خانه / مهارت / مهارت فعالیت های گروهی/ مهارت ایجاد ارتباط

 • ایجاد یک ارتباط چگونه انجام می‌شود؟

رابطه نزدیک و صمیمانه درک هماهنگ با فرد یا گروه دیگری است که روابط آسان‌تر و بهتر و اثرگذاری بر روی آن­ها را ممکن می‌سازد. به عبارت دیگر با برخورداری از تفاهم، رابطه صمیمانه با فرد دیگر یا گروه دیگر به خوبی برقرار می‌شود و نقاط اشتراک موجود روند ارتباطات را آسانتر و موثرتر می‌سازد. این مهارت یکی از توانایی‌های کلیدی در مقوله مهارت‌های بین‌فردی است.

گاهی رابطه طبیعی برقرار می‌شود، شما بدون تلاش و برنامه ریزی با همکلاسی خود و یا دوستان خارج از مدرسه به خوبی کنار می‌آیید و معمولاً روابط دوستانه این چنین پدید می‌آید. با این حال رابطه می‌تواند با پیدا کردن زمینه‌های مشترک، گسترش وابستگی و ایجاد همدردی پدید آید.

رابطه هم در زندگی شخصی و هم زندگی اجتماعی ما مثل مدرسه اهمیت دارد.

اولین کار در روابط میان فردی موفقیت آمیز، تلاش برای ایجاد حسن تفاهم است. حسن تفاهم یا سازگاری به معنی هماهنگ کردن خود با دیگران است. برای بسیاری از افراد آغاز مکالمه با یک غریبه کار پر از استرسی است. ممکن است به دلیل زبان بدن و رفتارهایمان نادیده گرفته شویم. ایجاد تفاهم در ابتدای گفتگو با شخص دیگر معمولاً نتیجه گفتگو را مثبت می‌کند. با این حال اگر در ابتدای کار مضطرب و نگران بودید بهتر است که سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با دور کردن تنش از خودتان در آن موقعیت ارتباطی رشد سریعتر و بهتری داشته باشید.

 • یخ شکنی کنید

وقتی برای اولین بار کسی را ملاقات می‌کنید چند روش می‌تواند به کاهش تنش برای هر دو طرف بکار رود و باعث شود که آنها احساس آرامش بیشتری داشته و بهتر روابط را برقرار کنند:

 • از موضوعات غیر تحریک کننده و خنثی برای شروع گفتگو استفاده کنید. در مورد تجربیات مشترک خود، آب و هوا، نحوه سفر و اینکه کجا می روید، از درس و مدرسه و یا اتفاقات روزمره که در رفت و آمد به مدرسه برایتان پیش می آید حرف بزنید. زیاد در مورد خودتان صحبت نکیند و از پرسیدن سؤالات مستقیم از طرف مقابل خودداری کنید.
 • به چیزهایی که طرف مقابل می‌گوید، گوش دهید و به دنبال تجربیات و شرایط مشترک باشید، این کار به شما فرصت صحبت کردن بیشتر را در مراحل ابتدایی رابطه می‌دهد.در صحبت با فرد مقابل به دنبال مطالبی باشید که شما هم در مورد آنها اطلاعاتی دارید. در این صورت می توانید در مورد آنچه او به شما گفته است بیشتر صحبت کرده و او را مخاطب خود قرار دهید.
 • سعی کنید کمی با لحن شوخی و طنز شروع کنید. خندیدن با هم، نوعی هماهنگی را ایجاد می‌کند. در مورد خودتان یا شرایط موجود شوخی کنید اما مراقب شوخی کردن در مورد افراد دیگر باشید.
 • مراقب زبان بدن و سایر علایم غیرزبانی که ارسال می‌کنید، باشید. مثلا طوری رفتار نکنید که طرف مقابل احساس کند که از صحبت با او خسته شده اید و یا می خواهید گفت و گو را به پایان برسانید. یا مثلا از کسل بودن و یا خمیازه کشیدن و هر رفتار دیگری که کسالت را به طرف مقابل منتقل کند خودداری کنید. سعی کنید رابطه چشمی را در ۶۰% مواقع حفظ کنید. آرام باشید و با آرامش خود به طرف مقابل حس گوش دادن، درک و علائم تاکیدی را منتقل نمایید.
 • حس همدردی داشته باشید. نشان دهید که دیدگاه طرف مقابل را درک می‌کنید. بخاطر داشته باشید که حسن تفاهم در مورد یافتن شباهت‌ها و در یک مسیر قرار گرفتن با یک شخص دیگر است پس برای رسیدن به این مقصود حس همدردی بسیارمهم است.

