خانه / اخبار / فرصت ها،تهدیدها و راهکارها در تبلیغ دانش آموزی مناطق سیل زده

 

 

 

فرصت­ها،تهدیدها و راهکارها در تبلیغ دانش آموزی مناطق سیل زده

جلسه انتقال تجارب تبلیغی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در مرکز تبلیغی فرهنگی آینده سازان با موضوع بررسی مسائل مورد نیاز نوجوانان در مناطق سیل زده برگزار شد.

این نشست با حضور سه تن از مبلغان دانش آموزی جهادی حاضر در مناطق سیل زده استان خوزستان تشکیل شد و در سه محور فرصت ها، آسیب ها و راهکارها به گفتگو پرداخته شد .

در ابتدا حجج اسلام رضا محمود زاده، ابراهیم ابوعلیزاده و محمد رضا صفی خانی به تشریح فعالیت های مبلغان  در مناطق سیل زده پرداخت اند و سپس نکات تبلیغی خود را درباره جوانان در سه محور مطروحه بیان کردند.

اهم فرصت­هایی را که مبلغان ارجمند در این جلسه به بیان آن پرداختند:

اول اینکه مناطق سیل زده در استان خوزستان اکثرا روستاهای مناطق مرزی هستند حضور روحانیت در این مناطق کم بوده لذا فرصتی ایجاد شده تا کودکان و نوجوانان با روحانیت آشنا شوند و این حضور باعث گسست شکاف بین روحانیت و نوجوانان شده. نکته دوم اینکه مبلغان علاوه بر کارهای تبلیغی به نیروهای امدادی در پر کردن گونی ها و پخت غذا و غیره کمک میکردند و این امر باعث تعجب اهالی این مناطق می شد و همین منجر به ایجاد ارتباط صمیمانه با مردم می شد. حجت الاسلام محمود زاده در ادامه بیان داشتند که نوجوانان در این مناطق افراد پرشور و فعالی هستند و بهتر است که مبلغین برونگرا در این مکان ها استقرار پیدا کنند که در ارتباط گیری با کودکان و نوجوانان دچار مشکل نشوند.

حجت الاسلام ابو علیزاده از نکات مهم در مورد نوجوانان و جوانان این مناطق توجه ویژه به قرآن دانستند و بیان داشتند که یکی از مبلغان که دستی بر قرائت قرآن داشته به آموزش صدا سازی قرائت قران پرداخته و نوجوانان و جوانان از این آموزش استقبال فراوانی کردند و این فرصت مناسبی بود تا مفاهیمی همچون توکل و توسل برگرفته از قرآن را به آنها آموزش دهیم.

حجت اسلام صفی خانی در ادامه بیان داشته اند که مبلغانی که قصد حضور در این مناطق را دارند باید به فضای محیطی- فرهنگی این مناطق توجه داشته باشند. افراد حاضر در این مناطق به علت مرز نشینی درخواست هایی متفاوتی دارند مثلا آنها تمایل دارند به آسانی از مرز عبور کنند ایشان فرمودند این مسئله باعث شده آنها بشدت احساس تبعیض کنند. در ادامه حجت الاسلام ابوعلی زاده با تایید سخنان ایشان مطرح کردند که نباید در این مناطق به صورت مستقیم از دستاوردهای انقلاب اسلامی صحبت کرد زیرا مردم این مناطق خود را در مقایسه با شهرهای بزرگ می­بینند که امکانات آنها بسیار ناچیز است. بنابراین تبلیغ نباید به صورت گفتاری باشد. در واقع این یک نعمت الهی است که مبلغین و  بسیجی ها بیاییند و مردم آنها را در کنار خود ببینند و همین امر کوچک باعث تقویت نظام و جایگاه ولایت فقیه می شود چون مردم آنجا طلاب و بسیجیان را نماینده مقام معظم رهبری می دانند.

از آفت هایی که مبلغان بیان داشتند،حضور نیروهای معاند نظام و تکفری ها است که این افراد با پول های هنگفت در این منطقه حضور دارند، و در دست برخی افراد پول های سعودی دیده می شد. در واقع می توان گفت اسلام های متنوعی در مناطق سیل زده جنوب حضور دارند؛ از اسلام آمریکایی و تشیع انگلیسی تا اسلام تکفیری و وهابیت که نیازمند این است مبلغان قبل از حضور در این مناطق به مطالعه در باره فرقه ها و گروهای حاضر در این مناطق بپردازند . در واقع آنچه باعث شده فعالیت های این گروه ها زیاد شود، هجم گسترده برگشت نیروهای امدادی و نظامی بعلت خستگی است و سیل برگشت آنها زمینه فعالیت نیروهای وهابی و داعشی را فراهم کرده است.

نکته دیگر در باب آسیب ها دزدی است که نوجوانان بیشتر به آن دچار هستند چون احساس می کنند اگر دزدی نکنند اقلام مورد نیاز به آنها نمی رسد البته این مشکل از طرف مسئولین بعلت عدم برنامه ریزی صحیح نیز وجود دارد که مبلغین باید در این زمینه ها آماده باشند و بتوانند این معظل را حل کنند.

در ادامه مبلغان به یکی دیگر از آفت ها اشاره کردند و گفتند: مردم مناطق سیل زده انتظار دارند دیگران به آنها کمک کنند و همین امر باعث عدم همکاری مردم می شود و مبلغان توانمند می توانند از بین جوانان و نوجوانان گروهایی تشکیل دهند تا نوجوانان کار گروهی را آموزش ببینند و خودشان برای ساخت زندگی خود اقدام کنند.

در پایان توصیه های جهت بهروری تبلیغ در این مناطق بیان شد. مبلغان اذعان داشتند که در این مناطق قابلیت تبلیغ به صورت کلاس داری و منبر نیست و تبلیغ به صورت چهره به چهره و برگزاری نماز جماعت و برگزاری برنامه های شاد و بازی برای کودکان امکان پذیر است.

همچنین مبلغان حاضر در جلسه بحث توکل، توسل، دلداری دادن، امید به آینده، احکام مبتلابه، آموزش اعتقادات، علل بلایای طبیعی، بازگشت به زندگی، سعی و تلاش، عدم ناامیدی از درگاه خداوند، نظافت و … محتواهای مورد نیاز مبلغان است

از دیگر توصیه ها می توان به حضور خواهران مبلغه در این مناطق اشاره کرد همچنین دانستن زبان عربی در حد متوسط می تواند کمک بسیاری در اثر گذاری تبلیغ داشته باشد و نکته مهم اینکه نیروهای جهادی و امدادی به علت فشار کاری و خستگی نیاز به تبلیغ دارند و با برگزاری جلسات دعا و روضه می توان قدرت مضاعفی را به این عزیزان داد.

 

 

 

همچنین ببینید

الیتام درد روانی و روان پریشی در دین

در شرایط بحرانی شاید بیشترین چیزی که درگیر این اتفاق هست روان و ذهن انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 49 = 52