خانه / تشکل / اصول و مبانی تبلیغ در انجمن اسلامی

تبليغات انجمن اسلامی را ، معادل معنای تبلیغات از منظر امام راحل (ره) می گیریم چنانچه ایشان در این زمینه می فرمایند: «تبلیغات به معنای واقعی کلمه ، یعنی شناساندن خوبی ها و تشویق به انجام آن و ترسیم بدی ها و نشان دادن راه گریز و منع آن» بدون شک در عصر ارتباطات اثرگذاری فرایند تبلیغ ، مستلزم انجام تغییرات بنیادی و اساسی در چهار زمینه روش ها ، دانش ها ، منش ها و انگیزه های تبلیغ است .

به هر حال با توجه به سرعت فزاینده تغییرات در عصر ارتباطات ، امروزه دیگر انجمن اسلامی نمی تواند خود را در چارچوب مرزهای درون تشکلی خویش محصور نماید و با فنون و روش های تبلیغ آشنا نشود . علاوه بر آنکه دو رسالت خطیر انسان سازی و جامعه سازی در انجمن نیز موجب مي شود که تبلیغ دین خدا را در رأس امور و وظایف خویش قرار دهد . برای انجام این کار شناخت دقیق فرایند تبلیغ و شرایط و ویژگی های آن در واقع جزء نیازهای اساسی کار تشکیلاتی در انجمن به شمار می آید .  تبلیغ ؛ فرایندی است که محتوی ، روش ، ابزار و چیستی و چگونگی آن ، در تعامل با «گوینده» و «شنونده» تعیین می شود . در این تعامل دو سویه ، پنج عامل دخالت دارد که عبارتند از :

۱٫ چه کسی (جایگاه مبلغ)

۲٫ چه چیزی (محتوای پیام)

۳٫ به چه کسی (ویژگی های مخاطبان)

۴٫ از چه طریقی (روش مبلغ)

۵٫ در چه موقعیتی (شرایط و فضای تبلیغ).

علاوه بر این ، و از دریچه نگاهی دیگر می توان هر یک از مؤلفه های پنج گانه ذکر شده فوق را ، برحسب ساختار عناصر تبلیغ، درقالب یک دسته بندی متفاوت ، دوباره تعريف نمود که ما ، این دسته بندی جدید را با عنوان ابعاد تبلیغ می شناسیم . ابعاد تبلیغ شامل هفت مؤلفه اساسی ذیل می شود:

مخاطب شناسی                                           

نیاز شناسی                                                

روش شناسی                                                

موقعیت شناسی

زبان شناسی

زمان شناسی

پیامد شناسی

یکی دیگر از  ضرورت های كسب شناخت در رابطه با فرآیند تبلیغ ، عبارت است از شناخت دقیق عناصر چهارگانه ابتدایی تبلیغ که این عناصر عبارتند از :

۱٫پیام دهندگان (فرد یا جمعی که به منظور تأثیر گذاری بر مخاطبان تبلیغ می کنند و شامل مسئول و اعضاء انجمن اسلامی می شوند)

۲٫پیام (مجموعه ای از مضامین که از نمادهای مختلف ، مثل کلمه ، تصویر و حرکت تشکیل شده است و پیام دهنده به کمک آن ، پیام را ابلاغ می کند)

۳٫رسانه (پیام دهنده باید راهی را برای انتقال پیام به مخاطب بیابد ، راهی مثل انتقال پیام از طریق بلندگوی مدرسه ، نشریه و یا سایر رسانه های مکتوب گفتاری و نمادین)

۴٫دریافت کننده پیام (فرد یا گروهی که از محتوای پیام ، توسط پیام دهنده آگاه می شوند) به هر حال ، در انجمن اسلامی فعال ، فرایند تبلیغ لزوماً باید براساس آگاهی و شناخت ویژگی های تبلیغ ، عناصر چهارگانه تبلیغ و طراحی و ابداع الگوی تبلیغاتی انجمن صورت بپذیرد.

همچنین ببینید

شناخت زبده در کار

از زبده شناسی تا زبده پروری

زبده شناسی   مقدمه: به طور کلی می توان گفت: اتحادیه ، دو مأموریت نیروسازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

87 + = 94