مطمئن شوید که احساس طرف مقابل هم درگیر شده است که نشانه این در گیر شدن هم این است که آیا با دقت به صحبت شما گوش می دهند یا خیر.

در ابتدای گفتگو او را مورد پرسش قرار ندهید. همانطور که برقراری رابطه با یک شخص جدید برای شما سخت است برای آنها هم وضعیت چنین خواهد بود. پس سعی نکنید که به سرعت با شخص مقابل رابطه را به پایان برسانید و به اهداف خود در این رابطه برسید و باید در ایجاد ارتباط و صمیمیت صبر و حوصله به خرج دهید.

کاری کنید که او احساس آرامش داشته باشید و به صورت طبیعی در گفتگوی شما شریک شود.

 • ایجاد حسن تفاهم غیرکلامی

با وجود اینکه گفتگوهای ابتدایی می‌توانند به ما کمک کنند که آرام باشیم، بیشتر حسن تفاهم‌ها بدون کلمات و از طریق راههای ارتباطی غیرکلامی پدید می‌آیند.

ما تفاهم را به صورت ضمنی از طریق راههای غیرکلامی مانند حرکات بدن، ارتباط چشمی، حالات صورت و آهنگ صدا ایجاد می‌کنیم.

به گفتگوی دو دوست دقت کنید و ببینید که چگونه به صورت ناخودآگاه ارتباطات غیرکلامی یکدیگر را تقلید می‌کنند.

حسن تفاهم به صورت درونی ایجاد می‌شود، این نوعی دفاع طبیعی از شکست است که بیشتر ما سعی می‌کنیم از آن خودداری کنیم.

لازم است که زبان بدن به درستی استفاده شود، ما به زبان بدن معتقد هستیم در حالیکه ممکن است از طریق ارتباطات کلامی مجاب‌تر شویم. اگر میان چیزی که در کلام گفته می‌شود و انعکاس زبان بدن هماهنگی وجود نداشته باشد ما بر اساس زبان بدن گفته‌ها را برداشت خواهیم کرد. حسن تفاهم با زبان بدن مناسب، گشاده رویی و آرامش شروع می‌شود.

همچون توجه کردن و تطابق زبان بدن با فرد متفاوت، بکار بردن کلمات مناسب هم مهم است. اشاره به گفته‌های قبلی و شفافیت در کلام روش‌هایی برای تکرار در روابط است. نه تنها اثبات می‌کند که شما به حرف‌های او گوش داده‌اید بلکه فرصتی برای استفاده از کلمات بیشتر، تاکید بر شباهت و زمینه‌های مشابه پدید می‌آید.

روشی که با استفاده از آن صدایمان را بکار می‌بریم هم در ایجاد حسن تفاهم مهم است. وقتی نگران و مضطرب هستیم سعی می‌کنیم سریعتر حرف بزنیم که این کار باعث می‌شود صدا با استرس بیشتری همراه شود. می‌توان لحن صدا، میزان بلندی و سرعت آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که گفته‌هایمان جذاب‌تر به گوش برسند. سعی کنید آهنگ صدا را پایین آورید، آرام صحبت کنید تا ایجاد تفاهم آسان شود.

