی آن­ها را به دوره‌­های آموزشی گران و بلندمدت بفرستید.

سه عادتی که کمک می‌­کنند محیطی ایجاد کنید که افراد در کار خود به تسلط دست پیدا کنند عبارت­‌اند از:

اولین کار، تشویق نیروهای خود به کشف زمینه­‌های ناشناخته و یادگیری از آن­هادر بخش های مختلف کاری آنهاست. جابجایی از یک فعالیت خاص به فعالیت دیگر به نیروهای شما کمک خواهد کرد که درک بیشتری از مجموعه تشکیلات کسب کرده و دید جدیدی نسبت به مشکلات و روش‌­های قدیمی به دست آورند. دومین راهکار برای افزایش مهارت های نیروها این است که هنگامی‌ که اعضای انجمن اسلامی  پیشنهادی ارائه می­‌دهند از آن­ها قدردانی کرده و در صورت امکان به آن­ها عمل کنید. اجازه دهید تا بچه های انجمن اسلامی  قضاوت کنند که چه‌کاری جواب می­‌دهد و چه‌کاری نه.

راهکار سوم این است که از زحمات و تلاش های بچه های انجمن اسلامی قدردانی کنید. اگر این اتفاق بیفتد آنگاه نیروهای شما برای انجام فعالیت ها دارای انگیزه خواهند شد و در این صورت این انگیزه برای فعالیت باعث افزایش خلاقیت و نوآوری و تسلط به امور انجمن اسلامی می شود.

۳/یادگیری غیررسمی را تشویق کنید:

خوشبختانه ۷۰ درصد از توانایی انجام کارها مربوط به تجارب حین کار و کار بر روی وظایف و مشکلات بوده، ۲۰ درصد مربوط به بازخورد و سازمان­دهی نمونه‌های مثبت و منفی بازخورد که موردنیاز هستند و ۱۰ درصد نیز مربوط به دوره­‌های آموزشی و مطالعات است.

بنابراین بچه های انجمن اسلامی را تشویق کنید تا برای مدت کوتاهی هم که شده، مسئولیت­‌هایی بالاتر از سطح خودشان بپذیرند.

  • نیروهای انجمن اسلامی را به تعیین چالش، ترغیب کنید (نه اهداف برتر، بلکه چالش‌­هایی برای بهبود و حل مسائل و یادگیری و بروز مهارت­‌های جدید)
  • نیروهای انجمن اسلامی مدرسه را تشویق کنید تا به دنبال بازخورد عملکرد خود و تجزیه‌ و تحلیل و یادگیری از تجارب خوب و بد خود باشند. (این امر کمی چالش‌برانگیز است، تجزیه ‌وتحلیل تجارب بد می‌تواند اغلب شبیه ترتیب دادن جلسات انتقادی و سرزنش‌آمیز باشد، تجزیه‌ و تحلیل تجارب خوب نیز چیزی شبیه تلف کردن وقت به نظر خواهد رسید… « این کار که به‌خوبی پیش رفته است، چرا باید تجزیه‌وتحلیل شود؟»)
  • نیروها را تشویق کنید که مطالعه کنند، خود را محک بزنند و از وب و رسانه‌­های اجتماعی به‌منظور به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات خود از آخرین پیشرفت‌­ها و فعالیت‌­های آموزشی، فرهنگی و تربیتی استفاده کنند.

۴/ یک تصویر کلی از انجمن اسلامی را به اشتراک بگذارید

اغلب بیان می‌­شود چیزی که یک مسئول را از یک نیروی عادی جدا می‌­سازد، توانایی درک حقایق کلی و مهم است.

این امر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مسئول محسوب می‌شود.

یک داستان قدیمی در رابطه با بازدید از ناسا وجود دارد که در دهه­‌ی ۱۹۶۰ یک بازرس از سرایداری که در حال جارو کردن زمین در ناسا بود می‌­پرسد “چه‌کاری انجام می­‌دهی؟” و سرایدار پاسخ می­دهد “به یک نفر کمک می­‌کنم تا به روی ماه قدم بگذارد”. (قطعاً این داستان واقعی نیست، چراکه این اتفاق بر روی کره‌­ی زمین افتاده بود!!!)

اما به‌عنوان یک مثال، این داستان به این نکته اشاره دارد که آگاهی از هدف کلی انجمن اسلامی در مدرسه، چه تأثیری بر انگیزش نیروها می‌­گذارد و همچنین نشان می‌­دهد چگونه یک کار کوچک در شکل‌گیری آن هدف بزرگ تأثیرگذار است. در واقع سرایدار ایده‌­ی بسیار خوبی داشت از اینکه چگونه سازمان او به‌ عنوان یک کل، بازرس را متقاعد می‌­کرد که یک قدم کوچک می‌­تواند منجر به یک جهش بزرگ شود.

همچنین ببینید

روش كلاسداري استاد ماندگاری

اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي اصل پنجم، اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي دانش‌آموزان است. يكي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

63 + = 64