 • رفتارهای مفید برای ایجاد حسن تفاهم
 • اگر نشسته‌اید به عقب تکیه دهید و رو به روی شخصی باشید که با او در حال صحبت کردن هستید، با دست‌های باز و پاهایی که روی هم انداخته نشده‌اند. این زبان بدن باز است و به شما و طرف مقابل کمک می‌کند تا با ارامش بیشتری حرف بزنید.
 • در ۶۰% مواقع به طرف مقابل نگاه کنید. رابطه چشمی مهم است اما مراقب باشید که نباید حس بدی را منتقل کند
 • وقتی گوش می‌دهید سرتان را تکان دهید و سعی کنید او را تشویق به حرف زدن نمایید.
 • لبخند بزنید.
 • از اسم شخص مقابل در ابتدای گفتگو استفاده کنید. اینکار نه تنها محترمانه است بلکه باعث می‌شود اسم شخص در ذهن شما ثبت شود.
 • سؤالات باز از طرف مقابل بپرسید. یعنی سوالاتی بپرسید که طرف مقابل را مجبور کند که در مورد آن به شما توضیحی را ارائه بدهد نه اینکه با بله و یا خیر پاسخ را کاملا داده و دیگر مجالی برای صحبت بیشتر فراهم نشود. سؤالات باز به چیزهایی بیشتر از بله یا خیر نیاز دارند.
 • از بازخورد برای خلاصه کردن، انعکاس و شفاف سازی دیدگاه‌های مطرح شده استفاده کنید. این کار از هرگونه سوبرداشت جلوگیری می‌کند. مثلا اگر در مورد چیزی صحبت کرده اید و نمیدانید که آیا منظور شما را درست فهیمده است یا خیر، می توانید از او سوالاتی بپرسید که این مطلب را بفهمید. مثلا می توانید اعتقاد طرف مقابل در مورد مساله مورد نظر را بپرسید.
 • در مورد چیزهایی صحبت کنید که به گفته‌های شخص دیگر انعکاس دارد. یعنی چیزهایی بگویید که به صحبت های طرف مقابلتان حداقل از یک جهت دارای ارتباط باشد. اگر صحبتی کنید که ربطی به موضوع نداشته باشد برای ادامه ارتباط با طرف مقابلتان دچار مشکل شده و مخاطب شما انگیزه خود در هم صحبتی با شما را از دست خواهد داد.در واقع میان تجربیات مشترک خود ارتباط برقرار کنید.
 • حس همدردی خود را نشان دهید. نشان دهید که شما احساسات او را درک می‌کنید و می‌توانید از دیدگاه آنها همه چیز را ببینید
 • وقتی با شخص دیگری در تطابق هستید، بگویید و دلیلش را مطرح کنید.به این معنی که اگر به این نتیجه رسیدید که دارای ویژگی مشترکی در اعتقادات یا در رفتار و یا در روحیات هستید حتما به او بگویید که شما هم چنین ویژگی و یا روحیه و چنین اعتقادی را دارید و این کار باعث ایجاد ارتباط و سنخیت بیشتر بین شما شده و شما را در ارتباط عمیق تر با دوستتان یاری می کند.
 • بر اساس ایده‌های طرف مقابل پیش بروید. اگر از شما خواسته ای داشت و یا پیشنهادی برای شما داشت حتما به پیشنهاد او گوش کنید و در صورت امکان حتما آن را انجام دهید و به او نشان دهید که نظراتش برای شما مهم است. با انجام این کار می توانید احساس راحتی و اعتماد بیشتری در مخاطب نسبت به خودتان ایجاد کنید.
 • در مورد طرف مقابل قضاوت نکنید. از قضاوت زودهنگام یا ایده سازی در مورد آن شخص اجتناب کنید.
 • اگر با طرف مقابل اختلاف نظر دارید، ابتدا دلیلش را مطرح کنید.در واقع در ارتباط های اولیه سعی کنید به دنبال اشتراکات باشید نه به دنبال اختلافات و اگر به اختلافی هم برخورد کردید تا جایی که ممکن است از این اختلاف صحبت نکنید و سعی کنید که بیشتر به او نزدیک شوید. در مراحل بعد ارتباط گیری و زمانی که ارتباط شما با دوستتان قوی تر شد آنگاه می توانید از اختلافات صحبت کرده و دلایل خود برای مخالفتتان را با او در میان بگذارید.
 • هر زمان که پاسخ را نمی‌دانستید یا اشتباه می‌کنید، اعتراف کنید. صداقت همیشه بهترین روش است، پذیرش اشتباهات به ایجاد اعتماد کمک می‌کند.
 • با رفتارهای دیداری و کلامی در مقابل یکدیگر سعی کنید که تأثیر رابطه را بیشتر کنید.
 • تعریف و تمجید کنید، انتقاد نکنید و مؤدب باشید.

همچنین ببینید

روش كلاسداري استاد ماندگاری

اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي اصل پنجم، اصل توجه به تفاوت‌هاي فردي دانش‌آموزان است. يكي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 55 = 62